Rychlá zpověď - otec Čtyřlístku Jaroslav Němeček: První výtisk za 7KČS má nyní hodnotu tisíců

S ilustrátorem a autorem komiksu Čtyřlístek o čtyřech kamarádech z Třeskoprsk
16. září 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Myšpulín, Bobík, Fifinka a Pinďa. Kdo by neznal jména čtyř neohrožených kamarádů z kresleného časopisu Čtyřlístek, který baví české děti i dospělé už po několik generací. Když se poprvé v roce 1969 tento komiks objevil v trafikách, ani sám autor Jaroslav Němeček nečekal, za jak krátkou dobu se po něm „slehne zem“. Za tehdejší první výtisk zaplatili rodiče 7 Kčs, v současné době jsou za něj sběratelé schopni zaplatit tisíckrát víc. Manželé Němečkovi si udělali čas a zavzpomínali nejen na své začátky a zážitky, ale také prozradili své plány do budoucna.

Video

Jak vzpomínáte na začátky Čtyřlístku? Věnovali jste ho původně jen vašemu synovi? 

Lucie: S nápadem vytvořit Čtyřlístek jsme přišli s manželem na dovolené v Itálii, náš syn byl tehdy ještě v očekávání. Pravdou však je, že jsme mysleli na všechny děti, ne jen na našeho syna, v té době bylo v Čechách velmi málo časopisů pro děti. A my jsme v Itálii viděli, jak krásné a barevné časopisy tam děti mají. Chtěli jsme, aby tomu tak bylo i v Čechách.

Jaroslav: Ano, je to tak. Já jsem v tu dobu kreslil pro Mateřídoušku a říkal jsem si, co na to asi řeknou, když vytvořím svůj vlastní časopis. I když tehdy byla Mateřídouška oproti italské produkci tiskově nekvalitní, dnes vidím, že měla svoje plus v úzké spolupráci s celou řadou básníků a spisovatelů.

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad, Praha 2

Kdo se ze čtyř kamarádů zrodil jako první?

Jaroslav: Fifinka byla první, protože děvče má vždycky přednost. Pak byl Bobík, pak Pinďa a poslední Myšpulín. U něho se přiznám, že jsem ho měl původně vymyšleného jinak. Měl to být vynálezce Einstein, ale nakonec z něj sešlo, protože by nás asi rodina Einsteinů zažalovala. (smích) Nakonec s jeho jménem přišla Lucinka, těch jmen a nápadů se ale vystřídalo mnoho. 

No a takhle to vzniklo, netrvalo to dlouho. Každá figurka musela být jiná a de facto i jejich charaktery. Nejdřív byl pejsek Fifinka, pak byl hubený sportovec Pinďa, a ten třetí musel být zase jiný. A tak jsem vymyslel Bobíka, který bude silák a který rád jí. Pak už nám tam scházel jen vynálezce. Chtěl jsem, aby to byl kouzelník a uměl si poradit. Kdyby bylo nejhůř, mohl otevřít svůj kabát a říct: ,,Naštěstí mám s sebou krabičku poslední záchrany.“ Přičemž by vytáhl špendlík, kterým by dokázal otevřít kterýkoliv trezor. (smích) Takže to se povedlo, měli čtyři rozdílné charaktery.

Kolik stál tehdejší první výtisk?

Jaroslav: Sedm korun československých. Ale to nebylo tak jednoduché, doba nebyla vůbec postavena na penězích. Ale stejně tak, za sedm korun to byl nejdražší časopis u nás. A když ho děti chtěly, tak si to musely u trafikantů odpracovat, například nošením balíků a tak dále.

Kolik výtisků poprvé vyšlo?

Jaroslav: Myslím, že čtyřicet tisíc, ale tenkrát byly úplně jiné náklady. Prodejci nevěděli, do čeho jdou, ale ukázalo se, že děti obrovsky zareagovaly ihned na první číslo. Další díl už měl šedesát tisíc výtisků, další devadesát.

Lucie: Vystoupalo to až na sto dvacet tisíc, ale pořád byl Čtyřlístek nedostatkový. 

První čísla se produkovala jen v Praze, nebo po celé České republice?

Lucie: Po celé České republice. Bylo to nakladatelství Orbis, které bylo velmi známé a dobré. Později se přejmenovalo na Panoramu, tiskly se tam i politické časopisy, takže neměli pořád papír. Ale on nebyl vlastně ani toaletní. (smích) 

Jaroslav: Ano, v redakci byly takové, řekněme, třenice ohledně tiskového papíru, protože každé nakladatelství mělo přiděleno X tun, a s ním si mohlo nakládat podle svého uvážení. A najednou pro ně bylo málo papíru, protože „Čtyřlístek jim ho ukradl“. (smích)  V současné době vychází Čtyřlístek dvacetkrát do roka a jeden díl stojí okolo třiceti pěti korun.

Čekali jste takový úspěch ihned po prvním čísle?

Jaroslav: Ne, ne. To jsme nemohli tušit, pomohly nám k tomu především děti. My jsme hlavně chtěli udělat časopis tak, jak si ho představujeme. A jestli budou pokračování, o tom jsme mohli jenom snít.

Lucie: Ale byly to nervy, protože pořád jsme nevěděli, jak to se Čtyřlístkem dopadne. 

Jaroslav: Ano, vždycky jsme čekali, jestli to dopadne a vyjde další díl. V té době stačilo, aby se někomu nahoře náš časopis znelíbil, vzal telefon a časopis zrušil. A my bychom se nedozvěděli, kdo to řekl a proč to řekl. Takhle mnoho našich kamarádů přišlo o telefon, a nevěděli proč. Ten telefon jim odvezli a hotovo.

Určovali vám za totalitního režimu, kam bude děj směřovat?

Lucie: Ne, to po nás nikdo nechtěl. Akorát jednoho dne přišel pan ředitel nakladatelství a řekl: ,,Pane Němečku, končíme. Váš  komiks je západní styl literatury a nemáme na něj už papír, takže konec.“

Manžel přišel potom domů celý zdrcený a smutný a já jsem ho utěšovala. Druhý den pan ředitel přišel domů a jeho dvě holčičky se vzbouřily, protože měly Čtyřlístek rády. A další den byl Čtyřlístek opět povolen, ale samozřejmě to nesměl být pravidelný časopis, protože ty nesměly vznikat. A tak se stal nepravidelným „veselým obrázkovým čtením“.

Všechno jste tehdy kreslil ručně a sám?

Jaroslav: Ano, seděl jsem na chalupě a kreslil. Hotový Čtyřlístek jsem nosil do redakce. 

Lucie: Čtyřlístek byl dvoubarevný, vždycky jedna strana byla pestrá, a druhá buďto žlutohnědá, nebo modročerná.

Kolik by stál tehdejší první výtisk v dnešní době?

Lucie: Jeden sběratelský kousek stojí i 20 tisíc korun. 

Jaroslav: Když před asi osmi lety vyšly známky, tiskly se v tiskárně cenin. Já jsem byl pozván, abych udělal korekturu, jestli tam nejsou nějaké chyby. Odsouhlasili jsme to. Ale pan ředitel chodil všude se mnou, na nic se tam nesmělo sáhnout. A pak mi řekl: „Pojďte se mnou, já vám ukážu svůj poklad.“ Šli jsme do ředitelny, on sundal obraz ze stěny a pod ním byl sejf. Ten otevřel a řekl: „To koukáte?“  V sejfu byla první čtyři čísla Čtyřlístku. To byl jeho největší poklad.

Slaví Čtyřlístek úspěch i v zahraničí? 

Lucie: Největší úspěch v zahraničí je to, že Čtyřlístku vyšly platné mince. Z jedné strany je Čtyřlístek, z druhé strany anglická královna. Na Cookových ostrovech se tyto mince staly platidlem v hodnotě jednoho dolaru. Ještě v tomto roce nám pro sběratele chystá Česká mincovna kovové stříbrné a zlaté mince.

Kolik bude jedna stát? 

Lucie: Cenu ještě nevíme. Vyjít by měly v listopadu.

Je ještě nějaký další sběratelský kousek?

Jaroslav: Plánujeme sběratelskou knihu. Bude mít přes čtyři sta stran a velký formát. Připravuje ji pan docent Kořínek. Když jsme s tím nápadem přišli, zamknul se v mém ateliéru a hledal, hledal… Až našel spoustu věcí, které už jsou zapomenuté. Opravdu vybral ty nejlepší a napsal k tomu krásné texty. 

Lucie: Takže tam budou věci, které nikdy nikdo neviděl. Autorsky podepsané obrázky a tak dále. Je to vlastně k manželovým pětasedmdesátinám. A taky k výročí Čtyřlístku.

Máte za sebou dva úspěšné filmy, plánujete ještě další?

Lucie: Kdyby se našel sponzor, rádi se pustíme do třetího.

Jaroslav: Výroba filmu trvá dost dlouho. Tři až čtyři roky, je s tím strašně práce. A já každý měsíc musím odevzdat do redakce Čtyřlístku nakreslený další příběh. Takže jsem stále vytížený. 

Lucie: Já musím říct, že natočení filmu bylo manželovým snem od patnácti let. Všichni jsme řekli „ano, jdeme do toho, uděláme to pro radost jemu i dětem“. 

Jaroslav: Musel jsem pro film nakreslit hodně kreseb, které se potom rozpracovaly. Animátoři je potom rozpohybovali, na filmu jich pracovalo třeba i třicet. 

Lucie: Je to manželova srdeční záležitost. Scénář vychází z příběhů okolo našeho kraje. Okolí Kokořínského údolí, Máchova jezera a všude tam, kde to máme rádi.

Čím si přisuzujete tak velký úspěch?

Lucie: Myslím si, že doba je taková hektická a lidé jsou na sebe zlí. Ze Čtyřlístku přitom čiší jen to dobré. Doufáme, že si děti z filmu vezmou jen to dobré. A že ucítí lásku, která z filmu vyzařuje.  

Jaroslav: Je pravda, že doba, kdy jsme začínali, byla vyhladovělá po novinkách. Prostě nebylo skoro nic. A Čtyřlístek se narodil v pravou chvíli a je tady s námi celých padesát let.

Souhlasili byste s tím, kdyby byl Čtyřlístek ve Večerníčku?

Lucie: Ano, v současné době je to v jednání. Uvidíme, jak to dopadne.

Jaroslav: A nezapomeň, že v Praze v této chvíli probíhají dvě výstavy o Čtyřlístku. Jedna výstava je v Poštovním muzeu, druhá v galerii Muzea hlavního města Prahy. Jedna hezčí než druhá.

Rychlá zpověď:

Jak se jmenoval první díl Čtyřlístku který vyšel?

První díl Čtyřlístku se na titulní straně jmenoval Čtyřlístek ale uvnitř byl název Vynález profesora Myšpulína.

Ke komu ze čtyř hlavních kreslených hrdinů máte nejblíže?

Já mám nejraději Bobíka.

Jako byste popsal dnešní gerneaci děti - v čem je těžší je zaujmout než před 50ti lety?

Já myslím že dnešní doba je tak rychlá a uspěchaná že Čtyřlístek, která má přátelský a pomalejší tón tak děti zaujme už jen tím, že se mohou zpětně podívat co v časopise přeskočily a pokračovat dál.

Kdyby měl do hlavní party přibýt další hrdina - jak by se jmenoval a kdo by to byl?

Žádný už nemůže přibýt, všichni už jsou a jsou spolu už 50 let.

Čím jste chtěl být jako malý?

Myslivcem. Ale tatínkovi se to nepodařilo prosadit a tak jsem se stal kreslířem.

Kolik stálo první vydané číslo komiksu?

Sedm korun.

Kdyby se Čtyřlístek objevil v hraném filmu - jaká česká herečka by měla ztvárnit Fifinku?

To ne, to se nám nelíbí. (Smích) V kresleném filmu ji hrála Tereza Bebarová a zahrála ji moc hezky.

Čemu nebo komu přisuzujete tak velký úspěch časopisu?

Za prvé době, která byla natěšená na západní příběhy a nyní naší šikovnosti, že děláme padesát let příběhy, kde je jeden hezčí než druhý.

Co vás dokáže rozesmát?

Nejvíc mě rozesmějí staré příběhy Čtyřlístku které si čtu před spaním.

Jaké je vaše životní motto?

Když už nemůžeš tak přijdej!

Kdo je vaším vzorem?

Walt Disney.

Kolik příběhů Čtyřlístku zatím vyšlo?

672.

Která ze čtyř postaviček je nejmladší?

Myšpulín se narodil jako poslední.

Jako by vypadala vaše dovolená snů?

Cesta kolem světa.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Kolik je vám let?

27.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

View photo gallery

O autorovi

Redakční tým
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Unikátní byt na Praze 1 - 174m
Praha 1

Unikátní byt na Praze 1 - 174m

4 + KK 174 m², ter. 14 m²
32 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + KK 229 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m

3 + KK 149 m², ter. 31 m²
16 518 300 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka

7 + KK 527 m²
125 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 337 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m
Praha 1

Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m

3 + KK 117 m²
22 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej 267m
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267m

7 + 1 267 m²
29 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 355 100 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 145m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 145m

3 + KK 145 m²
33 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

3 + KK 113 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář Troja 415m
Praha 7

Luxusní kancelář Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

2 + KK 81 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m

1 + KK 62 m², ter. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na prodej se zahradou a bazénem
Praha 9

Luxusní dům na prodej se zahradou a bazénem

3 + KK 121 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Praha 6

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Praha 6 - Dejvice - 235m
Praha 6

Dům na prodej Praha 6 - Dejvice - 235m

7 + 1 235 m², bal. 20 m², ter. 15 m²
22 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

3 + KK 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 86m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 86m

2 + KK 86 m², bal. 3 m²
34 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Hotel na prodej Praha 6 - 620m
Praha 6

Hotel na prodej Praha 6 - 620m

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo

2 + KK 106 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 50m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 50m

2 + KK 46 m², bal. 5 m²
7 285 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Malá Strana Praha
Praha 1

Dům na prodej Malá Strana Praha

3 + 1 92 m²
27 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
29 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Praha 3 - 41m
Praha 3

Byt na prodej Praha 3 - 41m

1 + KK 41 m², ter. 7 m²
3 690 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana - 257m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana - 257m

5 + 1 257 m², bal. 10 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - 48m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - 48m

2 + 1 48 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m
Praha 1

Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m

5 + 1 202 m², ter. 13 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 302m
Praha 7

Penthouse Troja 302m

5 + KK 302 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 415m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami 239m
Praha 8

Luxusní byt s terasami 239m

5 + KK 239 m², ter. 66 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město

2 + KK 133 m², bal. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m

2 + KK 66 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m

Atypický 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m

4 + KK 234 m², bal. 16 m², ter. 40 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji
Praha 7

Luxusní byt v Troji

1 + KK 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK 256 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na Praze 6 - 105m
Praha 6

Byt na Praze 6 - 105m

4 + KK 105 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Staré Město 159m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Staré Město 159m

4 + 1 159 m², bal. 2 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Malá Strana

4 + KK 239 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k pronájmu Ořechovka - Praha 6
Praha 6

Luxusní vila k pronájmu Ořechovka - Praha 6

5 + 1 235 m², ter. 15 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257

5 + KK 257 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana

3 + KK 239 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha

3 + KK 146 m², bal. 5 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m
Praha 1

Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m

Atypický 277 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks