Top hledané
Výsledky (0)
Akci s hvězdami světového filmu doprovází luxusní šampaňské.

Pití, při kterém cítíte na jazyku esenci hvězd: bublinky tekly na luxusní party ve Varech proudem

Radim Červenka
05. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ivan Trojan byl při otvírání jedné z extra velkých luxusních lahví šampaňského.

Festival v Karlových Varech doprovází také akce pro filmovou smetánku. Na luxusní party se servírovalo šampaňské prestižní světové značky, která je spojena nejen s V.I.P. večírky, ale má také se zajímavou historii. Jak zní? A jaké tajemství skrývá? 

Jitka Schneiderová a Ivan Trojan
S Trojanem se vyfotila i Hana Vágnerová
Emma Smetana a Jordan Haj
Ivan Trojan

Letos do Karlových varů přijely hvězdy z největších kasovních trháků Hollywoodu jako Russell Crowe nebo Ewan McGregor. Není divu, že se na společenských událostech pro herce a ostatní V.I.P. hosty s velkou pompou podávalo pravé šampaňské.

Kde se vzalo slavné šampaňské?

Termín označující šumivé víno z Francie. Ten u nás zdomácněl, aniž by každý věděl, co přesně označuje. Oficiálně, tedy podle pravidel pro chráněná místa původu v Evropské unii, může termín Champagne pouze šumivá vína vyrobená v jihozápadní Francii v oblasti Champagne-Ardenne.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Chráněné označení se pojí se speciálními pravidly a postupy pro jeho výrobu. Pochopitelně se dnes nic neutají a obdobnou metodou jsou vyráběna šumivá vína po celém světě, ale oficiálně se mohou označovat jen jako sekty nebo šumivé víno.

Ve zmíněném francouzském regionu šampaňské víno vzniklo, dodnes lokální značky patří k nejprestižnějším a nesou s sebou jedinečný punc luxusu. Ačkoliv zrod luxusních bublinek ve víně je obestřen některými nezodpovězenými otázkami, má se za to, že jeho otcem je benediktínský mnich Dom Perignon. První šampaňské se mu podařilo vyrobit v roce 1693, tudíž letos je to kulatých 330 let od prvního domnělého doušku šampaňského.

V čem spočívá jeho kouzlo? Bublinky oxidu uhličitého ve víně vznikají nedokonalým kvašením. Jejich atraktivitu objevil Dom Perignon, který s vínem experimentoval nejrůznějšími způsoby, omylem. Následně prohlásil, že na jazyku cítil "esenci hvězd".

Odkaz mnicha v obřích lahvích

Ať už na kouzlo šumění vína na patře přišel Dom Perignon záměrně anebo jen náhodou, jeho odkaz žije ve víně dodnes a šampaňské po něm pojmenované je považováno za jedno z nejluxusnějších tzv. prestižních cuveé a vyrábí se jen v letech mimořádně příznivých pro vinou révu.

Šampaňské značky Dom Perignon se vyjímají ve výkladní skříni jednoho z nejznámějších výrobců šampaňského Moët & Chandon, která je součástí skupiny Louis Vuitton Moët Hennessy. Patří tak do exkluzivní skupiny nejen s luxusním oblečením, ale také se slavnými koňaky Hennesy.

Značka, která se hlásí k odkazu otce zakladatele šampaňského, se svým způsobem stále drží hvězd nejen na jazyku, ale také hvězd stříbrného plátna, jejichž největší koncentraci u nás najdeme pochopitelně na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Cena lahví pravého šampaňského se pohybuje v poměrně širokém rozmezí, zatímco v některých oblastech přímo ve Francii se dá sehnat pod 20 euro, nejdražší lahve stojí i desítky tisíc. Nejde však vždy jen o kvalitu, ale i kvantitu, protože nejslavnější šumivé víno se distribuuje nejen v klasických lahvích o objemu 0,75 l, ale také v netradičních rozměrech 12 l nebo 15 l, což se samozřejmě projeví na ceně. U slavnostního otevření takové lahve byl ve Varech například Ivan Trojan.

Slavnostní otevření bublinek

Právě Ivan Trojan je patronem charitativní akce s níž je party ve Varech spojena. Za každou slavnou osobnost, která si přiťukne, věnuje firma peníze na léčbu cystické fibrózy. Přispět charitativní akci mohou i fanoušci, z vypité malé lahve šampaňského společnost přispěje 57 Kč na pomoc nemocným, číslovka odráží aktuální 57. ročník festivalu.

Kromě Ivana Trojana se na akci ukázala partnerka z prvního Trojanova kinofilmu Samotáři (2000) Jitka Schneiderová, rovněž se s hercem u šampaňského vyfotila herečka Hana Vágnerová. Přítomným zahrála populární dvojice Jordan Haj a Emma Smetana.

 

Zdroje: champagne.cz, global-wines.cz, irozhlas.cz, wikipedia.org, prozeny.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze