Top hledané
Výsledky (0)
Další elektronický systém státu selhal.

Elektronické přihlašování na střední školy selhalo. Jestli CERMAT ponese odpovědnost je otázkou

Radim Červenka
01. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Škola

Elektronickým systémům, které doprovází aktuální vládní politiku digitalizace, se příliš nedaří. Po několika zaznamenaných případech přehlcenosti systému na eDoklady, aktuálně nezvládl CERMAT a Digitální a informační agentura spustit elektronické přihlašování na střední školy. Systém by se měl rozjet zítra s jednodenním zpožděním. Na reálný výsledek akce nyní čeká i ministr školství Mikuláš Bek a podle něj vyvodí personální důsledky. K podávání papírových přihlášek, které je stále umožněno zatím není důvod.

Dlouhé fronty před středními školami a nervózní rodiče. Tak vypadalo přijímací řízení na střední školy v loňském roce. Situace byla obzvláště tížívá v Praze, kde situaci komplikuje jak velké množství škol, tak především největší hustota obyvatelstva. Výsledkem byly chaotické snahy rodičů, kteří běhali s papírovými přihláškami po jednotlivých školách, kam chtěli umístit své děti.

Problémům měl předejít nový elektronický systém. Chaos v přihlašování žáků v loňském roce způsobila situace, kdy se některé děti na střední školu ani nedostaly. Před spuštěním elektronických přihlášek panovala lehká nervozita, jelikož dílčí problémy s přehlcením měly i čerstvě spuštěné eDoklady.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Přípravy byly důkladné, systém však ani nebyl spuštěn

"Snažíme se dělat všechno, aby tomu tak bylo. Ve středu i ve čtvrtek jsme měli schůzky s CERMAT i dalšími dodavateli. Připravujeme se posílením NIA, příští týden totiž očekáváme, že se zhruba sedmdesát pět tisíc lidí pokusí přihlásit své děti na střední školy,"

odpovídal na otázku novinářů MF Dnes ohledně připravenosti systému na elektronické přihlašování ředitel Digitální a informační agentury (DIA) Martin Mesršmíd. Otazníky se objevily právě v souvislosti s místy přehlceným systémem na elektronické občanky. Ještě minulý týden tak ředitel DIA ujišťoval veřejnost o výjimečnosti situaci a připravenosti na další nový elektronický systém.

Systém přihlašování na střední školy však v avizovaném čtvrtečním termínu ani nebyl spuštěn, kvůli problémům CERMATu s nahráváním příloh. Aktuálně by již mělo vše fungovat a přihlašování by se mělo rozjet s jednodenní zpožděním v pátek

Za přípravu přijímacích zkoušek je zodpovědný CERMAT, jakožto příspěvková organizace k tomuto účelu zřízena, společně se zajištěním maturitních zkoušek. Ačkoliv se v CERMATu museli spoléhat na práci externích dodavatelů IT služeb, nefunkční systém padá na hlavu organizace.

Odpovědnost padá na CERMAT, k papírovým přihláškám zatím není důvod

"Problém nastal v tom, že jsme v čas neodhalili chybu ve zdrojovém kódu toho systému. Bohužel jsme na ni narazili až při posledních testech včera večer...Já nemám problém s tím, abych kvůli tomuto problému odstoupil. Nicméně nemá smysl o tom mluvit v tuto chvíli, protože potřebujeme ten systém rozjet a hlavně potřebujeme, aby proběhlo celé přijímací řízení. Obávám se, že v tuto chvíli není k dispozici nikdo jiný, kdo by to mohl relevantně dotáhnout do konce. Takže pokud to celé doběhne v květnu v červnu, nemám potom problém, ať už s tím, že odstoupím dobrovolně, nebo když mě pan ministr odvolá,"

vysvětlil pro Český rozhlas problém ředitel CERMATu Miroslav krejčí a přijal za krach systému osobní zodpovědnost.

"O případném prodloužení termínu podávání přihlášek na střední školy úpravou vyhlášky rozhodnu v příštím týdnu na základě vývoje situace,"

napsal aktuálně k vývoji situace na síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Konstatování shrnuje současný postoj ministra k celé situaci, nyní s žádnými dalšími kroky nepočítá a čeká, jak se celá situace vyvine a jestli se vůbec celý systém podaří rozjet v pátek, nebo aspoň začátkem příštího týdne. Což platí i pro případné vyvození personální odpovědnosti ve vztahu k situaci, jak uvedl na mimořádné tiskové konferenci.

Ačkoliv měl přinést elektronický systém zásadní zjednodušení, možnost podat papírovou přihlášku byla nadále zachována. Nicméně v současné situaci Unie školských asociací ČR pro Českou televizi podala vyjádření, že nedoporučuje přecházet na papírovou přihlášku a bude taktičtější vyčkat až se systém zítra zpustí. 

Zdroje: irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, respekt.cz, twitter.com, autorský článek

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze