Top hledané
Výsledky (0)
Bydlet v této lukrativní oblasti je jako luxusní „snickers“ – dva v jednom. Nejenom, že žijete v místě, kde máte bohatou zeleň na dosah ruky, ale zároveň jste v centru dění. Pojďme se na chvíli společně zasnít...

Bydlete jako vítěz - Vítězná ulice

Mgr. Jana Höger
02. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Most legií

Unikátní lokace

Ulice Vítězná leží v lokalitě, která se váže k přemostění Vltavy, nejdříve řetězovým mostem a později mostem Legií, který původně nesl jméno císaře Františka I. Nábřeží malostranské i smíchovské bylo v 1. polovině 19. století ovlivněno stavbou teprve druhého pražského mostu. Významný umělec, Bohumil Schnirch, v roce 1841 propojil oba vltavské břehy prozíravě v místech rozhraní mezi Starým a Novým Městem, Malou Stranou a Smíchovem. Tímto se most stal novou významnou dopravní tepnou přes řeku Vltavu. Dalším dopravním tokem byl velice frekventovaný Karlův Most.
Výstavba dnešní Vítězné ulice zasahovala až k takzvaným baštám, v té době přispívající k aktivní obraně hradebních zdí, které už souvisely s takzvanou Hladovou zdí. Rozparcelováním zahrad a pozemků byl vytvořen základ nové, luxusní a moderní široké třídy.

Špetka historie

Ulice Vítězná získala v roce 1928 pojmenování na památku událostí ve významném roce 1918, kdy vznikl samostatný stát Československo. Název má návaznost na Národní třídu a na most Legií. V době německé okupace byl pozměněn název ulice, která se kdysi nazývala Knirchschova. Část ulice se také jmenovala Chotkova po hraběti Karlu Chotkovi. Označení Vítězná bylo zavedeno pro celou ulici v roce 1928. Na tomto místě nenajdete žádnou památku v podobě národního památníku nebo vítězného oblouku, ani žádné garáže. Ty byste na tomto luxusním místě hledali marně. Zůstal pouze čistý, travnatý a luxusní výhled na zvlněnou horu Petřína.

Byt Malá Strana Magenta 31m
Byt Malá Strana Magenta 31m, Praha 1

Zajímavosti

Svůj domov v této ulici našel světoznámý a uznávaný paleontolog a vědec z Francie, Joachim Barrande, který měl z jednoho rohového domu luxusní výhled na Petřín.

Podnikatel a stavitel Josef Choura na této adrese vystavěl 3 domy,  jenž nesly označení Chourovy. Nacházely se na protějším břehu u Národního divadla. Původní empírové Chourovy domy z pol. 19.století, za kterými bylo postaveno Národní divadlo, byly zbourány pro havarijní stav v roce 1954. 

Další jméno v řadě podnikatelů té doby bylo Jindřich Jechenthal. Ten zakoupil barokní baštu, fortifikační pozemek, jenž byl vymezen na východě Vltavou, jižně výše zmíněným mostem císaře Františka a severně Říční ulicí. Jindřich Jechenthal na luxusním pozemku vybudoval část Malostranského nábřeží, schody do Říční ulice a blok domů, nazývající se dodnes po staviteli, Jechenthalovy domy.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze