Top hledané
Výsledky (0)
I ty naše umí hučet!

PO ČESKU: Místo Niagary se vydejte k českým vodopádům! Tyto jsou úžasné

Eva Ledecká
27. května 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení

Niagarské vodopády! Tohle mohutné, divoké, hlučné a obdivuhodné dílo přírody každý zná! Vybaví se vám ale aspoň jeden název vodopádu, který se nachází v naší malé kotlině? Neohrnujte nad nimi nos. Nejsou sice tak majestátní, ani tak vysoké, ani tak světové, ale věřte, že některé z nich dokážou teskně zahučet taky!

Niagarské vodopády

Nejznámější ze všech tří Niagarských vodopádů je Podkova, jejíž výška je neuvěřitelných 52 metrů! Města u vodopádu jsou pro turisty velkou atrakcí, stejně jako vyhlídková loď pro 600 osob, která vás vezme na luxusní projížďku po vodopádech. Také je možné pod niimi procházet díky výtahu, který vás zaveze dolů na úroveň řeky. To byste měli slyšet ten hukot! A je tu ještě jedna zajímavost. Říká vám něco jméno Karel Souček? Je to český kaskadér, který v roce 1984 proplul vodopády v sudu! Je tady na hřbitově dokonce pochován.

Tak to jsou Niagáry! Zlákali jsme vás? Pokud se vám letos nepodaří odjed na dovolenou, nebuďte smutní. Berte to jako úžasnou příležitost lépe poznat krásnou českou přírodu. Udělejte si výlet k našim skromnějším vodopádům. My vám doporučujeme tyto čtyři!

Mumlavský vodopád

Tenhle vodopád je nejznámější v Čechách. Díky své mohutnosti je nejvyhledávanější a také považován za nejhezčí. Vede k němu dvoukilometrová procházka po modré z Harrachova v Krkonoších. Vodopád na řece Mumlavě je vysoký téměř 10 metrů a voda tu tvoří zajímavé útvary, kterým se říká Čertova oka. A až pod ním budete stát, podívejte se vzhůru a představte si dalších 42 metrů. V takové výšce hučí Niagary!

Mapa: ZDE

Tip na restauraci: Verde Rosa, Harrachov

Tip na ubytování v Harrachově: Orea Resort Sklář

Otevřít v galerii (7)
Mumlavský vodopád - cca 10 metrů
Mumlavský vodopád - cca 10 metrůZdroj: Pixabay.com
Orea Resort Sklář, HarrachovZdroj: Booking.com
Pronájem 2kk, Praha 1, 60m2
Pronájem 2kk, Praha 1, 60m2, Praha 1

Objevte malé Niagary Plzeňska!

Truhla plná přírodních i jiných turistických zajímavých pokladů je v Plzeňském kraji plná až po okraj. Vybrali jsme tu pro vás dva vodopády, které do ní rozhodně patří! 

Vodopád Dírka

Tento vodopád leží asi 15 km severovýchodně od Plzně nedaleko vsi Darová v Přírodním parku Horní Berounka. Má výšku 3,1 metru a příroda ho vytvořila na Díreckém potoce. Srovnejte jeho mohutnost a výšku s niagarskou Podkovou a hned vám dojde, že se k němu jeho roztomilé jméno vážně hodí! Tenhle vodopádek je v Plzeňském kraji nejvyšší a je zárověň považován za nejkrásnější. Vydejte se k němu z Darovanského dvora po červené a brzy na něj narazíte. 

Mapa: ZDE

Otevřít v galerii (7)
Vodopád Dírka
Vodopád DírkaZdroj: Foto: Milan Paluš

Hvížďalské vodopády

Malebné Hvížďalské vodopády pro změnu leží jižně od západočeské metropole, pod rybníkem Hvížďalka u Spáleného Poříčí. Místo je pro turisty jako dělané a dokonce je tu v letní sezóně i skluzavka do vody. Rybníkem protéká řeka Bradava, která na druhém konci vytváří soutěsku a zmíněný vodopád. Říká se, že je nedaleko za ním hluboké jezírko, kde se kdysi utopila zlá kněžna i s kočárem a jsou tam dodnes! Dostanete se sem po naučné stezce ze Spáleného Poříčí. Na hřbitově u Niagarských vodopádů odpočívá český kaskadér, tady zlá kněžna... Alespoň nějaká podobnost!

Mapa: ZDE

Tip na restauraci: Gusto Plzeňka, Plzeň

Tip na ubytování: Parkhotel Plzeň

Otevřít v galerii (7)
Hvížďalské vodopády
Hvížďalské vodopádyZdroj: Milan Paluš
Parkhotel PlzeňZdroj: Booking.com

Vodopády Bílé Opavy

A nakonec zabrousíme i na Moravu, a to rovnou do nádherných Jeseníků. V Národní přírodní rezervaci Praděd najdete kaňon malé řeky Bílá Opava, pro který se vžil název Vodopády Bílé Opavy. Kaskády, divoké peřeje a zmíněné vodopády najdete na horním toku. Ten největší má výšku téměř 8 metrů. Prochází tudy trasa Naučné stezky Vodopády Bílé Opavy, která začíná v Karlově Studánce. Připravte se na to, že kolem vodopádu budete překonávat lávky, žebříky a na několika místech vám ke stabilitě pomohou nainstalované řetězy. Procházet kolem tohoto vodopádu není žádná legrace, stejně jako pod Podkovou Niagary!

Mapa: ZDE

Tip na restauraci: Letní Lázně, Karlova Studánka

Tip na ubytování: Hotel Singer, Ludvíkov

Otevřít v galerii (7)
Vodopády Bílé Opavy
Vodopády Bílé OpavyZdroj: Milan Paluš
Hotel Singer, LudvíkovZdroj: Booking.com
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze