Top hledané
Výsledky (0)
Na území Prahy se nachází výjimečné vily, které stále budí pozornost. Patří mezi ně luxusní vila ve folklórním stylu secesního malíře a architekta Karla Vítězslava Maška, jenž si ji v roce 1901 sám pro sebe navrhl včetně interiéru.

Vila jako malovaná – dům secesního malíře K. V. Maška

Mgr. Jana Höger
09. ledna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
VIla K.V. Maška

Pýcha luxusní Maškovy vily

Na úvod musíme zmínit Slavíčkovu ulici, jako tu, která se honosí několika překrásnými luxusními vilami cenných osobností – například Kotěrovou vilou včetně ateliéru pro Stanislava Suchardu. V blízkosti také nalezneme moderní vilu dr. Náhlovského navrženou Dušanem Jurkovičem.

Maškova vila v nádherném stylu secesního malíře a architekta nese číslo 7. Svým stylem připomíná nedaleký dům významného českého architekta Jana Kouly, ale oproti němu má zdobnější fasádu a celkové provedení je bohatšího rázu. Výrazná je především malba a modelace sloupů. Stavitelem byl Bohumil Vaigant a jeho bratr Antonín spolupracoval na kresebné výzdobě exteriéru. Velkou pozornost na sebe strhává půvabná secesní plastika Madony s dítětem umístěná nad vchodovými dveřmi. Působí velkolepě a věhlasně vítá příchozí hosty.

Tvůrce interiéru, ale i luxusní zahrady

Nábytek a zařízení domu nesou secesní rostlinné motivy, které nalezneme i ve výplních oken. Zajímavostí je, že všechen nábytek nejenom navrhl, ale i vytvořil sám Mašek, a to včetně kování a dřevořezeb.

Výzdoba zahrady se nesla v duchu neogotického slohu. Byly zde využity fragmenty z dostavované katedrály sv. Víta. Mašek zde umístil chrliče, sloupky a z fiál dokonce vytvořil umělou jeskyni.

Prodej vily 6+1, Praha 4 Braník – 479m2
Prodej vily 6+1, Praha 4 Braník – 479m2, Praha 4

Kdo byl K. V. Mašek?

K. V. Maška považujeme za významného představitele symbolismu a secese. Působil jako ilustrátor, malíř, architekt i jako pedagog. Mezi jeho studenty patřil i Josef Čapek. Ale byl i velice schopným zahradníkem. V jeho díle můžeme spatřit vliv Paříže. Studoval na Julianově akademii společně s Alfonsem Muchou a Františkem Dvořákem. Mezi jeho obdivuhodné malířské práce patří ilustrace dvoudílného vydání Svatopluka Čecha - Povídky, arabesky a humoresky, obraz Pobití Sasiků pod Hrubou Skálou, obraz Milenci, výzdoba budovy Pražské městské pojišťovny či výzdoba budovy Hlavní pošty v Praze v ulici Jindřišská. Je také spoluautorem plastického modelu ZOO v Praze-Troji.

Dnes je vila v rukou soukromého majitele.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze