Top hledané
Výsledky (0)
Vítejte v zemi Tisíc a jedné noci. Zemi, která má moře, oceán, vysoký Atlas, lyžařská střediska, horkou poušť s největšími pískovými dunami na světě a pohádkovou kulturu Berberů.

Beru si Maročana: Žena je nadřazena a muži ji nosí na honosné plošině. Pak ještě dostane luxusní dary

Kristina Valachyová
03. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Speciální rubrika
 Nevěsta v Maroku je královnou večeře

Svatební obřady v Maroku, které jsou hluboce zakořeněny v bohaté historii země a kulturní rozmanitosti, nejsou jen spojením dvou duší, ale také harmonickou směsicí umění, rituálů a oslav, které trvají několik dní.

V roce 2008 jsem byla na studijním pobytu v Anglii. Mým spolubydlícím tam byl jeden Maročan, s ním tam studovala i jeho kamarádka, oba z Casablancy. Velmi mě překvapilo, když mi o několik let později přišlo pozvání na svatbu. Khawla si sice nebrala Soufiana, ale jiného chlapce z Maroka, viděli jsme se ale všichni. Nevěděla jsem, co mám očekávat. Myslela jsem si, že svatba bude trvat do půlnoci, nejpozději do 2:00. Mýlila jsem se. Na místo konání, do velkého krásně vyzdobeného sálu, jsme se dostali ve 20:00 a odešli jsme až v 5:30 ráno. Byla to téměř 10hodinová záležitost. Kdybychom zůstali o hodinu déle, byli bychom tam na východ slunce.

Nejzvláštnější na svatbách v Maroku je to, že obřady se nekonají týž den jako hostiny. Nevěsta s ženichem se klidně mohou vzít a teprve po dvou či dokonce sedmi měsících uspořádají svatební hostinu. Většinou je vskutku honosná.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Podpis smlouvy

Než pár oslaví spojení, podepíše svou manželskou smlouvu před svou rodinou a Adoulem, který slouží jako notář. Všechno se děje v přítomnosti „Wali“, který je opatrovník nevěsty. Obvykle to bývá její otec. Pokud otec zemřel, „Wali“ bude buď starší bratr nevěsty nebo strýc. Potřební jsou i dva svědci.

Tento podpis manželské smlouvy představuje začátek jejich svazku a je právně a oficiálně závazný. Když budou hotovi, snědí večeři se svými nejbližšími přáteli a rodinou a pochutnají si na věcech, jako je mátový čaj a pečivo.

Samotný svatební obřad neprobíhá v mešitě

Islámský duchovní vůdce imám přijde k jednomu z novomanželů a obřad proběhne tam. Od tohoto okamžiku spolu mohou novomanželé žít. Svatební hostiny a oslavy se tedy konají i o několik měsíců později. Začátek je oproti našim hostinám posunut na pozdější čas. Pozvánky nevěsta s ženichem rozesílají na desátou hodinu večer.

Třídenní oslava

Tradiční marocké svatby trvaly sedm dní. Rodiny nevěsty a ženicha pořádali večírky ve vlastních domech před dnem, kdy se nevěsta skutečně setká s ženichem. Dnes to ovšem opravdu není praktické a málokdy se to dělá. Koná se jen jedna nebo dvě velké oslavy (jedna u nevěst, jedna u ženichů) nebo jen jedna velká oslava pro oba.

Hammam Day

Svatební oslavy začínají dnem hammamu pro ženy. Nevěsta shromáždí celou ženskou rodinu, přátele, sousedy a jde s nimi do hammamu (veřejných lázní). Někdy se hammam pronajímá pro účastníky. V opačném případě si svatebčané musí vybírat pouze jeden z prázdných koutů Hammama. Nevěsta má oblečené světlé barevné šaty, obvykle bílé, které představují čistotu.

Nevěsta nedělá nic, zatímco ostatní ženy jí slouží. Umyjí jí vlasy ghassoulem (jíl smíchaný s bylinkami), masírují ji a parfémují její tělo mlékem. Na konci jsou lupeny růží namočené ve vodě, aby provoněly její tělo.

Marocké nevěsty nejsou jen ponořeny do vody, ale také do staleté tradice, která přesahuje fyzickou očistu; věří se, že rituál očišťuje duši a označuje přípravu nevěsty na manželský život. Esenciální oleje, mýdlo a energické čištění rukavicí kessa zanechávají pokožku nevěsty zářící, což symbolizuje její zářivost, když vstoupí do manželské harmonie.

Henna Party

Následující den je obřad henny. Toto je ženské setkání kolem nevěsty, která si nechá udělat tetování henou na rukou a nohou. Nevěsta má na sobě zelený Kaftan (tradiční marocké šaty). Henna není trvalá a časem vybledne, ale nevěstě dodává velmi krásný tradiční styl. Henna je pro Maročany považována za znak plodnosti, krásy a optimismu. Všechny kamarádky a příbuzné se také potetují, když je nevěsta hotová.

Někdy během henna párty se muži shromažďují na vlastní párty. Obvykle se setkávají, aby se podělili o jídlo, recitovali Korán a slavili mužovu nadcházející svatbu.

Vstup nevěsty je velmi důležitý. Amaria a Neggafa hrají klíčové role

Ve svatební den oslavy začínají velkolepým doprovodem známým jako „Zaffa“. Zaffa je oslnivá přehlídka s tradičními marockými hudebníky, bubeníky a tanečníky, která vede ženicha na místo konání a někdy dokonce i nevěstu, pokud se oslava koná na samostatném místě. Živý a barevný průvod je důkazem bujarého ducha národa a vytváří atmosféru čistého jásotu.

Vstup nevěsty je při marockém obřadu velmi důležitý. Nevěsta je usazena v „Amaria“, elegantní zastřešené plošině zlaté nebo stříbrné barvy, kterou nesou muži na svých ramenou. Připadalo mi to jako trůn. Když je marocká nevěsta zvednuta na ramena, znamená to, že je nad hlavami všech ostatních vážená, má vysokou hodnotu a je královnou obřadu. Tato naše nevěsta vypadala opravdu jako královna Orientu. Hudebníci ji nesli za zvuků pokřiku - něco podobného, jak známe z filmů o Indiánech. Říká se, že nošení nevěsty na ramenou a její obcházení kolem hostů je jedinečný rituál, který charakterizuje svatby v Maroku.

Když nevěsta vystoupí z „Amaria“, tak se posadí se vedle ženicha na krásně zdobený gauč. Hosté si je potom přijdou vyfotit.

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Mimochodem musím vám říci ještě jednu zajímavost. Nevěsty mají během svatby svou „Neggafu“. Neggafa je více než stylista, ale také mentor a poradce, který nabízí moudrost a vedení, když nevěsta prochází rituály svého svatebního dne. Díky svým bohatým zkušenostem Neggafa zajišťuje respektování tradic a zvýraznění krásy nevěsty, což odráží staleté kulturní dědictví.

Je to takzvaná služka nevěsty, která je najata spolu s dalšími asistenty, aby se během obřadu postarali o šaty, make-up, vlasy a mnoho svatebních potřeb. Na marocké svatbě je každý detail precizně naplánován a přítomnost Amaria a Neggafa zajišťuje, že tradice jsou podávány s autentičností a vznešeností, díky čemuž se oslava stává nezapomenutelnou mozaikou bohatých obřadních zvyků v zemi.

Různé outfity marocké svatby

Marocká nevěsta se během hostiny převléká i osmkrát – desetkrát. Typické marocké ručně šité šaty z drahých látek v nejrůznějších barvách mohou hosté obdivovat nejen na nevěstě, ale také ženichovi, který se vždy barevně přizpůsobí partnerce. Nevěsta se za ten večer, co jsme byli na hostině, převlékala minimálně 7 krát, vždy do jiných šatů, jiné barvy, a ženich měl také oblečení v barvě šatů nevěsty. Také závěs na zdi za mladým párem, byl také stejné barvy.

Dnes nosí nevěsta méně než sedm šatů, ale tato tradice pokračuje, protože nevěsty se během svatební noci obvykle mění dvakrát nebo třikrát. Zde je rekapitulace hlavních tradičních oděvů pro marockou svatbu:

- Zeleno-zlatý kaftan na obřad hennou zahrnuje šaty, které jsou známé a nosí se již stovky let jako nejcennější společenské marocké šat0y.

- Bílá Takchita, která symbolizuje čistotu na začátek svatebního obřadu.

- Fassiya, což jsou neuvěřitelné šaty s ozdobami na hlavě, které se nosí během cesty Amaria. Obecně je Fassiya bílá, zlatozelená nebo bílá.

- Rbatia, často modrá představující region Rabat.

- Sahraouia, šaty omotané kolem těla jako pocta marocké oblasti Sahara.

- A Soussia, velmi barevné šaty a ozdobené berberskými vzory.

- Mejdoub, zlatý a vyšívaný kaftan.

Djellaba pro muže je tradiční tunika s dlouhým rukávem vyrobená ze dvou kusů. Je oblíbený mezi muži, pokud jde o marocké oblečení.

Svatební dary vlečené koňmi

Naše nevěsty mohou jen závidět to překrásné oblečení, které nevěstě daruje budoucí tchyně. Dále dostane oblečení, boty, kabelky, kosmetika, potřeby do nové domácnosti, šperky, a překrásné dárkové koše a květiny. Součástí jsou i potraviny do kuchyně - mouka, máslo, sůl, a leccos ostatní, a v čele celého doprovodu darů si vykračuje ozdobený mladý býk, který chudák neví, co ho čeká. Skončí jako hlavní chod se švestkami a kuskusem.

Manželův projev lásky zahrnuje luxusní látky, sety ze zlata i koření

Dalším aktem je manželův projev lásky, úcty a vděčnosti. Manželé už opět usazeni na svém vyvýšeném místě pozorují jak osm tanečníků tančí a nosí k nohám nevěsty obrovské kužely. Po odkrytí víčka si může nevěsta prohlédnout všechny dary, které jí z lásky daroval manžel. Kruhové podstavce se prohýbají od množství luxusních látek, bot, koření... Kromě podstavců před nevěstu postaví i truhlu se skutečným pokladem. Sety ze zlata a jiné šperky přece potěší každou ženu.

Marocká pohostinnost

I přes bohatost svatby je marocká pohostinnost jiná než na našich svatbách. Slováci a Češi zvyklí na stoly neustále se prohýbající pod váhou zákusků, slaných pochutin a v neposlední řadě od množství tekutin, by byli překvapeni při pohledu na svatební stoly v Maroku. Kromě ozdob se totiž na stolech nenachází nic. Na uvítanou se podává čaj nebo káva, každý stůl (kolem deset lidí) dostane kromě toho i misku s asi 20 oříšky. Číšník samozřejmě přinese i nějakou vodu.

V Maroku je čaj více než jen nápoj; je symbolem pohostinnosti a přátelství. Během svatebních veselic jsou běžným jevem čajové obřady, při kterých se hostům nabízí voňavý šálek mátového čaje podávaný ve zdobených konvičkách. Tato tradice představuje vřelé gesto přivítání a uznání všem účastníkům, podporuje pocit sounáležitosti a radosti.

Marocká svatba je známá svojí lahodnou a rozmanitou kuchyní. Zde je výběr oblíbených tradičních marockých jídel, která se podávají na svatbě:

Kuskus: Kuskus je ikonické marocké jídlo. Vyrábí se z pšeničné krupice doplněné zeleninou a masem (obvykle jehněčím nebo kuřecím) a ochuceným vývarem. Může se podávat v samostatných jídlech nebo jako „královský kuskus“ s různými druhy masa.

Tajine : Tajine jsou pomalu vařená jídla v kónických hliněných nádobách. Mohou být připraveny s různými přísadami, jako je kuřecí, jehněčí, zelenina, sušené ovoce a pepř. Tajines nabízí kombinaci sladkých a slaných chutí.

Mechoui : Mechoui je celé jehně pečené na rožni, ochucené pepřem a bylinkami. Pomalu se vaří, aby se dosáhlo jemného a chutného masa. Mechoui se často podává na velkých marockých oslavách včetně svateb.

Pastilla : Pastilla je sladké a slané jídlo vyrobené z vrstev filo těsta plněného holubem, kuřecím masem nebo mandlemi. Obvykle je posypaný moučkovým cukrem a skořicí. Pastilla je marocká specialita oceňovaná pro svoji jedinečnou směs chutí.

Harira: Harira je tradiční marocká polévka, která se často podává na svatbách. Připravuje se ze zeleniny, čočky, cizrny, rajčat, koření a bylinek. Harira je uklidňující a výživné jídlo.

Marocké pečivo: Marocké pečivo je nezbytnou součástí každé marocké svatby. Jako dezerty se často podávají pochoutky, jako jsou gazelie rohy, mandlové briuáty, chebakia (sušenky ve tvaru květu), makrout (sušenky plněné datem) a msemmen (lupinaté palačinky).

K večeři má stůl možnost výběru nápoje dle chuti. Znovu je však přidělena deseti lidem jen jedna láhev. K osvěžení po večeři číšníci přinesou na stoly mísu s ovocem. Později je znovu možnost zvolit si kávu nebo čaj a k tomu nějaké čajové pečivo, jelikož v zemi teplé jako je Maroko se náplňové koláče nepečou. I přes bohatost svatby tedy nemají svatebčané možnost napít se vody, kolik chtějí. Mějte ale na paměti, že na rozdíl od amerických svateb jsou tance a oslavy této 10-hodinové záležitosti pro všechny věkové kategorie poháněné výlučně Coca Colou a vůlí – bez alkoholu.

Hudba

Hudba je pro marocké svatby ústřední, zaujímá výsadní místo, protože vyjadřuje radost z oslavy. Zpívají se různé písně, od některých velmi klasických až po jiné modernější, i když tradičnější rodiny se přiklánějí k Anechidům, tedy k náboženským písním. Na rozdíl od západních svateb na marocké svatbě je téměř vždy živá kapela a účinkující. Kapela musí být dobrá v hudbě „chaabi“ (marocká populární hudba) a také musí hrát tradičnější hudbu „Ala“ (andaluská hudba) a místní hudbu odkudkoli, odkud jsou nevěsta nebo ženich. Najme se kapela na celý večer a další tradiční kapela, jejímž úkolem je přivítat hosty a doprovázet nevěstu. Tyto tradiční kapely hrají různé hudební styly, jelikož pocházejí z různých oblastí Maroka. Nazývají se „d akakiya“, pokud pocházejí z Marakéše, „i ssawa“, pokud pocházejí z Meknes, „a bidat rma“, pokud pocházejí z Beni Mellal, atp. Každý z nich má svůj vlastní styl.

Je to zážitek nejen pro oči, ale také pro uši – byla jsem 2 dny skoro hluchá. Ale jinak je to překrásné, na naší svatbě bylo 400 hostů, a také, pokud se někdo, byť z ulice, přistavil, nikdo nebyl odmítnut, každého organizátor a kuchařky pohostili.

Místo novomanželů v sále je na vyvýšeném místě pod altánkem, kde mají vynikající výhled na všechny hosty. V Maroku totiž novomanželé na vlastní svatební hostině netancují, jen se dívají na své hosty, kteří se baví. Během noci se však děje několik věcí jako z pohádky.

Poslední částí marockého manželství je sdílení svatebního dortu s hosty. Za tímto účelem si nevěsta obléká bílé svatební šaty nebo bílou Takeshitu, zatímco ženich má na sobě formální oblek. 

Končí až ráno

Celá svatební hostina probíhá až do ranních hodin jako u nás. Hosté se baví a tančí až do 5.- 6. hodiny. Svatby končí tak pozdě, že snídaně se obvykle podávají na konci večírku! Některá jídla k snídani zahrnují bílou polévku harira, beghrir (palačinky) a msemmen. Menu se opět může lišit v závislosti na páru a regionu země.

Po oslavě manželé odejdou z večírku, po kterém je budou hosté vést průvodem ulicemi do domu ženicha, kde bude čekat ženichova rodina. Ta je přivítá mléko a datly ve snaze popřát jim „sladký a klidný život“.

Život v Maroku

V případě, že si dítě našich novomanželů po skončení školy nenajde práci, má smůlu. Podporu v nezaměstnanosti (je 20 %) ani přídavky na děti v Maroku neznají. Pokud by došlo k nejhoršímu, pár se rozvede.

Nově má tři možnosti, jak to udělat. Buď se dohodnou a každý z nich uzavře nové manželství s tím, že děti přisoudí manželce a otec na ně bude platit; jestliže jeden z manželů toho druhého podvedl, už nikdy více nemohou být oddáni, ale sňatek s jinými osobami mohou uzavřít; pokud ve hře nebyla nevěra, mohou se vzít znovu, ale ještě předtím se žena musí vdát za jiného, získat zkušenosti, rozvést se a znovu se vdát.

O třetí možnosti byl dokonce natočen film Hledání muže pro moji ženu. V případě, že byste se jako Evropan zamilovali do Maročanky, které jsou opravdu nádherné, dám vám pár rad, jak si nevyrobit problém. Svobodné jsou ty, co mají henou potetovány jen ruce. Tetování na nohou znamená, že dáma je již vdaná. Pokud byste ho neměli možnost vidět, pomůže oblečení: má-li na kaftanu černý pásek, je svobodná, pokud červený, vdaná.

Maročtí muži jsou často úžasní otcové, manželé, partneři, synové a bratři.

V čem je život v Maroku jiný než v Čechách?

Myslím, že život v Maroku je odlišný už kvůli víře. V této zemi je třeba respektovat víru. Já se osobně řídím tuaregským příslovím Akal tused tumased, což v překladu znamená – když přijedeš do cizí země, přizpůsob se. Když respektujete místní kulturu, tradice a zvyky, lidé se na vás dívají jinak, váží si vás za to. Pokud možno ještě mluvíte místním jazykem, jste jim zase o kousek blíž. Pro chudobu se většině lidí žije z mého nebo z našeho pohledu velmi obtížně. Když se ale potkáte například v horách s pastýřem a povídáte si, máte z něj pocit, že je mnohem šťastnější než většina lidí ve vašem okolí.

Pokud jste žena, nezapomeňte si zahalit ramena i kolena. Pokud tak učiníte, vyhnete se nežádané pozornosti od mužů. Při cestování s partnerem/kou zapomeňte na projevy lásky na veřejnosti, je to velmi nevhodné v místní kultuře. Velkou urážkou pro Muslimy je i to, podat levou ruku. Ta je pro ně nečistá. Když jim zaplatíš levou rukou může je to urazit.

 

Zdroj: Nevěsta.cz, Bezzia.com, Palaisamani.com, Marocmama.com, Theknot.com, Culture-insider.com, Weddedwonderland.com. Mytindy.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: