První kompletní výsledky Sčítání 2021 zveřejněny: Z 10 524 000 osob žije čtvrtina v Praze a Středočeském kraji

Online se sečetlo 85 procent obyvatel, což je podle ČSÚ velký a nečekaný úspěch
13. ledna 2022
 
Hlavní stránka Nové články

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil první výsledky loňského prvního online Sčítání 2021, které se konalo ve 46 dnech, od 27. března do 11. května. Ze sčítání vyplynulo, že počet obyvatel České republiky roste – dosahuje 10 524 000 osob, což je o téměř 90 000 lidí více než při minulém sčítání. Další – detailní – výsledky budou zveřejňovány postupně.

Dívka s českou vlajkou na Staroměstském náměstí.

Sčítání lidu nám v desetiletých intervalech ukazuje demografický vývoj, takže je velmi důležitou součástí historie. Data bude ČSÚ zveřejňovat postupně, dnes byla zveřejněna obecná hlavní data a postupně se budou zveřejňovat výsledky v rámci jednotlivých obcí a městských částí a mikrodata.

„Dostáváme se do fáze, kdy sklízíme plody tohoto složitého projektu. Dnes vám představíme první výsledky,“

uvedl tiskovou konferenci Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

„Sčítání lidu je celosvětová akce koordinovaná OSN i v rámci Evropské unie evropskou legislativou. U nás za ni zodpovídá statistický úřad a trvala 46 dnů.“

Sčítací komisaři pomáhali lidem

Pravidelné sčítání lidu umožňuje zmapovat situaci v jednotlivých zemích a porovnat ji. Zatímco řada států údaje získává ze svých registrů a dotazuje se jen vzorku několika tisícovek lidí, v České republice se museli zapojit všichni obyvatelé. Je to i kvůli absenci rejstříky, z nichž by se daly potřebné informace získat.

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m, Praha 4

Sběr dat online i formou sběru papírových formulářů probíhal za asistence sčítacích komisařů, kteří fungovali v rámci sběru dat. Samozřejmě informace samotné byly na jednotlivých občanech, jimž intenzivně a pomáhalo kontaktní centrum, informační linky a chat boty. 

"Výsledky prvního online Sčítání 2021 jen potvrdily trendy, o nichž víme. Za nejzajímavější obecně považuji to, že se někteří lidé hlásí ke dvěma národnostem a překvapila mě i rostoucí ochota občanů dělit se i o odpovědi, na něž odpovídat nemuseli. Ukazuje se, že online aktivity jsou lidem bližší a myslím, že to bude mít stále vzestupný trend. Nyní určuje běh naší společnosti silná generaci mileniálů, tedy těch narozených v 70. letech, dnešních čtyřicátníků. Jsem zvědav na další podrobnější výsledky Českého statistického úřadu,"  

uvedl pro LP-Life sociolog Martin Stráský.

Kovidové Sčítání 2021

„Dnes představíme souhrnnější pohled. Celkově jsme se ve Sčítání 2021 vyhýbali otázkám na majetkové poměry apod., drželi jsme se jen základních kritérií. I u nás byl kladen velký důraz na nadstandardní ochranu dat, tedy pečlivou kontrolu toho, kdo má přístup k datům a jak s nimi může být nakládáno,“

řekl Rojíček.

Celý projekt probíhal v období covidu, což projekt velmi ovlivnilo, takže se uvažovalo dokonce i o odložení celého projektu. Nakonec však ČSÚ dle slov jeho ředitele získal kvalitní data, přestože zpracování trvalo déle a musela se upravit metodika vzhledem k pandemii.

Začátek Sčítání 2021 provázely potíže s informačním systémem. Po jeho spuštění se musel hned první den zhruba na deset hodin odstavit. Pak už on-line verze fungovala bez problémů.

„Jednalo se o první online sčítání lidu v historii. Nápor byl hlavně na začátku, my jsme se domnívali, že to bude spíše na konci, ale lidé se chtěli sečíst rychle. Na konci byl počet formulářů daleko menší, než jsme očekávali,“

řekl Marek Rojíček.

Ve Středních Čechách a Praze žije čtvrtina obyvatel ČR

Robert Šanda, věcný gestor a ředitel odboru statistiky obyvatelstva, zmínil, že i první výsledky již přinášejí zajímavé informace. Podstatnější změny se děly v krajském měřítku. 

Patrný je nárůst počtu obyvatel ve Středočeském kraji, a naopak pokles na východě republiky (Zlín, Moravskoslezský kraj) a na severozápadě Čech. Paradoxně se snížil počet obyvatel Prahy. Kromě toho Robert Šanda zmínil, že toto sčítání ukázalo trendy posunu do Prahy a Středních Čech, zde však nárůst zpomalil a v těchto krajích žije již 25 procent všech obyvatel republiky.

Nejsilnější generace 70. let

Obyvatelstvo stárne, narůst počet obyvatel 65 a více let – kdy každý 5. obyvatel je starší 65 let. Seniorů máme nyní o půl milionu více než v posledním sčítání. Přibylo ale i dětí a poprvé poklesla v absolutních číslech počet obyvatel produktivním věku, mezi 15 až 65 lety. Nejpočetnější skupinou jsou generace čtyřicátníků, narozených v 70. letech – ročníky 74 a 75, nejméně početní jsou lidé ve věku 21 let.

Změna věkové struktury

Průměrnému obyvateli České republiky bylo 42,7 roku, což je o 1,7 roku více než před deseti lety. I to odpovídá silné generaci těch, kdo se narodili v 70. letech. V populaci stále mírně převládají ženy, kterých je 50,7 procenta. Sčítání se zaměřilo i na historický kontext poklesu obyvatel během válek.

Žije u nás nejvíce Ukrajinců

K české národnosti se přihlásilo přes šest milionů lidí. K moravské národnosti to bylo 359 000, což představovalo 5 procent osob, které se přihlásily výlučně k jedné národnosti. Přes 400 000 lidí zvolilo kombinaci národností, přičemž otázka na národnost nebyla povinná.

Cizinců bylo v ČR zhruba 494 000, což představuje 4,7 procenta obyvatel.

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m, Praha 5

„Je to nárůst od minulého sčítání poměrně výrazný, i když se zpomalujícím se trendem. Přibývali občané Ukrajiny, s odstupem občané Slovenska, Vietnamci, Rusové a Poláci,“

řekl Šanda. Cizinci u nás zvyšují podíl mužské populace, protože jinak je u nás výrazně více žen. 

Populace je stále vzdělanější

Mezi cizinci v ČR je tedy nejen více mužů, ale obecně i vyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí oproti průměru. Celkem vysokoškoláků v ČR obecně přibývá, aktuálně tvoří 18,7 procenta populace, přičemž vyšší vzdělání mají ženy. Mladší generace žen jsou vzdělanější než muži a vzdělané ženy už převažují i v celkové věkové struktuře nad muži.

„Za poslední desetiletí je stabilní trend takový, že přibývá počtu svobodných a rozvedených a ubývá ženatých,“

řekl Robert Šanda. Nadúmrtnost lidské populace se totiž průběžně snižuje, takže skupina ovdovělých žen se postupně snižuje. 

Lidé se za náboženství nestydí

Další dobrovolnou otázkou Sčítání 2021 byla náboženská víra, na níž vloni odpovědělo 70 procent lidí. Z nich 48 procent uvedlo, že jsou bez náboženské víry.

„Velkým překvapením pro nás bylo, že se více lidí, než v minulém sčítání rozhodlo na tuto otázku odpovědět, a to asi o 15 procent více. Dokonce odpovědělo i více lidí než na národnost,“

řekl Šanda. Většina lidí ale neuvedla podrobnější odpověď, jako vyznání a přesnou církev. Nejpočetnější je Římskokatolická církev, ale celkově došlo k poklesu i všech církví.

Sčítací formulář nemá Český statistický úřad od jednotek procent osob.

„Účast považujeme za velmi dobrou,“

uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček a dodal.

„Harmonogram zveřejnění dalších výsledků není ještě úplně přesný. Dnes sdělíme výsledky do krajské úrovně, další charakteristiky obyvatelstva a informace o struktuře bytů zveřejníme během 2. a 3. čtvrtletí. V prvním čtvrtletí sdělíme i data na městské a obecní úrovni. Až ve 4. čtvrtletí sdělíme dojížďkové proudy do zaměstnání a do škol a informace o struktuře domácnosti. Příští rok budeme dále s daty pracovat.“

24. ledna bude navíc zpřístupněna i mobilní aplikace Sčítání 2021, kde budou všechny dostupné výsledky.

Zdroje: český statistický úřad, tisková konference ČSÚ, vlastní dotazování

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

Muž s českým pasem.
Hrdí Češi.
Muž s českou vlajkou na džínách.
View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks