Top hledané
Výsledky (0)
Úspěšní potomci, kteří jdou ve šlépějích svých rodičů. Své o tom vědí Kordovi nebo Cyrusovi. Existuje recept na úspěšnou výchovu?

V krvi jim koluje úspěch: Kterým rodinám se podařilo vychovat zářící hvězdy?

Kateřina Ostrejšová
27. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Jakub a Mariana Prachařovi

Mít spokojenou rodinu plnou lásky a hodné, úspěšné děti - to by si přál zřejmě každý z nás. A kdo už děti má, moc dobře ví, jak nelehký a zavazující je to úkol. V některých případech se to ovšem podaří, a to ne jenom jednou! Představíme vám rodiče, kteří se za svoje potomky rozhodně stydět nemusí, ba naopak. Komu se tohle podařilo a které “děti” mají našlápnuto zastínit své slavné rodiče nebo už se tak dávno stalo?

 

Neříkejte jim, že mohou být čímkoliv chtějí, tvrdí odborníci  

“Co dělat, aby mé dítě v životě uspělo?”

Tuto otázku si klade snad každý rodič, když vidí svého potomka dospívat. Podle amerických vědců není správné jím říkat otřepanou frázi, že můžou být v dospělosti tím, kým jenom budou chtít. Podle průzkumu 400 teenagerů, který provedla americká agentura C+R Research, dospívající děti nemají zájem dělat práci, která bude v příštích letech potřeba nejvíc. Místo toho se chtějí stát hudebníky, sportovci nebo vývojáři videoher. Všechny tyto druhy zaměstnání tvoří pouhé 1 % povolání v USA. Podle vědců by rodiče měli své děti nenásilně navést do jistějších profesí, například zdravotnictví nebo stavebnictví, kde bude obrovský nedostatek pracovní síly.  

"Základem je být dětem dobrým příkladem, i když recept na dokonalé děti, které budou úspěšné, neexistuje. Důležité je být pro ně inspirací a korigovat jejich jednání a chování. Držet je v limitech, kterým rozumějí, a nebudou se cítit svázané. Někdy je ale těžké odhadnout právě tuto hranici. V žádném případě by se ale rodiče - pokud skutečně neudali důvod - neměli vinit za to, když se jejich děti vymknou kontrole. Může to být jen revolta, nepochopení, nebo krátkodobý stav,"

říká psycholožka Hana Hubená pro LP-Life. 

Jezte u jednoho stolu  

Otevřít v galerii (9)
Žena snídá se svými dětmi
Žena snídá se svými dětmiZdroj: Freepik

Podle organizace působící na Harvardu vykazují děti, které jedí pospolu se svojí rodinou zhruba pět dní v týdnu, nižší míru zneužívání návykových látek, lepší slovní zásobu a větší sebeúctu.  

Dnešní doba je mimo jiné hodně náročná, z pohledu rodičů, na technologie. Je však dokázáno, že příliš mnoho času na telefonu nebo počítači může narušit rozvoj soustředění a pozornosti. I když, řekněme si to upřímně, děti se tak mohou i mnohé naučit. 

"Je jasné, že čím více se rodiče svým dětem věnují a čím více si na ně udělají času, tím lépe. Děti se učí pozorováním, a zejména první roky ovlivňuje bezesporu nejvíce rodina a nejbližší okolí, kde se děti pohybují. Některé rodinné rituály, jako společné jídla a obecně čas strávený na výletech, při nějakých dobrodružstvích, dává dětem vzpomínky, které je formují. Velmi často funguje i takový model, že jak jsme byli vychováváni my, tak vychováváme i naše děti. Nebo samozřejmě naopak - některé děti se právě tomu chtějí později vyvarovat...,"

doplňuje pro LP-Life Hubená.

Práce mimo domov 

Tohle vás možná překvapí, ale vědci z Harvardu zjistili, že dcery maminek, které občas pracují mimo domov, jsou v budoucnu samostatnější a vydělávají více peněz. 

"Pokud jsou rodiče úspěšní, velmi často jsou v psychické pohodě, která je pro děti velice důležitá a modeluje celkovou atmosféru v rodině. Úspěch dovoluje více zábavy - pokud jsou rodiče movitější, utrácejí za dovolené, kdy je rodina pospolu, kupují více nápadité dárky. Otázkou však je, zdali úspěšní rodiče vědí, jak moc je důležitý právě čas s dětmi strávený. děti ale vědí, že rodiče pracují, a vědí, že jejich odchody jsou tím, díky čemu si potom užijí fajn dovolenou nebo hezký rodinný výlet. Je důležité dětem vysvětlovat, proč musíte odejít, jaká je cena peněz, ale i to, co to spěch je a jaká je i jeho cena,"

prozradil pro LP-Life doktorandský student sociologie Jan Málek.

Selhání je nejlepším lékem  

Otevřít v galerii (9)
Selhání vás dokáže posunout
Selhání vás dokáže posunoutZdroj: Unsplash

Tento bod se může zdát ještě šílenější než ten nad ním, ale je tomu skutečně tak. Podle doktorky a klinické psycholožky Stephanie O'Learyové je to ta nejlepší věc, kterou jako rodič můžete udělat.  

“Selhání je dobré pro děti hned z několika důvodů. Prožívání neúspěchu pomáhá vašemu dítěti naučit se zvládat věci s větším nadhledem, což je v životě neuvěřitelně nutné. Neúspěch je také vybuzuje k tvrdé práci a vytrvalému úsilí. Časem si děti, které zažily porážku, vybudují odolnost a budou ochotnější zkoušet obtížnější úkoly, protože nebudou mít strach selhat,” 

popisuje ve své knize Rodičovství v reálném životě: Pravidla se změnila.  

Billy Ray Cyrus a jeho dcery  

Otevřít v galerii (9)
Billy Ray Cyrus
Billy Ray CyrusZdroj: Profimedia

Billy Ray Cyrus je velké jméno country hudby. Od roku 1992 stihl vydat 16 studiových alb a 53 singlů. Jeho dosud nejúspěšnějším albem je debut Some Gave All, které je nejlépe hodnocené debutové album mužského country umělce.  

V roce 1992 se mu narodila dcera Miley, což mu výrazně změnilo život. Už v jejích dvanácti letech začali natáčet dětský seriál Hannah Monatana, který se stal světovým fenoménem a Miley Cyrus raketově vystřelil. Její kariéra od té doby jen strmě stoupala. V roce 2008 ji časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Její poslední vydané album z loňského roku se jmenuje Plastic Hearts.  

Neméně úspěšnou je i Rayova druhá dcera – Noah, která jde ve šlépějích své starší sestry. Jejím největším hitem je píseň Make Me (Cry) z roku 2016.   

Gigi a Bella Hadid  

Otevřít v galerii (9)
Gigi a Bella Hadid
Gigi a Bella HadidZdroj: Profimedia

Když se bývalé hvězdě “Real Housewives of Beverly Hills” a bývalé modelce Yolandě Fosterové a realitnímu developerovi Mahamedu Hadidovi narodily dvě dcery, zřejmě netušili, že dnes budou úplně všude. Zdobí titulní stránky módních časopisů, červené koberce a sociální sítě.  

Před objektivy se objevovaly už v TV show po boku své matky a od té chvíle se z nich staly hlavní tváře generace Y. Podepsaly smlouvu s agenturou IMG, která jim zajistila jednu nabídku za druhou. Momentálně v modelingu nenajdete silnější duo, než jsou právě sestry Hadidovy.  

Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Klan Kardashianek 

Otevřít v galerii (9)
Klan Kardashianových
Klan KardashianovýchZdroj: Profimedia

Asi nejznámější rodina po celém světě je ta, která se proslavila rodinnou reality show, titěrnými bikinami, velkými zadky a změnou pohlaví. Ano, řeč je o rodině Kardashianů, ve které se neustále něco děje. Keeping Up With The Kardashians se poprvé odvysílalo v roce 2007 a věřte nebo ne, natočilo se dohromady neuvěřitelných 20 sérií, jež budou končit na jaře příštího roku.  

I díky této platformě se matka a jejích pět dcer výrazně proslavily. O úspěchu bychom mohli mluvit hodiny a hodiny. Makeupová magnátka Kylie, andílek Victoria Secret Kendall nebo módní ikona Kim. Jestli má někdo slávu pod palcem, tak jsou to právě ony!  

Kaia a Presley Gerberovi  

Otevřít v galerii (9)
Kaia a Presley Gerberovi
Kaia a Presley GerberoviZdroj: Profimedia

Potomci jedné z největších ikon světového modelingu - Cindy Crawford. V 90. letech zdobila přední magazíny, jako jsou Vogue nebo People, a to jí zůstalo až dodnes, i přesto, že jí je 55 let. Podle data jejího narození už by mohla být dávno v modelingovém důchodu, nastupující generace stejného jména ale nemá vůbec daleko od téhle superstar. Její dcera Kaia a syn Presley se totiž také věnují modelingu, a to velmi úspěšně!  

Jessica, Nelly a Sebastian Kordovi 

Otevřít v galerii (9)
Jessica a Nelly Kordovy
Jessica a Nelly KordovyZdroj: Profimedia

A teď zase do jiného světa, toho sportovního. I v něm najdeme rodinu, ve které jako by neznali slovo neúspěch. Petr Korda, bývalý český tenista, jehož jméno bylo vyryto celkem do 22 tenisových trofejí, může být na své děti právem pyšný. Dcery Jessica a Nelly vládnou nejlepšímu ženskému golfovému světu. V letošní sezoně LPGA Tour odehrály dva turnaje a v obou triumfovaly – Jessica ovládla Turnaj šampionek, Nelly na ni navázala na hřišti v Orlandu.  

Otevřít v galerii (9)
Sebastian Korda
Sebastian KordaZdroj: Profimedia

Syn Sebastian našel své srdce, stejně jako otec, v tenisovém světě. Stal se juniorskou světovou jedničkou a nyní mu patří 45. místo v ATP žebříčku. Sebastianovi je teprve 21 let a je velmi pravděpodobné, že má před sebou velmi slibnou tenisovou kariéru.  

Jakub a Mariana Prachařovi  

Otevřít v galerii (9)
Jakub a Mariana Prachařovi
Jakub a Mariana PrachařoviZdroj: Profimedia

I v českém rybníčku se najdou slavní rodiče a jejich potomci. Jednou z takových rodin je bezpochyby rodina Prachařů. Syn Dany Batulkové a Davida Prachaře Jakub. Známý herec a bývalý kytarista skupiny Nightwork. Své jméno má ve světě showbyznysu i mladší dcera Mariana, která k herectví nepřilnula tolik jako její bratr, mezi mladými je ovšem velkou hvězdou sociálních sítích a nově i Youtuberkou. Na svém kanále přidává především vlogy z cestování.  

Někdy se to ale nepovede  

Některé rodiny zažívají úplný opak - slavní rodiče mají děti, které nechtějí být se svými kořeny vůbec spojovány. A nemusejí to být jen černé ovce...

Někteří rodiče se s dětmi nebaví, jsou rozhádaní a mnohdy si nemohou přijít ani na jméno. Jedním z takových případů je i premiér Andrej Babiš a jeho syn Andrej. Ten velmi často ve veřejném prostoru kritizuje otce a mnohdy opravdu nešetří ne zrovna uctivými a vybíravými slovy. Když se například po nedávném tornádu objevil Andrej Babiš na Moravě, jeho syn dlouho nečekal a neváhal parodovat svého otce, který se nechal zvěčnit mezi troskami domů.  

Jak se říká - rodinu si nevybíráme. Je ale potřeba si uvědomit, že máme jenom jednu a nikdy jich víc nebude. Ať už jsou vaše děti veleúspěšné, či méně, milujte je takové, jaké jsou. Jsou přeci vaše! 

Zdroje: ABC News, Cosmopolitan

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze