Top hledané
Výsledky (0)
Podle španělským úřadům plameny zásadně vyhýbají turistickým oblastem, návštěvníci by však měli zůstat na pozoru.

Tenerife v plamenech: cestování v čase požárů znamená nespoléhat na místní úřady

Radim Červenka
23. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Požáry na Tenerife

Středozemí je magnetem na turisty, což platí i populárním ostrově Tenerife. I zde však vypukly rozsáhlé požáry, ačkoliv jimi není zasažen celý ostrov, spoléhat se pouze na konstatování místních úřadů nemusí být zcela jisté. Nejvyšší hora ostrova i celého Španělska je stále přístupná, ale plameny jsou blízko i několika populárních měst.

Požáry na Tenerife
Požáry na Tenerife
Požáry na Tenerife
Město San Cristobal de la Laguna

"Letošní prázdninová sezóna přinesla pro zájemce o dovolenou v oblasti Středozemního moře nepříjemnou starost navíc. Návštěvníci populární destinace musí řešit nejen intenzitu slunečních paprsků nebo teplotu mořské vody, ale i situaci s požáry, které zachvátily v nebývalé intenzitě v podstatě všechny země na jihu Evropy,"

Aktuálně hasiči bojují s plameny na jednom z populárních Kanárských ostrovů. Požárníci se na Tenerife s ohněm musí vypořádat každoročně a jsou ve svém oboru profesionály, kteří dokáží problém vyřeší dříve než se stane nekontrolovatelným. Ovšem letošní vlna veder doprovázená rozsáhlým suchem způsobila tak intenzivní požáry, že ani zkušeným tenerifským hasičům se nedaří dostat je pod kontrolu.

Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –
Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –, Okolí Prahy

Plameny jsou blízko i daleko

Podle českých cestovních kanceláří, které poslaly na ostrov přibližně 200 tuzemských turistů nikdo z nic není v ohrožení, pouze některým umožnily změnit hotel v němž jsou ubytováni. Podobně hovoří i španělské úřady, které tvrdí, že žádná z obvyklých turistických oblastí není plameny zasažena. Přesto požáry řádí i na jednom v blízkosti jednoho z nejzajímavějších míst celého ostrova.

Údolí Orotava během včerejšího večera. A jde jen o část pekelného požáru, který spaluje jeden z Kanárských ostrovů, Tenerife. Toto údolí na úpatí nejvyššího vrcholu Španělska, sopky El Teide, fascinuje místní i cizince svými kolosálními rozměry a bohatou vegetací,

napsal k snímku rozsáhlého požáru španělský novinář Juan Carlos Acosta na síti X (dříve Twitter).

Zmíněná sopka a národní park, který ji obklopuje, jsou turistickou atrakcí na ostrově číslo jedna. Celkově se jedná o velmi rozsáhlé území rozléhající se na více než třetině plochy celého ostrova. 

Nejvyšší hora vítá návštěvníky

Vulkán leží v samotném srdci ostrova a zároveň se jedná o nejvyšší horu celého Španělsko, jeho vrcholek se tyčí ve výšce 3 718 metrů nad mořem. Návštěvníky přitahuje především specifická “měsíční krajina” v jeho okolí s nespočtem siřičitých jezírek a pramenů. Ironií osudu je, že i kdyby se plameny dostaly až k hoře, nemají zde, co spálit.

Výpravy na horu tak nadále probíhají a zájemci, kteří si však museli zarezervovat výstup několik měsíců dopředu, se tak můžou vydat na cestu. Jedno omezení však požáry přinesly. Přístupová cesta pro vozidla k blízkosti vrcholu je uzavřena, jelikož vede z oblasti zasažené ohněm, který sahá až k východní části Národního parku Teide. Ten se rozkládá na ploše takřka 190 kilometrů čtverečních a zabírá více než třetinu celého ostrova, plameny jsou tak k hoře poměrně daleko.

Plameny v blízkosti turistických měst

Bohorovnost cestovních kanceláří a místních úřadů směrem k turistům přinášejícím do oblasti peníze však není zcela na místě. Řadě návštěvníků ostrova Rhodos plameny dokázaly znepříjemnit dovolenou.

Ačkoliv díky schopnostem hasičů na Tenerife neshořel žádný dům, požáry hoří aktuálně ve vzdálenosti cca 18 kilometrů od hlavního města Santa Cruz. V jeho metropolitní oblasti se také nachází univerzitní městečko San Cristobal de La Laguna, jehož univerzitu navštěvuje 30 tisíc studentů a je zapsáno na seznam památek dědictví UNESCO, stejně jako Národní park Teide.

Zmíněné údolí Orotava, kde se nachází stejnojmenné město např. server Cestujlevně.cz označuje za turistické a doporučuje ho k návštěvě kvůli romantickým zákoutím a zároveň upozorňuje na lehce vyšší ceny oproti jiným místům. Pokud někdo na Tenerife plánuje oblíbený roadtrip po malebných ostrovních městečkách, neměl by spoléhat na možná příliš stručná oficiální sdělení, mohl by se totiž ošklivě spálit.

Zdroje: cestujlevne.cz, times.co.uk, e15.cz, wikipedia.org, twitter.com

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze