Top hledané
Výsledky (0)
Turisté dál míří na Rhodos, i přes nebezpečí požáru.

Turisté dál míří na Rhodos i přes nebezpečí. Ministerstvo zahraničí uvažuje o zákazu cestování

Radim Červenka
25. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Boj s ohněm na Rhodosu

Plameny na řeckém ostrově Rhodos zachvacují čím dál větší území. Situace stále není pod kontrolou, zejména kvůli neobvykle horkému počasí a silnému větru. Stovky turistů z Česka bylo evakuováno, další na ostrov i nadále míří. Ministerstvo zahraničí uvažuje o omezení cestování do Řecka.

Spálené pobřeží
Rozsah požárů na Rhodosu
Turisté Rhodos

Celé Řecko aktuálně svádí boj s plameny způsobenými rozsáhlým suchem a rekordními teplotami, které ve výjimečných případech přesahují i 46 stupňů Celsia. V takovýchto podmínkách se snadno šíří požáry, což se i děje.

Horké počasí k řeckému létu patří, ale aktuální průměrné teploty překračují dlouhodobý průměr o 5 až 7 stupňů Celsia. přestože právě na Rhodosu byl oheň zapálen s největší pravděpodobností žhářstvím, neobvykle vysoké teploty mají na jeho šíření zásadní vliv. K tomu se přidal ještě vítr, který pomáhá oheň dále šířit.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Celý ostrov je zařazen do nejvyššího stupně rizika

Největší problémy s ohněm jsou na Rhodosu, který je současně velmi populární turistickou destinací. Evakuovány musely být už tisíce turistů, přesto na ostrov míří další. Před nebezpečím požáru varuje i české Ministerstvo zahraničí.

"Situace je velmi proměnlivá a může se rychle změnit i k horšímu. Celý ostrov Rhodos je zařazen do řeckého nejvyššího, pátého stupně požárního rizika (stav pohotovosti),"

varuje na svých stránkách Ministerstvo.

Oheň i nadále postupuje a aktuálně už sežehl na 60 tis. hektarů, což je desetina plochy celého ostrova. Přesto se někteří turisté nechtějí vzdát své dovolené, často koupené prostřednictvím cestovních kanceláří dlouho dopředu.

"V sobotu v noci nás evakuovali, naskákali jsme do autobusu, odvezli do nějaké školy, kde už měli připravená lehátka, matrace i jídlo. Cestovní kanceláře s námi moc nekomunikovaly, nemohli jsme se nikam ani dovolat. Následně jsme si domluvili odvoz zpátky do hotelu, protože říkali, že je bezpečné se tam vrátit. Vrátili jsme se pro kufry, ale večer přišla znovu evakuace,"

popsala kuriózní situaci s opakovanou evakuací po příletu na pardubické letiště Hana pro Deník. Všichni turisté však ostrov neopustili.

Německo zastavilo lety na Rhodos

"Ano, viděli jsme, co se děje a rozhodovali jsme se do poslední chvíle, vyrazili jsme, protože náš hotel je od zasažených míst daleko. Pak tady máme skupinu asi 20 tisíc lidí, kteří to zažili, mnohdy vyrazili, i když o požárech věděli. I přes ujištění, že bude vše v pořádku uviděli po příjezdu do cíle sloupy dýmu a museli se evakuovat. Často kus cesty urazili pěšky,"

popsal situaci na ostrově reportér Václav Černohorský pro ČT, který s lidmi mluvil a shrnul tak jejich zkušenosti. Cestovní kanceláře dále nabízí zájezdy na ostrov a zatím nejsou hlášeny ani zrušené lety. Přesto na Rhodos dále proudí značné množství turistů.

"Rhodos v plamenech. Další turisté nejen z Česka byli dnes na ostrov přesto dopravení. Z Česka to bylo něco kolem 1200. Proč? Chápu, že dovolená je naplánována často dlouho dopředu, stojí hodně peněz a všichni se na ni těší, ale argument, že letí na sever ostrova je dost mimo,"

diví se například Josef Macel na sociálních sítích , kde se lidé často podivují, co turisty vede k tomu vypravit se na dovolenou i přes varování Ministerstva zahraničí a reálné nebezpečí. Některé země však už možnost cestovat na Rhodos omezily a uvažuje o tom i česká vláda.

"Vycházíme i z toho, co nám doposud sdělily řecké orgány, které zatím nedoporučují plošné zastavení letů na Rhodos. Jsme si ovšem vědomi toho, že některé státy jako Německo k tomuto kroku přistoupily,"

uvedl pro irozhlas.cz ředitel právního a konzulárního odboru Ministerstva zahraničí Martin Smolka a připustil, že o omezeních cestovat do Řecka se reálně uvažuje.

Zdroje: bbc.com, twitter.com, irozhlas.cz, seznamzpravy.cz, ct24.ceskatelevize.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze