8. května večer začal luxusní 71. ročník slavného filmového festivalu v jihofrancouzském letovisku Cannes. Zahájil ho americký režisér Martin Scorsese a předsedkyně poroty australská herečka Cate Blanchett. Jako poctu zesnulému světově uznávanému filmovému režisérovi Miloši Formanovi se pořadatelé rozhodli odvysílat luxusní snímek Hoří, má panenko.
Uvedli pořadatelé. Forman v roce 1971 získal v Cannes zvláštní cenu poroty za snímek Taking Off a jeho filmy byly několikrát zastoupeny v různých soutěžních sekcích.
Po luxusním červeném koberci se jako hlavní hvězdy zahajovacího ceremoniálu objevily herci Penélope Cruz a Javier Bardem. Oba zde představili film Everybody Knows od íránského oscarového scenáristy a režiséra Asghara Farhádího. Ten proslul snímkem Rozchod Nadera a Simin a je zřejmě nejvýraznějším současným íránským filmařem mezinárodního věhlasu. Režijně debutoval v roce 2003 snímkem Tanec v prachu. Prvním velkým úspěchem pro něj byl Stříbrný medvěd z Berlína za režii snímku O Elly v roce 2009. Za film Rozchod Nadera a Simin, kde zachytil manželské drama v kontextu íránské společnosti, získal v roce 2013 Oscara v kategorii nejlepších cizojazyčných snímků.
Slavnostní ceremoniál moderuje francouzský herec a režisér Édouard Baer a vše je letos pod drobnohledem v souvislosti s rovnoprávností pohlaví a s kampaní proti sexuálnímu obtěžování MeToo.
V historii Cannes zatím získala hlavní cenu jen jedna žena, a to Jane Campionová v roce 1993 za svůj nejúspěšnější film Piano. Letos z luxusních 21 snímků usilují o Zlatou palmu tři režisérky. Filmová přehlídka v Cannes potrvá od dnešního večera do 19. května a uvede filmy ze 160 zemí světa. Tvorba současných českých režisérů mezi nimi však zastoupena není. Českou luxusní stopu zde zanechali jen zesnulí velikáni. Vedle pocty Miloši Formanovi uvede festival v sekci Classics ještě snímek Jana Němce Démanty noci.
V rámci festivalu v Cannes se poskytuje i prostor mladým autorům krátkometrážních filmu. Letos v sekci Short Film Corner bude uveden snímek sedmnáctiletého Jana-Karla Pavlíka Ho*no 2028. Jde o pseudodokument o dospívající generaci v roce 2028, což je generace, která se ještě nenarodila. O jejích pocitech a problémech, které se promítají do postavy hlavního hrdiny. Ten si připadá zbytečný, ve sterilní době nemá co dělat, a tak plácá ze sádry a hlíny třímetrovou plastiku ho*na. Havlík má za sebou vítězství na studentském festivalu v Hollywoodu i v korejském Soulu.