Zásilková bitva: Díky přepravě zásilek vydělávají firmy stamiliony. Kdo si ukousne z tržního koláče nejvíce v roce 2021?

Každoročně se přepraví zásilky za stovky milionů korun, koronavirus vývoj ještě posílil.
28. června 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Přeprava zásilek se stala v době pandemie, kdy byla většina obchodů zavřených, doslova hitem, na který se začala spoléhat velká část Čechů. Trend posílání balíků a dalších zásilek tak ještě více posílil. Každoročně se u nás odešlou desítky milionů zásilek.

Simona Kijonková

Dominantním poskytovatelem přepravních služeb je Česká pošta. O jejím významu svědčí mimo jiné fakt, že je po Agrofertu druhou největší domácí firmou. Zaměstnaných je v ní necelých 30 000 lidí.

Podle jejího ředitele Romana Knapa zajistí pošta denně v průměru odeslání až 250 000 zásilek, co ročně znamená více než 90 milionů. Větší část tvoří stále ještě listovní zásilky, význam těch balíkových ale posiluje.

Od roku 2023 podle všech predikcí poprvé objem balíkových zásilek z pohledu výnosů překročí hranici listovní,“

svěřil se nedávno LP-Life Knap.

„Lidé zkrátka méně a méně posílají papírové dopisy, digitalizace je všude. Zřejmě dojde k povinnosti rozšíření používání datových schránek, takže opravdu Česká pošta musí být na tento trend připravená,"

současně dodává.

Pošta současně úzce spolupracuje s některými jinými velkými subjekty a úřady. Příkladem je Česká správa sociálního zabezpečení, Poštovní spořitelna skupiny ČSOB nebo sázková společnost Sazka.    

Roman Knap, generální ředitel České pošty
Roman Knap, generální ředitel České pošty • Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Navýšení přepravy zásilek až o 60 procent

Monopol pošty však skončil už před více než osmi lety. Na trhu je proto také řada dalších hráčů, kteří se přepravními službami zabývají. Jednou z nich je například ShipEx, která má smlouvy uzavřené s DHL, UPS, FedEx, PPL a dalšími známými společnostmi. Jedná se o srovnávač přepravních společností, díky čemuž zájemce pro sebe dostane tu nejvýhodnější službu.

Byt Smetanovo nábřeží 191m
Byt Smetanovo nábřeží 191m, Praha 1

Díky tomu, že spolupracujeme se všemi přepravními klíčovými firmami, poskytujeme také tu nejširší škálu přeprav. Současně s tím zajišťujeme veškerý servis. Naší výhodou ale není jen rozsah nabídky, ale i fakt, že díky velkým objemům patříme k těm nejlevnějším,“

říká Artem Salichov, zakladatel a majitel společnosti ShipEx.

Přepravě v posledních letech situaci výrazně ulehčil rozvoj internetu.

Balíky tvoří vysoce výdělečnou součást byznysu
Balíky tvoří vysoce výdělečnou součást byznysu • Zdroj: Freepik

Zákazník nemusí nikam chodit, zásilku si u něj jednoduše vyzvedneme. Vše se řeší on-line. Za poslední rok, i kvůli pandemii koronaviru, jsme zaznamenali nárůst objemu přepravovaných zásilek o 60 procent. Přestože jsme neměli žádné investory, museli jsme si vybudovat vlastní software a sehnat pro to vhodné lidi, jelikož technologie jsou pro nás klíčové. Pro další období připravujeme vlastní mobilní aplikaci. V souvislosti s důrazem na kvalitu životního prostředí navíc předpokládáme, že se budou auta určená pro přepravu časem postupně elektrifikovat,“

myslí si Salichov.   

Přeprava zásilek je založena na okamžité komunikaci
Přeprava zásilek je založena na okamžité komunikaci • Zdroj: Freepik

Dvojnásobné zvýšení obratu

Fenoménem posledních let je také Zásilkovna Simony Kijonkové. Ta se už stihla stát ve středoevropském prostoru, kde působí, doručovacím obrem. Zatímco předloni měla firma necelých 20, loni to bylo již okolo 40 milionů přepravovaných zásilek. Letos se očekává, že to bude až okolo 70 milionů! A to i díky spojení s obchodním řetězcem Lidl a skupinou CPI Radovana Vítka, což by mělo nově dohromady nabídnout 2 500 výdejních boxů, přes které se doručí až 80 tisíc zásilek.

"Zásilkovna nikdy nebyla logistická firma ale především technologická firma. Jinak bychom nikdy nerostli meziročně o 140 procent. Rozhodně nikdy nebudeme prodávat ani nakupovat něčí zboží. Jsme tím, čím jsme byli vždy, tedy digitální platformou, pomáháme internetovým obchodům s expanzí, s logistikou a v budoucnu i s platbami. Zásilkovna je úspěšná díky menším provozovatelům živnosti a jsme de facto most mezi nimi a e-commerce, který by nikdy nepřežil pandemickou situaci bez výdejních míst," 

uvedla Kijonková v rozhovoru pro E15.

Zásilkovna přitom donedávna ještě spolupracovala s Českou poštou, když jejím prostřednictvím jen loni zákazníkům doručila 600 tisíc zásilek. Kvůli údajně špatné kvalitě práce pošty se však v lednu rozhodla partnerství ukončit. Jedním z důvodů bylo mimo jiné to, že státní moloch stihl okolo vánočních svátků podle šetření do druhého dne doručit jen okolo 15 procent všech domluvených objednávek Zásilkovny. 

V rámci naší široké sítě výdejních míst jsme i v době před Vánoci oproti tomu doručovali do druhého dne 97 procent zásilek. Ze strany České pošty jsme navíc postrádali proaktivní a partnerský přístup,“

řekla k tomu Kijonková pro LP-Life.cz a dodala: 

Česká pošta ve vánoční sezóně navíc veřejně prezentovala lživé informace poškozující naši značku. V takovémto partnerství nebylo možné dále setrvat, a byli jsme proto nuceni přijmout rozhodnutí o jeho ukončení.” 

Knap sice přiznává, že některé problémy mohly nastat, přesto dnes již bývalé spolupráci až takový význam nepřikládá, když v rozhovoru pro LP-Life.cz uvedl:

My máme kapacitu sítě 70 milionů balíků. Tak si spočítejte, jaký je to procentuální úbytek.“

Zásilkovna na to reagovala tím, že konec spolupráce s Českou poštou neznamená pro její zákazníky negativní důsledky a mělo by naopak vést ke zlepšení služeb a vyššímu zákaznickému komfortu. 

Pošta neustále zvyšovala ceny, které neodpovídaly objemu podaných zásilek a v důsledku tohoto pravidelného zdražování jsme se dostali do bodu, kdy jsme v podstatě na každé zásilce tratili. Česká pošta nám navíc sdělila, že od ledna 2021 dochází k dalšímu zdražení, čímž bychom se dostali na zcela nepřijatelné podmínky s ohledem na roční počet zásilek, které jsme České poště předávali,”

podotkla jedním dechem Kijonková pro LP-Life.cz.

I díky zázemí se přepravním službám daří
I díky zázemí se přepravním službám daří • Zdroj: Freepik

Změny na všech frontách

Zatímco Česká pošta některé své pobočky uzavřela a počet zaměstnanců spíše redukuje, ostatní dávají přednost expanzi, jak ukazují příklady ShipExu a Zásilkovny. Na dominantního poskytovala přepravních služeb čeká navíc možná ještě větší změna. Ministerstvo vnitra jako jeho zakladatel totiž plánuje, že chce Českou poštu do tří let rozdělit na dvě samostatné firmy. První by spravovala ztrátovou síť poboček a zajišťovala služby pro stát. Druhá by se věnovala komerčním službám, zejména pak výdělečné přepravě balíků.

Nastavili jsme vnitřní strukturu tak, aby to fungovalo. Ale musí to být opravdu transparentní a jasné, které služby jsou konkurenceschopné, které jsou komerční a které působí na otevřeném trhu a co je to, co stát garantuje občanům,

uvědomuje si již nyní vážnost situace Knap.

Salichov ze ShipExu si myslí, že budoucnost v tomto oboru patří především soukromým firmám, které dokáží lépe předvídat technologické vývoj a konkrétní potřeby zákazníků.

Pošta je státní firma. Nemyslím si, že by se ještě nějak zásadněji proměnila. Její význam bude postupně spíše klesat,

s jistou opatrností předvídá.

Byznys přepravních služeb postupně narůstá. Od dříve oblíbeného posílání dopisů se ale čím dál více začíná zaměřovat na přepravu balíků a nové technologie, které jsou s tím spojeny. Na trhu posilují zejména soukromé firmy. Naopak Česká pošta hledá vlastní novou tvář, která jí pomůže odolat konkurenci a udržet si i v 21. století svoje výsadní postavení. Pokud se to nepodaří, nemusí v současné podobě přežít.    

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Novinářské zkušenosti získal z řady médií, například měsíčníku Strategie, jejíž byl šéfredaktorem, a dále pak například E15 nebo Profit. V minulosti připravoval periodika společnosti Eurotel (Telefónica O2), DPD CZ, Hlavního města Praha a dalších subjektů.
Radek Polák
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2
Praha 1

Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2

4 + 1 134 m², bal. 2 m²
49 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m

4 + 1 130 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha 3
Praha 3

Byt na pronájem-Praha 3

4 + 1 181 m²
80 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks