Top hledané
Výsledky (0)
České osobnosti, které jsou nenáviděné z různých důvodů.

Tyto tváře českého showbyznysu sklízí na internetu největší hejt. Proč jsou mnoha lidem trnem v oku?

Šárka Peková
07. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Natáliia Mykytenko

Sledují je tisíce lidí a pod jejich fotkami je pravidelně několik desítek či stovek komentářů, mezi nimiž se častokrát strhne lavina hejtů. Ano, samozřejmě se tam objevují i velmi pozitivní komentáře, ale do očí vás vždy udeří ty negativní. Proč mají lidé neustále potřebu hejtovat veřejně známé osobnosti? Čeho se většinou týkají nenávistné komentáře? Na to jsme se zeptali uznávané psycholožky Laury Janáčkové. Zároveň se pojďte podívat na slavné české tváře, které to na sociálních sítích schytávají nejvíc! 

V hejtování se projevuje lidská malost

Hejtování jsou podle slov psycholožky Janáčkové urážky často skryté pod rouškou anonymity, které mají za cíl společensky zesměšnit a osobně psychicky ublížit konkrétnímu člověku či skupině. Hejtování je běžné na sociálních sítích známých politiků, umělců, celebrit, kde je zajištěna široká sledovanost. Cílem hatera je danou osobu poškodit, psychicky týrat, vystrašit a tím ji oslabit, znechutit vztahy, sociální kontakty, práci i život.

„Úspěch, společenský status, bohatství, neobvyklá krása, sportovní výkon nebo jiné (i negativní) zviditelnění, více či méně vyvolávají emoce v širším sociálním okolí.  Mnohé v kladném případě motivují, vzbuzují obdiv či upřímnou radostnou sounáležitost. Někdo je neřeší. Pro jiné jsou zdrojem závisti, nenávisti, nepřátelství a pohrdání. Lidská malost se projeví u těch, kteří mají potřebu slovního napadání, snižování, očerňování a šíření zloby.“

vysvětluje známá psycholožka.

Čeho se většinou týkají nenávistné projevy?

„Nenávistné komentáře se týkají nejčastěji urážky rasy, pohlaví, národnosti, náboženství, sociálního statusu nebo rodiny. U žen je častěji zesměšňována jejich atraktivita, vztahy, inteligence, u mužů výkon, schopnosti, sociální status apod.“

popisuje Janáčková. 

Které české osobnosti čelí největšímu hejtu?

To, že se v současné situaci ostře kritizuje česká vláda, vám asi říkat nemusíme. Králem by byl v tomto případě jednoznačně premiér Andrej Babiš, královnou zase ministryně financí České republiky Alena Schillerová, ale politiku sem opravdu tahat nechceme, a proto jsme vybrali jiné osobnosti, které na internetu také nemají na růžích ustláno:

Anna Šulcová

Otevřít v galerii (5)
Anna Šulcová
Anna ŠulcováZdroj: Profimedia.cz/Show Jana Krause

Spoustu dospělých lidí ještě nedávno nevědělo, kdo je Anna Šulcová, ale vše se změnilo dne 28. ledna 2021, kdy česká vláda za půl milionu korun spustila na sociální síti TikTok reklamní kampaň, v níž se tato teprve jednadvacetiletá influencerka objevila. Nejen, že se na blogerku snesla kritika tak v masivním měřítku, že si musela na nějakou dobu vypnout komentáře, ale také jí začal klesat počet sledujících na Instagramu. Na druhou stranu dostala pozvánku do Show Jana Krause aneb jak se říká - negativní reklama je taky reklama.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Natáliia Mykytenko

Otevřít v galerii (5)
Natáliia Mykytenko
Natáliia MykytenkoZdroj: Profimedia.cz

Půvabná blondýnka Natáliia Mykytenko patří mezi nejkontroverznější postavy českého Instagramu. Třiadvacetiletou účastnici sociálního experimentu Svatba na první pohled nejdříve lidé odsuzovali za její odměřené chování, teď ji někteří lidé nemohou vystát kvůli augmentaci prsou, kterou nedávno podstoupila. Natáliia však na velikosti nešetřila, rovnou si nechala udělat čtyřky, a to je pravděpodobně hlavním spouštěčem „instanenávisti“. Jak se s kritikou vypořádává samotná Natáliia?

“Co se týče hejtů, tak naštěstí jsem s tím v klidu. Nemohu se zalíbit všem, to je naprosto v pořádku. Držím si kolem sebe pozitivní auru, takže mohu říci, že mě už jen tak něco nerozhodí. Stejně většinou ty až nenávistné komentáře a připomínky vypovídají více o té dané osobě, která to píše. Plus bez haterů by to nešlo, ono to člověka právě posouvá dále,”

řekla Natáliia redakci LP-Life.cz.

Karlos Vémola

Otevřít v galerii (5)
Karlos Vémola
Karlos VémolaZdroj: Profimedia.cz

Pětatřicetiletý zápasník MMA Karlos „Terminátor“ Vémola má spoustu fanoušků, kteří ho podporují, ať se děje cokoliv. Jakmile však Karlos prohrál očekávaný fight s Attilou Véghem, nebo se provalila nevěra se silikonovou milenkou Lulu, měli jeho kritici žně. Takovou vlnu nenávisti známý bojovník snad nikdy nezažil! Všeobecně ale lidi provokuje svým sebevědomým chováním a známou hláškou „Lvi žerou první“, která rozděluje MMA svět na dvě části. Někteří ho milují, a někteří naopak nenávidí, nic mezi tím jednoduše neexistuje. Vémola je však bezesporu významnou osobností české MMA scény a haters ho ženou kupředu. 

„Fanoušci jsou můj hnací motor, ale naštěstí v mém sportu i ti hateři, co si koupí lístek jen proto, aby viděli, jestli Vémola dostane do držky nebo ne, platí mou výplatu. A nic mě netěší víc, než jim tu radost zkazit. Takže love or hate me, I am still getting paid,“

otevřeně řekl redakci LP-Life.cz Karlos Vémola.

Simona Krainová

Otevřít v galerii (5)
Simona Krainová
Simona KrainováZdroj: Profimedia.cz

Osmačtyřicetiletá modelka Simona Krainová je známá tím, že si nenechá nic líbit, a to samé platí i pro nelichotivé komentáře, které buď maže nebo na ně razantně odpoví. Stačí hodit na sítě polonahou fotku nebo svého psího mazlíčka a haters začnou útočit jako piraně. Půvabnou manželku Karla Vágnera ml. někteří dokonce napadli, že její čtyřnohý mazlíček byl pořízen z množírny, a dokonce mají problém i s tím, že si od něj modelka nechá olizovat ústa. Nedávno modelka rozpálila do běla své sledující "povzbudivým" vzkazem z exotické dovolené, který měl spíše opačný efekt. 

„Přehnala jsem volbu slov a vy jste zvolili špatný úhel pohledu. Moje chyba,“

posypala si hlavu popelem Krainová. 

Výrok „Z okresu do okresu, z pláže na pláž, zůstáváme tady, byť jsme v tom s vámi, držte se“ zároveň ze svého profilu smazala, i přesto se pochopení modelce u mnoha lidí nedostalo.

Nela Slováková

Otevřít v galerii (5)
Nela Slováková
Nela SlovákováZdroj: Profimedia.cz

Brněnská podnikatelka leží v žaludku mnoha lidem od její nepovedené snahy o byznys s rouškami. Dlouhé měsíce musela čelit komentářům, že je podvodnice a hyena vydělávající na lidském strachu i neštěstí. Další instagramovou válku nedávno spustily její kalhoty, které si dle jejích slov nechala ušít z originální látky od luxusní značky Louis Vuitton. To se však nezdá nejen běžným uživatelům sociálních sítí, ale také módním návrhářům, kteří pochybují o pravosti látky. Jednatřicetiletá vítězka reality show Hotel Paradise je také známá svými povýšenými reakcemi na schytanou kritiku, které její pošramocené reputaci příliš nepomáhají.

Každá kritika má své hranice

Na závěr je důležité zmínit, že každá kritika či agrese má své hranice a pokud si někdo myslí, že na internetu může cokoliv, plete se. 

„Hater se pohybuje vždy na hraně zákona. On-line obtěžování, kyberšikana mohou být dohledatelné a klasifikované jako trestný čin. Záleží jen na vymahatelnosti práva poškozeného nenechat se urážet a ponižovat. Mnozí však svého práva ani nevyužijí, neboť pro ně anonymní hater nic neznamená,“

dodala paní Janáčková.

Co z toho ve finále vyplývá? Nikdy se nezavděčíte všem a to obzvlášť, pokud vystupujete jako úspěšná a silná osobnost. Vždy vás bude někdo zbožňovat a naopak nenávidět. Je však jedno, jestli jste v pozici známé osobnosti nebo hatera. V obou případech by člověk měl vážit slova, co na internet vypustí, protože nikdy neví, kdy se mu to může vymstít. A pokud někdo opravdu nesnese nějakou osobu, je nejlepší ji jednoduše ignorovat a nesledovat. Člověk si tím ušetří spoustu času, energie i negativních myšlenek. Ve finále to nikomu šťastnější život beztak neudělá. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze