Top hledané
Výsledky (0)
Vytvořte si zásoby jídla na tři dny

Kdo můžeš, připrav se! Jak přežít případnou válku s KáPéZetkou?

Jindra Pelikánová
17. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Žena v plynové masce.

Představte si situaci, že z kohoutku neteče voda a v oblasti, kde bydlíte, vypadne elektřina. Ne ve vašem domě nebo ulici, ale v celém městě, nebo možná okrese, kraji, republice. Jak se v takovém případě zachovat? Tyto otázky si v posledních dnech vzhledem k válce na Ukrajině klade stále více lidí. Připravte svou domácnost na mimořádnou situaci, ale nebuďte zase příliš v obavách. Není třeba si naplnit spižírny a sklepy.

Vstanete, rozsvítíte, postavíte vodu na čaj nebo kávu a pustíte si televizi. Běžný ranní scénář. Ale co kdyby tomu tak nebylo? Co kdybyste se probudili do světa, ve kterém není tekoucí voda, elektřina nebo připojení k internetu? V případě mimořádné situace spoléhají někteří lidé na stát a nepřemýšlejí o prevenci. Druhým extrémem je shromažďování stovek litrů benzínu, tun potravin a podobně.

„Rozumný člověk by měl mít doma zásobu jídla a pití na tři až čtyři dny,“

říká ředitel společnosti Rescueinfo Michal Bareš.

Otevřít v galerii (6)
Zásoby jídla
Zásoby jídlaZdroj: Nico Smit / Unsplash

Výpadek elektrického proudu zastaví běžný život

Většina odborníků na civilní připravenost a příslušných úřadů (v čele s americkou FEMA – Federal Emergency Management Agency, Federální agenturou pro zvládání krize) odhaduje, že v případě rozsáhlejšího výpadku/katastrofy bude státním strukturám trvat tři dny, než dokáže zabezpečit základní potřeby obyvatel. Pro nás to znamená, že minimálně tři dny budeme odkázání sami na sebe. Je tedy dobré se na podobnou situaci připravit a zabezpečit si dopředu některé věci.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Dostatek vody je základ

Na základní přežití potřebuje jedna osoba zhruba dva litry vody na den. Na přežití s trochou základního komfortu to je okolo pěti litrů. Čtyřčlenná domácnost tedy potřebuje šedesát litrů vody. Jedním z možných řešení, je zakoupit v jakémkoliv hobbymarketu tři dvacetilitrové barely na vodu (lepší je s kohoutkem), naplnit je vodou z vodovodu a uskladnit je na temném místě v bytě nebo ve sklepě. Barely ještě můžete doplnit třemi baleními balené vody.

Otevřít v galerii (6)
Baleen voda.
Baleen voda.Zdroj: Jonathan Chng / Unsplash

Zásoby jídla

Bez jídla se dá sice vydržet mnohem déle než bez vody, ale vyplatí se i v tomto případě mít nějaké zásoby. Většina domácností má přiměřené množství potravin pro běžnou denní potřebu. Je však vhodné vyčlenit část potravin s delší dobou trvanlivosti pro případ mimořádné události. Ideální jsou maso či ryby v konzervě či ve formě jerky (sušené maso), sušené ovoce a zelenina, tyčinky pro sportovce, které obsahují vysoké množství kalorií, proteinů a vitamínů. V případě, že budete moci vařit, jsou skvělé luštěniny, těstoviny, rýže, polévky v sáčcích, konzervovaná zelenina. Lze doporučit i menší zásobu octa nebo kyseliny citrónové a jedlé sody pro roztoky na improvizované obklady. Je vhodné mít připravenou potravinářskou fólii nebo zásobu mikrotenových sáčků pro ochranu potravin.

Otevřít v galerii (6)
Zavařené potraviny
Zavařené potravinyZdroj: Ray Shrewsberry / Unsplash

V případě katastrofy si z bankomatu nevyberete

I uprostřed chaosu platí, že peníze znamenají moc. Za zbylé potraviny v menších obchodech nebo za odvoz zaplatíte v krizové situaci mnohem více než v běžném životě. Vyplatí se proto mít doma schovanou rozumnou částku peněz v hotovosti, a to v drobných bankovkách. Na pětitisícovku vám asi stěží v této situaci někdo vrátí.

„Co se týká částky, obecné doporučení je zhruba výše měsíčního příjmu,“

řekla LP-Life finanční poradkyně Gabriela Černá.

Bez světla přežijete, ale…

Také v tomto případě platí, že pokud ho máte, je situace příjemnější, což ovlivní i vaší psychiku. Kupte si několik velkých balení čajových svíček. Jedna vydrží svítit i několik hodin. Nezapomeňte k nim přidat sirky a alespoň dva zapalovače.

„Nespoléhejte se jen na svíčky. Dobře fungují led diodová světla a svítilny. Nespotřebovávají tolik energie. Stejně tak je dobré doma mít alespoň jednu čelovku a jednu kvalitní baterku, obojí s rezervními bateriemi,“

říká Michal Bareš.

Otevřít v galerii (6)
Čajová svíčka a hořící peníze.
Čajová svíčka a hořící peníze.Zdroj: Gabriel Meinert / Unsplash

Palivo

Češi jsou národ chalupářů – a kdo nemá chalupu, má někde na venkově příbuzné nebo známé. Pokud dojde k nějaké mimořádné situaci a my nebudeme muset do bunkru či krytu, je vhodné se stáhnout mimo velké město. Chalupy a venkovské domy jsou obecně mnohem lépe připravené na to fungovat dny bez energie. Pokud se k odjezdu rozhodnete, musíte se tam nějak dostat. Máte-li auto, udržujte nádrž alespoň z poloviny plnou. Tato rezerva by vám měla umožnit se po České republice dostat kamkoliv.

Přístup k informacím

Jak se bez elektřiny dozvíte, co se děje? I v digitální době je dobré mít doma malé rádio na baterie. V případě rozsáhlejšího výpadku to bude váš jediný zdroj informací. A ty jsou klíčové. Dozvíte se, jestli už je bezpečno, jestli a jak bude probíhat evakuace a další potřebné věci.

Zajištění tepla

Pokud nefunguje elektřina, nejspíš si doma ani nezatopíte. Můžete to řešit přenosnými kamny. Vhodné je mít doma spacák, deky, peřiny a samozřejmě zimní oblečení, který má každý. I v případě, že jste městští tvorové, se vyplatí mít doma zimní boty s kvalitní podrážkou se vzorkem.

Otevřít v galerii (6)
Mladá dívka se svíčkou ve tmě.
Mladá dívka se svíčkou ve tmě.Zdroj: Actionvance / Unsplash

První pomoc

Také pohotovostní zásoby základních léků a zdravotnického materiálu se vyplatí mít doma.

„V lékárně byste měli mít 3 kusy obvazů a rychloobvaz, hydrofilní skládanou gázu, náplast, náplast s polštářkem, trojcípý šátek, pryžové škrtidlo, elastické obinadlo a resuscitační roušku, borová voda 2 % 100 ml pro výplach očí a oční kapky, sterilní kapátko, desinfekční roztok. Z léků by neměly chybět Acylpyrin, Paralen, živočišné uhlí a např. Dithiaden. Součástí lékárničky jsou také nůžky a zavírací špendlík,“

řekla LP-Life zdravotní sestra Zdena Vaculíková.

Příprava dokladů

V případě krizové situace je nutné mít s sebou osobní doklady - občanský průkaz, pas, řidičský průkaz, technické osvědčení apod. Součástí dokladů by měla být i kartička, na které budou uvedeny informace o vašem zdravotním stavu a jméno osoby, kterou je vhodné informovat, pokud by se vám něco stalo.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Nezapomeňte na telefonní čísla

Pro případ krizové situace je dobré mít připravená telefonní čísla a stanovit si místa setkání v případě nutného rozchodu rodiny. Naučte své děti znát své příjmení, adresu bydliště a číslo telefonu. Velmi malé děti by měly mít u sebe kartičku s těmito údaji a případně dalšími důležitými informacemi např. o zdravotním stavu.

Otevřít v galerii (6)
Smutná dívka
Smutná dívkaZdroj: Kyle Borad / Unsplash

Evakuační zavazadlo

Připravuje se pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Obsahuje zejména:

„Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb, pitnou vodu, jídelní misku a příbor. Uložte do něho také osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti, přenosné rádio s rezervními bateriemi, toaletní a hygienické potřeby, léky, svítilnu, náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku, kapesní nůž a zápalky,“

informují na stránkách Policie ČR.

Doufej v nejlepší, ale připrav se na nejhorší

V dobách klidu mnohé z nás ani nenapadne mít připravené zásoby jídla, pití a dalších věcí. Někteří z nás tyto věci dokonce zlehčují. Když jde ale do tuhého, každý z nás řeší svou bezpečnost. Doufejme jen, že v souvislosti s válkou na Ukrajině zůstane jen u příprav, nebo ještě lépe informovanosti o tom, co dělat.

Zdroje: Moderni-sebeobrana.cz, obranaobyvatel.olomouc.eu, pardubice-rozhlas.cz. policie.cz.

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze