Volby aneb Zamyšlení nad tím, co skutečně trápí tuto zemi?

Sází politické strany spíše na populismus, nebo nabízejí reálné programy?
27. září 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Navzdory občasným populistickým zkratkám a strašení rozhodnou o naší další budoucnosti po říjnových volbách především recepty, jak řešit naše reálné problémy. Ať už je to důchodová reforma, rekordní inflace a s tím spojené zdražování nebo nedostupné bydlení, kvůli němuž jsme v Evropské unii až na samém chvostu. Pojďme se podívat, co nabízí politické programy. Nuda to rozhodně nebude!

Lena hledající rovnováhu

Volby jsou každým dnem blíže. A stejně jako v Německu ještě den před volbami velké procento voličů nevědělo, koho a zda vůbec budou volit, je tomu i v naší české kotlině. Předvolební boj graduje, ale málokdy je jasné, zda se jedná skutečně o čestný boj nebo spíše o to, jak pošpinit "konkurenty" před očima potencionálních voličů. Špinavé prádlo se pere na veřejnosti, některé strany se nepokrytě urážejí, a voliči se stále více ztrácejí v tom, čí jméno do volební urny vlastně hodit.

Podle posledních průzkumů agentury Kantar zveřejněných včera, by ve sněmovních volbách nadále vyhrálo vládní hnutí ANO (24,5 %), následované koalicí SPOLU - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (23 %) a na třetí příčce koalicí PirStan (20,5 %), přičemž Piráti spíše STANu škodí. Karty se ale ještě můžou zamíchat, pokud si i my uděláme jasno v tom, na čem nám v pohledu do naší budoucnosti záleží.

Podívejme se tedy na to, o čem se mluví nejvíce, a jak moc jsou pohledy jednotlivých stan odlišné. 

Zdražování

Aktuální více než 4procentní inflace, jakou jsme zaznamenali v srpnu, u nás nebyla již 13 let. Jak tvrdí Česká národní banka, ke zdražování dochází ve všech sledovaných položkách.

ANO dává od inflace ruce pryč. Podle Andreje Babiše není řešení problému na vládě, ale především na centrální bance, jak uvedl nedávno v rámci poslaneckých interpelací. Mnoho expertů proto také hovoří o dalším zvyšování úrokových sazeb, k nimž může tato nezávislá banka přikročit.

Opoziční ODS, která jde do voleb v koalici SPOLU, uznává, že Česká národní banka moc jiných možností k potlačení inlflace ani nemá.

Andrej Babiš
Andrej Babiš • Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m, Praha 1

„Skutečnost, že případné zvýšení úrokových sazeb povede k prodražení úrokových nákladů ze státního dluhu, je jedním z bolestivých důsledků tragického rozpočtového hospodaření hnutí ANO, které navíc obřími deficity přifukovalo nynější vysokou inflaci,“

komentoval pro LP-Life situaci její poslanec Jan Skopeček.

ANO si zdražování i obří schodek rozpočtu uvědomuje, odvolává se však zároveň i na výhody letošního zrušení superhrubé mzdy, jež mají být podle tohoto uskupení ve srovnání s nárůstem inflace stále ještě výraznější. 

„Pozitivní efekty snížení zdanění práce od 1. 1. 2021 a zvyšování slev na poplatníka stále převyšují nárůst inflace a bude tomu tak i v příštím roce,“ 

je přesvědčena ministryně financí Alena Schillerová.

Alena Schillerová
Alena Schillerová • Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Podle hnutí Roberta Šlachty Přísaha by mohlo být jedním z protiinflačních kroků snížení DPH na potraviny z 15 na 10 procent. Opírá se přitom o srovnání se zahraničím. Současně s tím však již neupřesňuje, kde na to v době rekordního státního schodku vzít.

Inflace roste v posledních týdnech 3 až 4procentním tempem
Inflace roste v posledních týdnech 3 až 4procentním tempem • Zdroj: Pixabay

Daně

Ke zjednodušení daňového systému a nezvyšování daní nabádá jak hnutí ANO, tak koalice SPOLU,  která vedle ODS zahrnuje rovněž TOP09 a KDU-ČSL. SPOLU plánuje vytvořit pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop daňového břemene. Jakmile jej složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude podle tohoto programu automaticky vyloučené.

SPD zase navrhuje snížení daňového zatížení. Nejen u zaměstnanců, ale i živnostníků, drobných podnikatelů a firem. Oproti Přísaze má Okamurova jasno, od koho peníze získat. Může za to vnější nepřítel v podobě nadnárodních korporací, které prý naši zemi „vysávají“.

Progresivnímu zdanění příjmů fyzických osob a většímu daňovému zatížení největších korporací se nebrání sociální demokracie. Naopak malým a středním podnikům by se měly daně snížit. Že za největší problémy ve finanční oblasti mohou ti velcí a silní, si myslí rovněž komunisté. Součástí jejich programu je proto mimo jiné progresivní zdanění bohatých a miliardářská daň. Nechybí například ani digitální a bankovní daň a zavedení sektorové daně pro banky či obchodní řetězce.

Seniorů u nás za chvíli bude již téměř třetina
Seniorů u nás za chvíli bude již téměř třetina • Zdroj: Freepik

Stárneme. A je nás čím dál více

V Česku máme v současnosti téměř 2,5 milionu důchodců. V souvislosti se stárnutím populace navíc jejich počet dál poroste. Za 30 let jich má být již o zhruba půl milionu a za 40 dokonce o milion více. Již nyní jde přitom každoročně na důchody ze státního rozpočtu téměř 240 miliard korun. A jak se k tomu jednotlivé politické strany staví? 

Vládní hnutí ANO mělo důchodovou reformu ve svém programu již před čtyřmi roky. Navzdory tomu, že má ve vládě většinou, k čemuž jí v parlamentu dlouhodobě pomáhají sociální demokraté, komunisté a poslanci SPD, se v tomto směru nepokročilo. Prý proto, že je pro reformu třeba širší politické shody. V aktuálním volebním programu má přitom toto hnutí uvedeno následující: „Důchodci zůstanou naší prioritou, aby se seniorského věku nemuseli bát ani dnešní pracující.“  

Žena vážící pro a proti
Žena vážící pro a proti • Zdroj: Freepik

Sociální demokraté svůj díl odpovědnosti, proč ke schválení důchodové reformy zatím nedošlo, odmítají a svalují vinu na svého silnějšího koaličního partnera. V programu chtějí pro další období zachovat stávající průběžný systém financování starobních důchodů, který je založený na odvodech od ekonomicky aktivní části obyvatelstva.

Koalice SPOLU chce důchodový účet oddělit od státního rozpočtu a jak uvádí „odstranit nespravedlnosti v penzijním systému“. Základem reformy má být zaručený důchod, jehož výše se bude odvíjet od průměrné mzdy.

Piráti, kteří jdou do voleb v koalici s hnutím STAN, pak hovoří obecně o tom, že navrhnou ve spolupráci s Ministerstvem financí pro důstojné důchody požadované zdroje tak, aby měl každý důstojný důchod garantovaný.

Ceny bytů zdražují především ve větších městech
Ceny bytů zdražují především ve větších městech • Zdroj: Pixabay

Bydlení

Ceny bytů se u nás od konce roku 2015 postupně zvýšily o 86 procent, jak vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte. Bydlení se tak stává ještě méně dostupným, než tomu bylo v minulosti.

Piráti a Starostové tvrdí, že již mají řešení připravené. Jedná se o zákon, který nabídne obcím soubor nástrojů, které situaci obyvatel pomůže.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Chceme, aby obce rozšiřovaly své bytové fondy, a proto zlepšíme podmínky dotací na výstavbu obecních bytů, které dnes téměř nikdo nečerpá. A chceme také umožnit obcím regulovat krátkodobé ubytování v bytech, jako je Airbnb,“

navrhuje například pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Vedle toho koalice prosadí zákon o podpoře v bydlení, který nastaví postupy a financování sociální práce s lidmi v bytové nouzi a prováže tuto pomoc s dávkovým systémem.

SPOLU má v plánu novou výstavbu zejména v brownfieldech a na nevyužitém území. Chce proto také prosadit výrazně jednodušší povolování staveb a podpořit výstavbu až 40 000 nových bytových jednotek ročně.

Společně se soukromým sektorem hodlá ANO stavět nájemní bydlení a společně s obcemi dostupné bydlení nejen pro seniory, ale i sociální bydlení pro ostatní potřebné skupiny obyvatelstva. 

Komunisté zase zvažují státní program výstavby státního, obecního a družstevního bydlení, zejména pak dostupných bytů pro mladé rodiny nebo pro osamělé seniory. Mají současně ambici, aby se nájemné snížilo zejména v obecních bytech. Zůstává však otázkou, jak by se na to tvářily samotné obce, pro něž je to mnohdy vhodným zdrojem příjmu pro další investice.

Zdroje: novinky.cz, Česká televize, Prima, vlastní dotazování a vlastní průzkumy

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Novinářské zkušenosti získal z řady médií, například měsíčníku Strategie, jejíž byl šéfredaktorem, a dále pak například E15 nebo Profit. V minulosti připravoval periodika společnosti Eurotel (Telefónica O2), DPD CZ, Hlavního města Praha a dalších subjektů.
Radek Polák
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks