Top hledané
Výsledky (0)
Debatě mezi Bidenem a Trumpe rezonuje věk současného prezidenta a lži jeho vyzyvatele.

Svět by sem měl připravit na návrat Trumpa. Bude to jízda z ošklivého kopce, zní po debatě mezi prezidentskými kandidáty

Radim Červenka
01. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Joe Biden a Donald Trump

V první velké debatě mezi prezidentskými kandidáty v USA se utkal jednaosmdesátiletý demokrat  a současný prezident Joe Biden s osmasedmdesátiletým republikánem Donaldem Trumpem. Hodnocení debaty převládly otazníky nad tím, jestli má v pokročilém věku Biden na nejvyšší ústavní funkci USA dostatečný elán, jak ukázala debata. Trump neváhal zásobit diváky jednou lží za druhou.

První velkou televizní debatu v přímém přenosu mezi kandidáty na post prezidenta největší světové velmoci nabídla televize CNN. Už před jejím zahájením vzbuzovala velký zájem. V centru zájmu je pochopitelně neobvykle vysoký věk obou kandidátů. Za posledních 30 let se v úřadu podobných let nikdo nedožil a to jednoho z nich čekají ještě další čtyři roky v úřadě.

Tato optika míří podstatně více na Bidena, který je o tři roky starší než Trump a celé jeho prezidenství doprovází "kauzy" ohledně toho, jestli se někde nepřeřekl, nebo nepůsobil unaveným dojmem v kontextu svého seniorského věku. Takováto zaváhání předvedl Biden i během debaty a média se na ně ihned začala soustředit.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Trump v debatě neustále lhal, řeší se však Bidenův věk

"Biden vypadal během debaty s Trumpem jako opravdu hodně starý, unavený pán, kterého vytáhli těsně před debatou z postele, a který mumlá a neví, kde je. Smutné. Trumpovo zvolení odvrátí jen zázrak. Připoutejme se, pojedeme z hodně ošklivého kopce, kde je Putin jako doma. Podle prvního průzkumu 67% lidí sledujících debatu si myslí, že Trump vyhrál. To je opravdu smutné, protože Biden má teoreticky v rukou všechna esa,"

komentoval dojem s diskuzního střetu politolog a amerikanista Jiří Pehe na síti X. 

Pehe také připomíná, že pokud by televizní diskuze opravdu měla zásadní dopad na názory Američanu u volebních uren, může dojít k přehodnocení dosavadního přístupu ke globální politice ze strany USA. Tak o svých plánech totiž ve volební kampani hovoří sám Trump.

Představitelé aktuální republikánské strany se při tom nedistancují od Trumpových pozic směrem k eventuálnímu vystoupení USA z NATO, tj. faktického zrušení aliance, a ukončení vojenské podpory Ukrajině. Podle průzkumu mezi členy republikánské strany je patrné, že podstatná část strany s těmito názory souzní a nebude nevyzpytatelného Trumpa v bezprecedentní politice korigovat, jak tomu bylo během jeho předchozího prezidentství.

Problematické je při tom i Trumpovo vystoupení v debatě, kdy zcela bezostyšně lhal. Podle analýzy ČRo nepravdivou informaci uvedl během diskuze více než třicetkrát. Několika omylů se dopustil Biden, ale "jen" devětkrát. 

Trump např. tvrdil, že během jeho prezidenství nedošlo nikde k žádnému teroristickému útoku, při tom jeho vlastní vláda označila útok v Ne Yorku v roce 2017 za akti islámského teorirismu. V USA i ve světě pak došlo v tomto období k celé řadě dalších útoků. Nepřesvědčivě působilo i Trumpovo vyprávění o snahách demokratů vraždit děti v 8 měsíci těhotenství, což je smyšlenka ohledně snah demokratů na legalizaci potratů napříč státy USA, tak jak je tomu běžné ve vyspělém světě.

Demokraty může zachránit viceprezidentka

"Biden v debatě neukázal, že naráží do zdi. Ale měl tam několik velmi špatných momentů. Obecně debata skvělá pro Trumpa, protože se teď bude týdny probírat Bidenovo stáří + byl Trump zejména ve srovnání s Bidenem objektivně dobrej. Trump je teď ve velmi dobré pozici,"

upozornil na X politický komentátor Michal Sirový, že kvůli vyznění debaty se stane hlavní pointou celé volební diskuze Bidenovo stáří, jeho největší slabina.

Situace kolem debaty podle zahraničních médií vyvolala v demokratické straně paniku. Dokonce se začalo hovořit o velmi riskantním kroku směrem k nahrazení stávajícího kandidáta a současného prezidenta někým jiným. Národní sněm demokratických delegátů ještě neproběhl a stále straníci na něm můžou po odstoupení Bidena zvolit někoho jiného, jenže do sněmu zbývá ještě měsíc intenzivního zápolení mezi kandidáty.

"Harrisová je klíčem k Bidenovu přežití. Během několika příštích týdnů mohou její silné či slabé stránky v kampani velmi dobře rozhodnout o budoucnosti našeho 46. prezidenta...Pokud se Harrisové podaří posílit důvěru dostatečného počtu přesvědčivých voličů ve "swing states" (klíčové volební státy nevyhraněné pro žádnou stranu, poz. red.), že by byla schopna v případě potřeby nastoupit na tento post a že by mezitím mohla sloužit jako Bidenova partnerka při vládnutí, přispěje to ke stabilizaci strany více než cokoli jiného. Podobně jako bývalý viceprezident Dick Cheney poskytl v roce 2000 určitou pojistku, že mladý a nevyzkoušený George W. Bush bude schopen zvládnout prezidentské povinnosti, může Harrisová udělat totéž a pomoci rozptýlit obavy voličů z Bidenova věku,"

komentoval možnosti demokratů na odvrácení dalšího Trumpova prezidenství politolog z Princetonu Julian Zelizer pro CNN.

Zdroje: cnn.com, aljazeera.com, irozhlas.cz, theconomist.com, x.com, autorský článek 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze