Top hledané
Výsledky (0)

Vendula Svobodová: Životy dětí už zachraňujeme i přes e-shop

Tereza Janatová
19. prosince 2016
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika

Radost dětem, ale především šanci na život. Takové je poslání Kapky naděje. Mikuláš, čert a anděl pod taktovkou Venduly Svobodové, ale především podílení se na výzkumu, který zachraňuje zdraví těch nejmenších…

Každý rok před Vánoci pořádá Kapka naděje v Motole akci pro hospitalizované děti. Jaké to je dělat dětem radost?

Každý rok se na to těším a nezklamalo to ani letos. Připravili jsme si pro děti „mikulášskou“. Mikuláš byl Libor Bouček, za čerta se převlékl Vašek Noid Bárta a já s Agátou Hanychovou jsme byly za anděly. Ty děti, které nejsou moc unavené, tak se na to vždycky strašně těší a jsou to takoví čerti, že by se člověk mohl jít schovat.

Je před Vánoci jednodušší sehnat dárce nebo to je jedno, jaké to je období v roce?

Kolem Vánoc je ten trh charitativními akcemi přesycen a co se týče shánění peněz pro děti, my sháníme peníze po celý rok. Je docela smutné, že spousta firem si na děti vzpomene jen před Vánoci a během celého roku o nich neví. Na druhou stranu je dobře, že si vzpomenou alespoň někdy.

Když se podíváme na uplynulý rok 2016, kam šly peníze, které Kapka naděje sehnala?

Tento rok jsme zahájili spolupráci s registrem dárců kostní dřeně a to je vlastně nejnovější projekt. A registr dokonce minulý měsíc zvýšil věkovou hranici možného vstupu. Včera jsem úplnou náhodou potkala paní, která mi říkala: “To je dobře, že to prodloužili na tom registru. Mně je 38 let a včera jsem se byla přihlásit.”

A jaké má Kapka naděje plány pro rok 2017?

U nás se nedá čekat nic nového, nic převratného. Řešíme koncert na příští rok, protože z toho se vždycky načerpá hodně peněz a je to věc, která se musí dlouho dopředu plánovat, musí se na něj sehnat peníze. Budeme pokračovat v tom, co jsme započali. Máme třeba dárce i ze zahraničí. Jeden ze zahraničních developerů měl nemocné dítě, upsal se k několikaleté spolupráci s Kapkou naděje v oblasti vědy a výzkumu neuroblastomu. Málokdo to asi ví, ale my podporujeme i aplikovaný výzkum na detašovaném pracovišti v Motolské nemocnici a to je to, co je na té nemoci nejdražší. Ta věda a ten výzkum. Kapka platí třeba sociálního pracovníka, terapeuta, ale zároveň platíme i dětem ozdravný pobyt, který se neustále rozšiřuje, je tam čím dál tím víc dětí. Jsme moc rádi, že to můžou absolvovat, protože vzhledem ke svému zdravotnímu stavu jsou často vyčleňovány z kolektivu.

Luxusní byt s terasou 245m
Luxusní byt s terasou 245m, Praha 8

Kolik projektů vlastně Kapka podporuje?

Prakticky máme nějakých osm projektů, které podporujeme. Našim dárcům jsme ale hlavně chtěli nabídnout něco nového. Na našich stránkách máme “eshop” a jsou tam přístroje, na které lidé můžou přispět a víc se tam i dozvědí, pro jakou konkrétní nemocnici to je. V momentě, kdy se dají ty peníze dohromady, tak se ten přístroj předá té nemocnici. Chtěli jsme tím lidem ukázat, že se můžou stát přímými účastníky toho procesu a přesně ví, kam peníze jdou.

Jaká je ideální částka pro Kapku, aby uspokojila potřeby všech dětí?

To bychom museli vyhrát eurojackpot (smích). Podpora aplikovaného výzkumu je v řádech milionů. Pokrýváme veškerá onkologická oddělení po celé republice. Intenzivně ale také spolupracujeme s dalšími odděleními jako jsou například dětské popáleniny ve Vinohradské nemocnici. Když vidíte popálené děti, jak s popáleninami musí růst do té dospělosti, to není jen stránka estetiky, ale je to i stránka zdraví a psychiky. Vítáme každou korunu - jak říkáme “každou kapku!” Spolupracujeme s více než 40 nemocnicemi po celé ČR a to něco stojí (smích)

Co bys vzkázala případným dárcům?

Chápu, že lidi jsou už trochu imunní vůči těm organizacím, které tady jsou a my jim nabízíme to, že jsme tady sedmnáct let, spolupracujeme s více než čtyřiceti nemocnicemi po celé České republice, známe jejich potřeby. Takže dokážeme efektivně a cíleně směřovat pomoc tam, kde je to správné a smysluplné.

Podpořte Kapku naděje i vy. O tom, jak můžete pomoci, se dozvíte ZDE.

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Pink Crocodile: Místo, které dělá děti i rodiče šťastnější
Zobrazit rozhovor
S JUDr. Dominikou Kolowrat-Krakowsky o Nadačním fondu Kolowrátek
Zobrazit rozhovor