Vznikla v prostorách tehdejšího prvního kina v Kuvajtu, po celá desetiletí známého orientačního bodu města, které nyní přitahuje občany a návštěvníky k využití volného času. Je to nejvyšší stavba Kuvajtu. Slouží především jako kanceláře, obchodní centrum či restaurace. Věž Al Hamra se nachází v jedné z nejvýznamnějších čtvrtí hlavního města Kuvajtu, Sharq. Dá se o věži říci, že v srdci města je Al Hamra branou kuvajtského obchodního uzlu.
Věž Al Hamra stojí jako ikona symbolizující kuvajtskou národní hrdost. Forma budovy vypadá, že je vyříznuta z hranolu obsahujícího prázdný střed, přičemž každá podlahová deska se otáčí proti směru hodinových ručiček kolem jádra. Výsledkem je luxusní spirálovitá geometrie, která se rozkládá na vrchol.
Jižní část fasády vystavená centrální dutinou je pokrytá kamínky s úhlovými okenními řezy, aby reagovala na intenzivní sluneční podmínky v oblasti. Stejné zacházení s materiálem je věnováno i zvětšeným stěnám, které pokrývají zakřivené plochy podél okraje spirálovité dutiny, a to bez okenních otvorů. Betonová konstrukce těchto prvků jim také umožňuje působit jako tepelná masová stěna, zpomalovat teplo během dne a uvolňovat skladované teplo v noci. Zakřivené východní, severní a západní fasády jsou oděné ve vizionářském luxusním skle a poskytují jasný výhled na okolní město a Kuvajtskou zátoku.
Technické parametry mrakodrapu - výška 414 m, počet podlaží 80, počet výtahů 43. Budova byla navržena v roce 2005, dokončena v roce 2011.
Na vrcholu věže je 40 metrů dlouhý prostor s luxusní restaurací a vyhlídkovou terasou, která poskytuje dalekosáhlý výhled na město. Pro vytvoření těchto neomezených pohledů byl použit konzolový ocelový vazný systém podporující zasklení střechy a fasády, čímž se zmenšily potřebné sloupy v prostoru. Nepřipadá vám to luxusní?