Top hledané
Výsledky (0)
„Putinovi bych vzkázala, ať jde do p……", řekla Martina Babišová

Válka na Ukrajině hýbe kulturním světem. Jak ovlivnila osobnosti Českého lva?

Kristina Vacková
07. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Sobotní předávání cen Českého lva se neslo zcela ve znamení války na Ukrajině. I proto jsme natočili s mnoha osobnostmi kulturního i byznys světa anketu, v níž se svěřují se svými pocity ohledně tohoto fatálního konfliktu. Jak se osobnosti české kultury cítí, koho považují za hrdinu a co by vzkázaly nejen prezidentu Zelenskému, ale i Putinovi? Na to vše – a na mnohem více - se anketa LP-Life zaměřila.

Všichni sledují každé ráno zprávy a stále nevěří, že se něco takového skutečně děje. Téměř nikdo ze střední ani mladé generace válku nezažil a všichni jsou otřeseni. I večer Českého lva ukázal, že každý se snaží pomáhat, jak nejlépe umí.

„Snažím se všechno, jak válku vnímám, přetavit v jakýsi pohon, abychom mohli pomáhat,“

řekla LP-Life herečka Alena Doláková.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

„Ani jsem si nebyla jistá, jestli chci jít někam slavit, protože se spousta z nás necítí dobře někam v této situaci chodit. Ale každý pomáhá tak, jak může,“

svěřila se herečka Martina Babišová, která si ale také uvědomuje, že musíme dále žít a snažit se dělat si aspoň drobné radosti, když nevíme, co se v nejbližší době stane.

Miliardář Karel Janeček, kandidát na prezidenta Česka, zase prozradil, že situace na Ukrajině zasáhla jeho manželku Liliu, která se vydala na Ukrajinu s humanitární pomocí jen pár dní po začátku konfliktu a založila i čtyři charitativní sbírky pro Ukrajinu.

Každý pomáhá, jak umí

Každý skutečně pomáhá, jak umí. Osobnosti české kultury pomáhají finančně, organizují humanitární pomoc, přivážejí ukrajinské uprchlíky, hrají na charitativních koncertech a účastní se nejrůznějších sbírek. Mnozí se vzdali pohodlí a nabídli své byty uprchlíkům.

„Můžeme se jen modlit, aby válka co nejrychleji skončila,“

řekl zpěvák, producent a skladatel Marcell.

Otevřít v galerii (2)
Jana Dopitová, Jan Cina
Jana Dopitová, Jan CinaZdroj: Profimedia

„Válka mě velice zasáhla, i když nemám žádné příbuzné na Ukrajině. Většina z nás válku nezažila,“

řekl LP-Life populární herec Jan Cina.

Osobnosti si uvědomují, že válka je zásahem do světového míru, demokracie, ale i novodobé historie. 

Osobní hrdina – Zelenský, „Putine, jdi do p…..“

Všechny osobnosti se shodují na tom, že největším současný hrdinou je Volodymyr Zelenský, který si získal srdce celého světa. České osobnosti popřály Zelenskému zdraví a hodně sil a hodně pomoci. 

„Ukázalo se, že Zelenský je skutečný hrdina, který jako kapitán zůstává na lodi až do konce,“

řekl miliardář Karel Janeček.

Otevřít v galerii (2)
Karel Janeček a jeho žena Lilia Khousnoutdinova
Karel Janeček a jeho žena Lilia KhousnoutdinovaZdroj: Profimedia

Zároveň je ale třeba ocenit i všechny obyvatele Ukrajiny, kteří bojují za svou zemi a neohroženě riskují své životy. Manželka Karla Janečka Lilia zmínila i ukrajinské matky, které s dětmi utíkají ze země, nebo čelí válečné situaci v hrozivých podmínkách a správně zmínila, že hrdinů dnešní doby je neskutečná spousta. Hrdinové jsou i všichni ti, kdo se v Rusku navzdory sankcím nebojí říci svůj názor a vyjádřit nesouhlas s porušením světového míru a invazí Ruska na Ukrajinu.

Vlna solidarity je obdivuhodná a ukazuje se, že bude trvat ještě dlouho.

Vladimiru Putinovi osobnosti raději ani nic nevzkázaly, kromě Martiny Babišové, která to vyjádřila přesně, a nebála se poslat prezidenta Putina do zadních míst, stejně jako ostatní herci. 

Všichni doufají v brzké skončení války a obnovení míru a klidu v Evropě

Olga Lounová s Anetou Kernovou se na večer dokonce sladily do barev ukrajinské vlajky, Jitka Čvančarová recyklovala modré šaty a všechny osobnosti ve Dvořákově síni pražského Rudolfina byly ověnčeny trikolorami nebo odznaky v modro-žluté

Spousta umělců vyjádřila i naději, aby válka nepřerostla do celé Evropy a nepoznamenala ji ještě více, než se už stalo. 

Zdroje: LP-Life anketa

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze