Top hledané
Výsledky (0)
Po boku královny stál přes sedmdesát let.

Zemřel manžel britské královny Alžběty II. princ Philip

Karolína Lišková
09. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Princ Philip.

Letos v červnu by manžel britské panovnice Alžběty II. oslavil sté narozeniny. Oslavy mu ale dopřány nebyly.

"Jeho královská výsost odešla v míru dnes ráno na hradě Windsor,"

píše se v oficiálním prohlášení královské rodiny.

Poslední hospitalizace

Otevřít v galerii (6)
Výročí stříbrné svatby roku 1972.
Výročí stříbrné svatby roku 1972.Zdroj: Profimedia

Naposledy musel princ Philip navštívit nemocnici krále Edwarda VII. letos v únoru, kde byl na doporučení lékařů hospitalizován.

„Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu byl v úterý večer přijat v londýnské nemocnici Edwarda VII. Jeho hospitalizace je preventivním opatřením, které doporučil lékař, když se vévoda necítil dobře,“

uvedl v prohlášení Buckinghamský palác.

Zdroj veřejnoprávní stanice BBC tehdy uvedl, že je manžel královny v „dobré náladě”. Princ Phillip se již několik dní necítil v pořádku, s koronavirem to prý ale nesouviselo, byl i s královnou očkovaný.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

O dva dny později nafotili londýnští paparazzi syna vévody z Edinburghu prince Charlese, jak odjíždí z návštěvy svého otce v slzách...

Pro celou Velkou Británii je úmrtí Jeho královské Výsosti vévody z Edinburghu národní tragédií.

„Jako národ a království děkujeme Princi Philipovi za jeho mimořádnou práci,”

reagoval premiér Boris Johnson.

Na začátku roku 2019 zavinil dopravní nehodu nedaleko obce Sandringham, kde má královská rodina jedno ze svých sídel. Princ vyvázl bez zranění, lehčí zranění utrpěla posádka druhého nabouraného vozu. Britská média tehdy začala spekulovat o princově zdravotním stavu a způsobilosti k řízení auta. Následné lékařské testy princova zraku ale neprokázaly, že by vévoda měl nějaké zdravotní problémy. Princ Philip se přesto krátce po nehodě řidičského průkazu dobrovolně vzdal.

Život po boku královny

Princ Philip byl narozen jako řecký a dánský Princ Philip na řeckém ostrově Korfu. Přestože se v princově krvi mísí mnoho evropských královských rodů, neměl jednoduché dětství. Jeho otec měl pověst playboye a gamblera. Matka Alice byla od narození neslyšící a později jí diagnostikovali maniodepresivní psychózu.

Královská rodina musela po porážce řecko-turecké války do exilu, v Paříži tak Philip získal základní vzdělání. Pak pobýval u sester v Německu, u příbuzných v Anglii, vystudoval na Gordonstoun ve Skotsku. Během druhé světové války sloužil v britském vojenském námořnictvu.

Alžbětu potkal, když mu bylo 13 let na svatbě svého bratrance, té bylo tehdy osm let. O pět let později se potkali znovu a zde už přeskočila jiskra, kterou udržovali během války dopisováním. Přestože rodiče nesouhlasili, Alžběta se ve dvaceti letech rozhodla, že Philip bude jejím manželem. Vzali se 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství. Díky sňatku se stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou Výsostí a britským princem.

Otevřít v galerii (6)
Manželský pár poprvé spolu na veřejnosti po princově autonehodě.
Manželský pár poprvé spolu na veřejnosti po princově autonehodě. Zdroj: Profimedia

Britům se nelíbilo, že má německé kořeny a švagry, kteří za války bojovali na straně nacistů. Philip se proto vzdal všech svých titulů a přijal jméno své matky Battenberg v poangličtěné formě Mountbatten.

Philip měl s Alžbětou čtyři děti - Charles, Anne, Andrew a Edward, první dvě se narodily ještě před Alžbětinou korunovací. Mají osm vnoučat a osm pravnoučat – a dvě další jsou již na cestě.

Monarcha jako rebel

I když jsou členové královské rodiny svázáni přísným protokolem, občas se z těchto osidel někomu podaří vymotat. Velice schopný byl v tomto směru právě princ Philip. Z pozice manžela britské královny to ale měl o to těžší – nároky na něj nebyly nikterak malé.

Touha po létání

V padesátých letech si například chtěl udělat pilotní průkaz, jenže vláda mu to nechtěla povolit. Princ by se totiž příliš vystavoval riziku smrti. Philip ale ve své lásce vytrval, a nakonec se létat naučil.

Otevřít v galerii (6)
Philip a Alžběta jako novomanželé.
Philip a Alžběta jako novomanželé.Zdroj: Profimedia

Vztah k armádě

Láska k armádě byla společná pro prince Philipa a prince Harryho, jeho vnuka. Ačkoli službu si vyzkoušeli i princové Charles a William, pouze královnin manžel a jeho zrzavý vnuk byli nasazeni v boji. Philip sloužil totiž u námořnictva během druhé světové války (i královna ale sloužila ve válce, poznámka redakce) a plavil se po moři například na lodi Valiant.

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Smysl pro humor

O princi Philipovi se traduje, že měl skutečně jedinečný smysl pro humor. Občas dokonce prý trochu přes čáru. Například při setkání s držitelkou Nobelovy ceny míru pronesl: „Děti mají chodit do školy proto, aby je rodiče dostali z domu.“ Mimochodem – Júsufzaiová je pákistánská aktivistka bojující za práva žen studovat. A takových vtípků by se u manžela královny Alžběty našlo více.

Otevřít v galerii (6)
Princ Philipe na koni.
Princ Philipe na koni. Zdroj: Profimedia

Slabost pro ženy

Není to zrovna věc, kterou by se chtěl kdokoliv z nich chlubit, ale jak princ Philip, tak jeho syn Charles mají slabost pro něžné pohlaví. Ačkoli v případě prince Philipa se to nikdy veřejně nepřiznalo, mnohokrát svět obletěly zprávy o jeho krátkých románcích. Jednou se nechal slyšet, že za úspěchem manželství stojí vzájemná tolerance. Princ ale zároveň mnohokrát během těch let řekl, že jeho životní láskou je Alžběta. 

Skandály

S tím se pojí i skandály, které se nevyhýbají ani mužům v královské rodině. Tradovalo se, že princ Philip se v dobách svého mládí účastnil bujarých večírků, na které byly zvány i lehké děvy. 

Otevřít v galerii (6)
Královský manželský pár roku 1987.
Královský manželský pár roku 1987.Zdroj: Profimedia

Zachování identity

Princi Philipovi se nelíbilo, že by jeho děti nesly příjmení Windsor a odkaz jeho rodiny přišel vniveč. Bojoval za to, aby se potomci jmenovali po něm. Po dlouhých peripetiích došlo ke kompromisu a jeho potomci nesou jméno Mountbatten-Windsor. Snažil se tím zachovat si alespoň kus své identity.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze