Top hledané
Výsledky (0)
Výstava se pyšní řadou luxusních unikátních předmětů a pojímá zlomové okamžiky ve vývoji českého státu od 10. století do současnosti. Nejvzácnějším exponátem je nejstarší dochovaná listina dokládající existenci českého státu – originál Vladislavova privilegia z roku 1158. Stojí za to ji navštívit!

Výstava na Pražském hradě: Labyrintem dějin českých zemí, do 1.7. 2018

Mgr. Jana Höger
06. března 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Labyrintem dějin českých zemí

Výstavu je možné shlédnout v luxusních reprezentativních prostorách Císařské konírny na Pražském hradě. Zahájena již byla o 1 den dříve, tedy 26. 2. 2018, oficiálního uvedení se chopil ministr vnitra Lubomír Metnar, kdy celou výstavu slavnostně otevřel.

„Právě v tomto roce si musíme připomenout, že československý stát nevznikl v roce 1918 na zelené louce, ale navázal na tradice staré přes tisíc let. Dnes, když jsme více než deset let součástí Evropské unie a jsme respektovaným členem mezinárodní komunity, je stále nutné připomínat si naši národní minulost a historické souvislosti, ve kterých náš stát vznikal,“ řekl při zahájení Lubomír Metnar pozvaným hostům.

Výstava, která hrdě reprezentuje české dějiny. Minulost, kterou bychom neměli opomíjet.

Výstava je retrospektivní. První odkazy se týkají moderních dějin, postupně se pak vracíte v čase a dostanete se tak až na samý počátek dějin našeho státu. Vše je uzpůsobeno tak, aby byl divák vtáhnut do „realistického děje“ tehdejší doby. Expozice je i multimediální, můžete se posadit do retro křesla nebo, dívat se na televizní zpravodajství z dob komunismu, zhlédnout dobové dokumenty z období roku 1939 nebo si poslechnout nahrávku zápisků z luxusního deníku slavné Melanie von Metternich přímo ze sluchátka.

Výstavou se navíc prolínají autentické zvukové záznamy a dobové obrazy na stěnách. Můžete si například vyzkoušet, jak se psalo v dávných časech. Určitě vás to bude bavit!

Prodej rodinného domu, Praha 9 - 176m
Prodej rodinného domu, Praha 9 - 176m, Praha 9

Co vás dále nenechá chladným

Spatříte koncept deklarace nezávislosti psaný Tomášem Garriguem Masarykem. Kdo by nechtěl vidět košili Františka Ferdinanda d´Este, kterou na sobě měl při atentátu v roce 1914, a která je zcela zachovalá? Nebo dálnopis Reinharda Heydricha, v němž popisoval první opatření v Praze po svém nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora? Luxusní skvosty, jako jsou stovky let staré dokumenty, reprezentuje žádost kata Jana Mydláře, pohřební insignie Přemysla Otakara II. či originály svazků zemských desek pražských, brněnských, olomouckých a opavských. Co rozhodně stojí také za zhlédnutí, za vyzdvižení, je luxusní originál Zlaté buly sicilské.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní archiv
Archivní 2257/4, 149 00 Praha 4 - Chodovec
+420 974 847 240