Top hledané
Výsledky (0)

5 faktů, které změní váš pohled na mouku!

Eva Ledecká
27. srpna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Nadýchané koblížky, luxusně křupavé čerstvé rohlíky, neodolatelná italská pizza a bez výjimky všemi zbožňované špagety! Co mají tato jídla společného? Kromě toho, že nám strašně chutnají, je to pšeničná mouka: chuťovými buňkami milovaná, střevní mikroflórou zatracovaná! Přinášíme několik faktů, které o mouce možná nevíte.

1. Mouka funguje jako kvalitní lepidlo.

Mouka obsahuje lepek. Lepek je bílkovina, která se nachází především v obilovinách. Funguje jako lepidlo, dodává jídlu pružnost. Pro některé lidi může být pšeničná mouka a výrobky z ní těžce stravitelné díky nedostačujícímu množství trávicích enzymů. Problém s lepkem dnešní doby je ten, že díky pesticidům, hebricidům a dalším hnojivům je více odolný a je těžké ho trávit. Proto ten, kdo říká, že mouku jedli lidé od nepaměti a nic jim nebylo, má pravdu tak napůl. Mouku lidé sice jedli, ale ne v podobě, která je nám servírovaná v dnešní době. Vyprávějte to ale Francouzům...

2. Celozrnná mouka je zdravější, ale na tělo má stejný efekt jako mouka bílá.

Celozrnná mouka je zdravější, protože obsahuje více vlákniny a živin. Bílá je více zpracovaná. Ve finále ale mají obě stejný efekt na tělo – rozloží se podstatně rychle na jednoduché molekuly cukru. Celozrnné pečivo může být na druhou stranu mnohdy těžší na trávení.

3. Celozrnné pečivo v obchodech je mnohdy vyrobeno z bílé mouky.

Bílá mouka je levnější než celozrnná. V obchodech proto často využívají jednoduchý trik: do bílé mouky zamíchají pár otrub a upečou „jakoby celozrnné pečivo“ z mouky bílé. Aby dostalo ještě větší „celozrnný nádech“, obarví ho karamelem na nějaký pěkný odstín hnědé barvy. Vy si tak myslíte, jak zdravě jíte, ale opak je pravdou!

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

4. Celoživotní bezlepková strava nemá žádné negativní účinky na zdraví.

Mnohdy se lidé domnívají, že pokud některou tradiční součást jídelníčku odstraní, zbaví se jednoho problému, ale někde vznikne nový. S pšeničnou moukou to tak rozhodně není. Pšenici ani lepek k životu nepotřebujete a pokud konzumujete jiné bílkoviny, celoživotní nepřítomnost lepku bude mít na tělo jen pozitivní účinky.

5. Ajurvéda: Mouka ze supermarketů je stará!

Podle ajurvédy je problém s bílou moukou v dnešní době především vázán na příliš dlouhou dobu skladování. Aby tělu něco dala a nefungovala jen jako lepivá hmota, měla by se spotřebovat do 15 dnů od semletí. Mouka koupená v obchodě je rozhodně starší. Ajurvéda se bílé mouce vyhýbá úplně a při přípravě pokrmů se používá hrubá celozrnná mouka. Jemně semletá bílá mouka totiž neobsahuje slupku pšeničného zrna, lepí se na stěny žaludku a střev, kde způsobuje problémy. Aby byla mouka lépe stravitelná a výsledný produkt lehký, mělo by se těsto nechat dvě hodiny před jeho tepelným zpracováním uležet. Žaludek a střeva budou tak méně zatížené.

Zdroj: MUDr. Martin Beránek, výživová poradkyně Eva Westerhuis Hausler, kniha Ajurvéda, Léčivá kuchyně, autor Harish Johari

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Gluten free week: Týden bez lepku na vlastní kůži!
Zobrazit článek
10 věcí, které byste měli vědet o bezlepkové dietě
Zobrazit článek