Top hledané
Výsledky (0)
Regulátoři poprvé v historii povolili obchodování 11 investičních fondů na spotové bitcoiny.

Kryptoměny chytily v posledních měsících druhý dech. Bitcoin je po rozhodnutí americké komise na vzestupu

Radek Polák
15. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Kryptoměny zažily nový růst

Kryptoměny chytily v posledních měsících druhý dech. Hlavním spouštěčem změn byl lednový souhlas amerických regulačních orgánů s burzovně obchodovanými fondy (ETF), které mají sledovat cenu bitcoinu. I díky tomu prolomila v únoru hodnota této kryptoměny psychologickou hranici 50 tisíc amerických dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1,17 milionu korun.

Bitcoin po sérii předchozích skandálů a bankrotů v odvětví kryptoměn ožívá. Pro ilustraci: jen od začátku loňského roku svou hodnotu ztrojnásobil. Zlomovým okamžikem bylo lednové rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry a burzy, jež udělila souhlas se spuštěním 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze. 

„Schválení bitcoinového ETF v USA vyvolává optimistické vyhlídky. Zvýšený zájem o nový finanční nástroj může přilákat další kapitál do kryptoměnového prostředí, a to i od retailových investorů,"

řekl České tiskové kanceláři šéf společnosti Coinmate Roman Valihrach.

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

S tím souhlasí například také analytik Petr Lajska.

„Mnoho lidí, kteří se doteď zdráhali investovat do krypto měn například kvůli pochybným burzám, tak bude mít nyní šanci do něj bezpečně vložit své peníze,“

zhodnotil LP-Life aktuální vývoj tento expert společnosti Purple Trading.

Obdobně se nám vyjádřil rovněž manažer společnosti Binance Ondřej Pilný, který v té souvislosti vyzdvihuje zájem institucionálních investorů.

„ETF na spotový bitcoin nabízejí institucionálním investorům unikátní výhody, které mohou být přitažlivé pro jejich investiční strategie a potřeby. Jednou z klíčových výhod je diverzifikace portfolia a rizik,’’ 

komentoval situaci Pilný.

Výhodou nové skutečnosti je fakt, že se ETF na spotový bitcoin obchodují na tradičních burzách. Investorům tak umožňují sledovat cenu bitcoinu v reálném čase. Díky tomu všichni získávají přehled o hodnotě jejich investice a umožňuje jim rychle reagovat na tržní události a změny.

Otevřít v galerii (2)
Oboru se daří i díky rozvoji nových technologií
Oboru se daří i díky rozvoji nových technologiíZdroj: Pixabay

Amerika je krok před Evropou

Experti souhlas amerických regulačních orgánů očekávali s předstihem. Od počátku října až do konce loňského roku proto také bitcoin posílil zhruba o 70 procent. K tomu je však třeba dodat, že spotové ETF cílí zejména na americké investory, kteří se chtějí podílet na růstu ceny bitcoinu bez toho, aby se museli obtěžovat s jeho držením. Zároveň investorům dodává punc jistoty a regulace. Nakupují totiž cenný papír, jehož vydání a obchodování posvětil tamní regulátor.

Evropští retailoví investoři totiž bohužel nemohou nákupy do určitých ETF zrealizovat, pokud k tomu nemají klíčové podklady. Objemy takových obchodů jsou proto také v Česku relativně nízké. Domácí banky a další firmy takové obchodování zatím příliš nepodporují.

Celosvětově však odvětví kryptoměn očekává, že lednové rozhodnutí bude dobrým odrazovým můstkem pro přijetí digitálních měn širokou veřejností. Díky tomu by se tak měla jejich cena postupně zvyšovat.

Bitcoin proto také 12. února poprvé od roku 2021 přesáhl psychologickou hranici 50 tisíc amerických dolarů, i když pod ní později opět sestoupil. Uvedená hodnota je však pro tuto kryptoměnu, jež před nedávnem oslavila již 15 let od vytěžení prvního bloku této digitální mince, další významný milník.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Nahoru ve stejný den zamířila i druhá nejrozšířenější kryptoměna ether, která tak posílila o více než čtyři procenta a přesáhla cenu 2 600 amerických dolarů. Oživení pomohlo rovněž akciím kryptoměnové burzy Coinbase, které ke své hodnotě přidaly okolo pěti procent. Rostly i akcie dalších firem navázaných na kryptoměnové odvětví. Trh a finanční instituce již začínají brát bitcoin a ostatní kryptoměny prostě vážně.

Otevřít v galerii (2)
Burza kryptoměny bedlivě sleduje
Burza kryptoměny bedlivě sledujeZdroj: Pixabay

Nezapomenout na rizika

Ne každý je ale takovým optimistou. Podle šéfa společnosti Grayscale Michaela Sonnensheina většina z 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze nepřežije. Odhaduje, že dva nebo tři bitcoinové fondy dosáhnou dostatečného objemu aktiv, aby mohly efektivně fungovat a udržet se na trhu. Ostatní produkty podle něj možná nebudou mít dostatečnou podporu a mohou být z trhu staženy. Vyjádřil se tak alespoň pro televizi CNBC na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Jeho slova mají přitom rozhodně váhu. Fond společnosti Grayscale je totiž tím největším na světě. Ve správě má aktiva za více než 25 miliard dolarů.

Už loni pak členka bankovní komise amerického Senátu Elizabeth Warrenová řekla, že za pádem tamní Silvergate Bank stojí právě kryptoměny. Tato banka byla jednou z nejoblíbenějších institucí, které s digitálními aktivy obchodovaly. Před riziky, jež plynou z investic do kryptoměn, opakovaně varuje rovněž předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler. Ta dokonce již žalovala burzu Coinbase za porušení pravidel pro obchodování s cennými papíry.

Teprve další vývoj ukáže, jak se bude kryptoměnám dařit. Pokusný balónek v podobě rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry a burzy byla však v každém případě vypuštěn.

 

Zdroje: ČTK, Binance, Purple Trading, vlastní dotazování, autorské dílo

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: