Top hledané
Výsledky (0)
Jedna z luxusních dominant města New York je velkolepý Brooklynský most.

Brooklyn Bridge: Most, který navždy spojil město New York s Brooklynem

Eva Ledecká
10. 8. 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Brooklyn Bridge

24. května 1883 byl most otevřen a poprvé tak byla spojena velká města Brooklyn a New York. O 15 let později se město Brooklyn oficiálně sloučilo s New Yorkem, ostrovem Staten a několika farmářskými městy, které nyní tvoří velký New York. Impozantní Brooklynský most je považován za luxusní zázrak strojírenství.

Sen o farmaření Roeblingovi naštěstí nevyšel.

Luxusní most je dílem průkopníka ve stavbách závěsných mostů na ocelových konstrukcích Johna Augusta Roeblinga. Pocházel z Německa, narodil se v roce 1806. Vystudoval průmyslové inženýrství v Berlíně a když mu bylo 25 let odjel do Pensylvánie, kde se chtěl usadit jako farmář. Nakonec ho ale osud zavál do Harrisburgu, kde začal pracovat jako stavební inženýr.

Zrodil se nejlepší konstruktér závěsných mostů

Roebling založil úspěšnou továrnu na kabely a brzy získal pověst nejlepšího konstruktéra závěsných mostů, které se v té době stavěly, avšak často nedokázaly odolat silnému větru nebo těžkým břemenům. Roebling udělal velký průlom v technologii: na obě strany mostové silnice přidal síťovou vazbu, která most stabilizovala. Úspěšně tímto luxusním stylem překlenul Niagarské vodopády a řeku Ohio v Cincinnati.

Jak zásadní bylo pro město New York jeho rozhodnutí nezůstat u farmaření, se už ale nedozvěděl. Zemřel na tetanus, na následky svého zranění, kdy se pořezal o loď na řece East River. Funkci hlavního inženýra převzal jeho 32. letý syn Washington A. Roebling. 

Prodej bytu 4+1, Praha 1 - 135
Prodej bytu 4+1, Praha 1 - 135, Praha 1

Luxusní most testovalo 21 slonů

Stavba mostu trvala 14 let, pracovalo na ní 600 mužů, z nichž při stavbě 20 zemřelo, a stála 15 milionů dolarů, což by na dnešní přepočet bylo něco okolo 320 milionů dolarů. V roce 1884 putovalo přes most 21 slonů, aby se dokázalo, že je stabilní a tíhu vydrží. V té době se jednalo o první ocelový závěsný most, který se mohl pochlubit nejdelším rozpětím na světě: 1 600 metrů od věže ke věži.

Se svou nebývalou délkou a dvěma velkolepými věžemi byl most nazýván osmým divem světa a ještě mnoho let byl nejvyšší stavbou na celé západní polokouli.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Jeho díla jsou přitažlivá, vizuálně inspirativní. Zdá se, že žije ve svém vlastním prostoru a jen nezávisle pozoruje vše kolem sebe. Zeng Fanzhi je jeden z nejvýznamnějších čínských umělců současnosti.

Zeng Fanzhi: jeden z nejprodávanějších čínský umělců současnosti

Eva Ledecká
31. července 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Vyrostl v Číně během kulturní revoluce, což se pro něj stalo zkušeností, která ho navedla na uměleckou cestu. Byl ovlivněn politickým a a kulturním prostředím, v němž vyrostl, přesto jeho práce zůstává hluboce osobní záležitostí.

„Nikdy mi nešlo o to, aby se moje umění stalo symbolem politických ideí,“ tvrdí Zeng Fanzhi.

Jeho luxusní díla poukazují na obavy pramenící z problematické historie, izolace a nestability současného světa. Jeho práce jsou snadno rozpoznatelné, tvoří ve stylu expresionismu, postavy starších děl mají velké hlavy a přehnané rysy. V jeho současných obrazech se prolíná estetika s mystikou, abstraktní tvorba s konkrétní.

Od interních pocitů k luxusnímu čínskému (ne)tradičnímu umění

Na počátku své kariéry reflektoval vlastní životní zkušenosti, pozoroval společnost a své interní pocity, byl tvůrcem až apokalyptických obrazů. Jeho série obrazů Mask (Maska) a Hospital (Nemocnice) přitahovaly pozornost celého uměleckého světa.

Následovala Landscape série, která patří k těm nejnovějším. Zde objevoval unikátní jazyk, kterým hovoří čínské umění a začal do svých maleb vnášet kouzlo tradiční čínské kultury, kterou zasazuje do současné perspektivy. 

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Zeng Fanzhi tvoří luxusní umění v hodnotě milionů dolarů

Absolvoval obor Olejová malba na Hubei Institute of Fine Art a nyní žije a tvoří v Pekingu. Jeho díla jsou vystavovaná v mnohých uměleckých institucích po celém světě a od mezinárodních kritiků sbírá jedno uznání za druhým.

V roce 2013 se jeho luxusní obraz s názvem Poslední večeře prodal za rekordní částku 23,3 milionů USD na dražbě v Sotheby's v Hongkongu. Je to nejvyšší cena vydražená za současné asijské umění vůbec.

Charitativní zásluhy světového umělce

Zeng Fanzhi není lhostejný k lidem, kteří potřebují pomoc. Posílá peníze do postižených oblastí, zajišťuje finanční prostředky studentům, akademickým a veřejným institucím, se svými luxusními díly se účastní charitativních aukcí.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze