Top hledané
Výsledky (0)
Roušky jim šijí rodiče pacientů
Jeden respirátor na den nestačí

Dětští lékaři nemají ochranné prostředky, kupují jim je rodiče dětí

Karolína Lišková
09. dubna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Přestože by v této době měli být všichni zdravotníci díky státem nakoupeným ochranným pomůckám zásobeni, dětští lékaři bijí na poplach, protože jim stále zoufale chybí respirátory i roušky, dezinfekce nebo rukavice. Pomoc se jim dostává hlavně od rodičů malých pacientů.

Jeden respirátor na den, nedostačující množství dezinfekce, rukavice, které zatím nedorazily, ochranné pláště, brýle, štíty v nedohlednu – taková je realita drtivé většiny ambulancí dětských praktických lékařů.

„Dostali jsme nějaké roušky, jeden respirátor na den, což samozřejmě nestačí. Správně bychom měli mít i další doporučené ochranné pomůcky, respirátor bychom měli měnit zhruba po čtyřech hodinách, nemluvě o tom, že pokud bychom se šli najíst nebo napít, tak hrozí při chybné manipulaci kontaminace. Snažíme se vše uzpůsobit tak, aby naše ordinace byly pro děti a jejich rodiče bezpečné, nemluvě o nás, protože průměrný věk dětského lékaře v České republice je 60 let,“ říká Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1
Otevřít v galerii (3)
Zdravé děti se v ordinaci s nemocnými nesmí potkat.
Zdravé děti se v ordinaci s nemocnými nesmí potkat.Zdroj: Pixabay

Desinfekci kupují lékařům rodiče

Lékaři se snaží zorganizovat návštěvu zařízení tak, aby se nepotkávaly nemocné děti se zdravými a kojenci mohou chodit o sobotách. Naštěstí jsou ale rodiče podle lékařů ukáznění a dokonce velmi nápomocní.

„Nejdříve volají, respektují všechna naše doporučení, dokonce nám šijí roušky, na domácí 3D tiskárně vyrábí štíty, míchají dezinfekci, někdy donesou i ochranné rukavice,“

pokračuje lékařka.

„Je to hrozné, ale snažíme se lékařům pomáhat. Jsem doma, takže nemám problém ušít několik roušek navíc přímo pro ně. Vždyť se starají o to nejcennější, co mám, a to je moje dítě,“

říká maminka tříletého chlapce z Prahy.

Otevřít v galerii (3)
Malí pacienti stonají i v době pandemie.
Malí pacienti stonají i v době pandemie.Zdroj: Pixabay

Pediatři přes nedostatek ochrany každodenně riskují a děti vyšetřují, i když mají teplotu nebo kašlou. „Pomáhá nám, že známe rodinnou anamnézu a samotného pacienta, takže víme, že když je dítě alergik a začíná pylová sezóna, zřejmě má jeho kašel na svědomí něco jiného než COVID-19. Snažíme se provoz ordinací maximálně zachovat, po každém pacientovi vše dezinfikujeme, větráme. Na hygienu, infekční oddělení či dětské oddělení v nemocnici posíláme naše pacienty, jen když máme vážné podezření,“ uzavírá Hülleová. 

Očkování nepřesouvejte!

Kromě koronaviru může dítě ohrozit i docela jiná choroba. Proto se rodiče nejčastěji dotazují, zda mohou s dítětem přijít na očkování. „Černý kašel, spalničky nebo riziko tetanu se vyskytují i v době pandemie a mohou dítě vážně ohrozit. Pokud jsou děti bez zjevných akutních potíží, není důvod očkování odkládat – pokud ovšem dítě není v karanténě nebo akutně nemocné. Když bychom na očkování rezignovali, mohou se vracet choroby, s nimiž se už naše společnost dříve vypořádala,“ doplňuje předsedkyně dětských lékařů.

Otevřít v galerii (3)
Očkování by se nemělo odkládat.
Očkování by se nemělo odkládat.Zdroj: Pixabay
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze