Top hledané
Výsledky (0)
Floridský guvernér Ron DeSantis hodlá oznámit svou kandidaturu společně s Elonem Muskem.

Elon Musk jako trumf DeSantise? Prezidentské volby v USA přinesou novou dynamiku

Radim Červenka
24. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pomůže DeSantisovi v prezidentské kandidatuře Elon Musk?

Prezidentské volby v USA se blíží a odhalují se případní zájemci. Před samotnou volbou, v níž se střetne kandidát demokratů a republikánů, zůstává otázkou, kdo zvítězí ve vnitrostranickém souboji. Exprezidenta Trumpa by mohl ohrozit konzervativní guvernér Floridy Ron DeSantis.

Zatímco v Česku v nedávné prezidentské volbě zvítězil občanský kandidát Petr Pavel, který mohl kandidovat díky petici občanů, obdobný scénář v USA můžeme očekávat jen těžko. Ačkoliv na prezidenta USA může kandidovat každý občan starší 35 let, v politické realitě o vítězství soupeří pouze kandidáti republikánské a demokratické strany. 

Velkolepému střetu mezi kandidátem demokratů a republikánu předchází tzv. primárky, kdy členové stran volí svého vlastního kandidáta. Aktuální zpráva o kandidatuře Rona DeSantise by mohla vyvolat drama ve stranických primárkách na straně republikánů.

Pronájem historické vily na Kampě, Praha 1
Pronájem historické vily na Kampě, Praha 1, Praha 1

Ačkoliv je nejpravděpodobnější, že se zopakuje souboj mezi Bidenem a Trumpem, právě DeSantis by mohl do voleb přinést novou dynamiku. Pochybnosti o kandidatuře současného prezidenta Joe Bidena vzbuzoval poměrně vysoký věk. Osmdesátník byl nejstarším zvoleným kandidátem v historii, ale výraznější osobnost ve svém středu demokraté nemají.

Mezi republikány je situace trochu napínavější. Podle současných průzkumů je favoritem primárek Donald Trump, aktuálně by ho podpořilo 62 % republikánů, zatímco DeSantise jen 16 %. Volby stranických kandidátů však budou probíhat až na jaře příštího roku, tudíž guvernérovi státu Florida zbývá ještě čas na to, aby vytasil nějaké eso z rukávu. Obzvláště, když jeho kandidatura doposud nebyla oficiálně oznámena.

Eso Elona Muska

Jeden trumf se DeSantisovi aktuálně nabízí. Své prezidentské ambice by měl ohlásit během rozhovoru s technologickým magnátem Elonem Muskem. Přestože aktuálně nejbohatší miliardář planety volil v minulých volbách demokrata Bidena, šlo u něj o volbu proti Trumpovi a DeSantise už v minulosti podpořil. Show spojená s oznámením kandidatury, v níž sehraje svou roli i Musk a poprvé v historii se odehraje na Twitteru, je rozhodně něčím, čím se jiní kandidáti chlubit nemohou.

Vezmeme-li v potaz, že profil Elona Muska na sociální síti má přes 150 miliónů sledujících, může se DeSantisovo unikátní oznámení stát svým způsobem nejsledovanějším v historii. 

"Máte v podstatě tři jedince, kteří jsou v tuto chvíli vhodní. Biden, Trump a já. A myslím si, že z těchto tří, dva mají reálnou šanci být zvoleni prezidentem - Biden a já, na základě všech dat ze swing states, které nejsou nejlepší pro bývalého prezidenta a nejspíše jsou něpřekonatelné, protože lidé své názory na něj nehodlají změnit,"

okomentoval podle New York Times DeSantis aktuální rozložení sil v USA s ohledem na tzv. swing state, tedy státy, kde voliči často mění podporu pro republikány a demokraty. Právě vítězství v těchto státech je klíčové pro vítězství v celých volbách.

DeSantis vs. Trump bez servítek, dopadne to jako s Pavlem?

DeSantis tak rétoricky zaútočil na rivala pro možné republikánské primárky. Sám Trump na něj tahá špínu už nějaký čas prostřednictvím médií a snaží se ho znevěrohodnit. Řeč průzkumů bude nejspíše jedním z bojišť mezi oběma republikány. Trump se totiž v odvetě pochlubil takovým, podle kterého je sám favoritem v průmyslových státech rezavého pásu, které se kryjí s části swing states.

Zde se nabízí paralela s úspěchem Petra Pavla, kterému průzkumy přisuzovaly velkou šanci porazit Andreje Babiše v druhém kole volby a i z tohoto důvodu se kolem něho semklo velké množství voličů. 

DeSantis je konzervativní politik, kolem něhož se objevuje řada kontroverzí, jako například boj proti mediální společnosti Disney, o němž jsme psali. Rovněž rád přichází s různými překvapeními a ačkoliv o jeho kandidatuře jsou americká média přesvědčena, jeho manželka umístila na Twitter poněkud matoucí vzkaz.

"Velké, pokud pravdivé..."

napsala Casey DeSantisová s odkazem na text Fox News, který o oznámení kandidatury hovoří.

Zdroje: twitter.com, irozhlas.cz, thenewyorktimes.com, tiscali.cz, valuetainment.com, foxnews.com, nymag.com, cz.usembassy.gov, nbcnews.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze