Top hledané
Výsledky (0)
Národní muzeum hostí unikátní filatelistickou výstavu v hodnotě 250 milionů korun.

V Praze startuje výstava známek v hodnotě čtvrt miliardy korun. Červeného mauritia doveze ochranka

Karolína Lišková
16. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Národní muzeum vůbec poprvé v dějinách představí filatelistickou výstavu soukromých sběratelů. Unikátní výstava s názvem Poklady světové filatelie je celosvětově jedinou filatelistickou výstavou letošního roku. „Známkoví“ nadšenci se mohou těšit na skutečné rarity, například Červený mauritius, který prý doveze do muzea speciální ochranka jen pár minut před zahájením výstavy.

Známku doveze ozbrojená ostraha

Pro veřejnost patří sourozenecké duo v modré a červené barvě patrně k nejznámějším známkám. V Praze bude nyní k vidění Červený mauritius z roku 1847.

Spolu s modrou dvoupencí se staly legendami, protože právě ony poprvé ukázaly, jak může být některý unikát nedostupný. Z původního nákladu 500 kusů se do dnešního dne dochovalo jen 15 Červených mauritiů. Jeden z nich patří i českému filatelistovi a investorovi, který svůj kousek zapůjčil pořadatelům výstavy. Jeho hodnota se odhaduje na 20 milionů korun. Kvůli její ceně ji na výstavu dopraví až těsně před zahájením ozbrojená ostraha.

Otevřít v galerii (3)
Červený mauritius.
Červený mauritius. Zdroj: archiv Prestige Philately Club Prague

Modrý mauritius zůstal v sejfu

Nejznámější známku světa, Modrý mauritius, byste tu tedy nenašli.

„Manipulace se známkou je mimořádně obtížná a nechceme ji příliš často vytahovat na světlo,“

vysvětlil pořadatel výstavy a prezident Prestige Philately Clubu Prague Tomáš Mádl.

Otevřít v galerii (3)
Modrý mauritus.
Modrý mauritus.Zdroj: profimedia.cz

Ačkoliv je mauritius asi nejznámější koloniální známkou, málokdo ví, že nebyl úplně tou první. Tou je Lady McLeod vydaná už v dubnu r. 1847 na ostrově Trinidad a nyní bude také na této výstavě k vidění.

Absolutní prvenství ve světě poštovních známek pak připadá známce Penny Black, která spatřila světlo světa už v roce 1840. Na výstavě bude možné si prohlédnout unikátní rekonstrukci jejího archu.

Rumělkový merkur

Mezi další unikáty patří i rumělkový merkur. Červený či pro svůj specifický odstín rumělkový merkur je světově proslulá a také nejdražší rakouská známka. Vzhledem k tomu, že byla platná i na našem území, se jedná zároveň také o jednu z nejdražších známek české poštovní historie.

Tradičně je tato známka považována za jednu z ikon takzvané světové klasiky, dochovalo se totiž pouze 40 exemplářů. Vzácný kousek, který byl vždy součástí těch největších sbírek, si návštěvníci prohlédnou hned ve třech kusech. Všechny jsou od českých majitelů a jejich celková hodnota je zhruba 14 milionů korun. V tak velkém počtu se navíc dosud nikde neobjevily.

Mezi vystavovanými raritami bude k vidění i několik dalších zcela exkluzivních exemplářů jako je úplně první dopis přepravený pravidelnou poštou v 16. století nebo první novinové známky světa či unikáty přetisků Pošta Československá 1919.

Otevřít v galerii (3)
Československá známka.
Československá známka. Zdroj: archiv LP-Life.cz

Žádost o výjimku

Výstava Poklady světové filatelie se měla původně konat již během listopadu, vzhledem k epidemickým vládním nařízením bylo Národní muzeum uzavřeno a nebylo tak jisté, zda se akci podaří uskutečnit ještě letos.

„Když už se opatření uvolnila, měli jsme radost, že budeme moci výstavu uskutečnit, ale vláda opět vše uzavírá od pátka 18. prosince. Proto jsme zažádali ministerstvo o výjimku. Pokud ji dostaneme, tak bude výstava k vidění do 3. ledna s možným prodloužením do 8. ledna, pokud ne, mohou ji diváci zhlédnout pouze tuto středu a čtvrtek a pak v online verzi,“

říká Mádl.  

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: