Top hledané
Výsledky (0)
Vláda vyhověla žádosti hejtmanů.

Vláda vyhlásila na žádost hejtmanů nouzový stav. Co se od zítra mění?

Barbora Mikešová
14. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Andrej Babiš v roušce

Výsledkem dnešního jednání mezi hejtmany a vládní koalicí je vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní, tedy do 28. února. Pokud by nouzový stav nebyl vyhlášen, skončil by již dnes o půlnoci. S dalším vyhlášením nouzového stavu se nebudou znovu otevírat obchody a jiné, dosud zavřené služby, což se také týká i hojně diskutovaných horských středisek. Přesto se však mění některá dílčí nařízení.

Co se změní? 

Mění se například provoz úřadů, které budou otevřené podle normálních úředních hodin, nikoliv v omezeném režimu. Nově budou částečně otevřeny knihovny v podobě výdejových okének, ve školách se mohou vykonávat komisionální zkoušky. Mezi podmínkami hejtmanů, o kterých se diskutovalo, je také pozvolné navrácení žáků do škol od 1. března, přednostní očkování učitelů, otevírání obchodů s konkrétními hygienickými pravidly nebo podpora testování ve firmách. 

Jak to celé začalo

Nejprve se ve čtvrtek opozice nadále dožadovala toho, aby odpovědnost za nouzový stav nesla vláda a splnila navrhované podmínky, za kterých by opoziční strany byly schopny pokračování nouzového stavu ve Sněmovně podpořit. Vláda však v čele s Andrejem Babišem nenašla ve Sněmovně podporu, a tak se po čtvrtečním večerním hlasování začalo spekulovat o možnosti, že věc do svých rukou převezmou hejtmani jednotlivých krajů. Ti však nakonec nevyužili legislativního rámce, který mají i mimo nouzový stav k dispozici, a požádali vládu o opětovné vyhlášení nouzového stavu o délce 14 dní, čímž odpovědnost převedli zpět na vládu samotnou. Celý kolotoč je navíc o to zamotanější, uvážíme-li, že samotní hejtmani – často zástupci opozičních politických stran – tak ve výsledku hlasovali opačně nežli jejich členové při hlasování ve čtvrtek. Po nedělním jednání premiér Andrej Babiš uvedl:

„Mám pro občany dobrou zprávu. Vláda na základě jednání s hejtmany vyhlásila od pondělí stav nouze. Situace není dobrá, v Česku se rozšiřuje britská mutace.“

Otevřít v galerii (2)
Andrej Babiš v brílých
Andrej Babiš v brílýchZdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Vláda si stojí za tím, že vyhlášení nouzového stavu je v souladu s ústavou, byť například předseda horní komory Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, disponuje právním názorem tvrdící opak. Vláda však argumentuje výkladem svých právníků. O tom, jestli je vyhlášení nouzového stavu za těchto okolností protiústavní, rozhodne Ústavní soud. Odborníci však varují, že by tento krok mohl způsobit ústavní krizi. Ve výsledku se však dle slov premiéra Babiše za těchto čtrnáct přechodných dní příliš nezmění. Doslova vzkázal:

„Za čtrnáct dní si to celé zopakujeme znovu.“

Lídři opozičních stran zopakovali, že jsou ochotní s vládnou jednat o podmínkách případného dalšího prodloužení. Sněmovnu tak čeká další lítý boj o to, jestli tento stav bude trvat i v průběhu března. Jednání však budou velice náročná, především kvůli vzájemnému osočování mezi vládnoucím ANO a ČSSD a opozičními stranami.

Markéta Pekarová Adamová apelovala na občany České republiky a nabádala k opatrnosti:

„Epidemii musíme zvládnout vlastní zodpovědností. Důvěra lidí je klíčová. Pokud lidé nebudou spolupracovat, nikam se neposuneme.“

Otevřít v galerii (2)
Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová AdamováZdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze