Top hledané
Výsledky (0)
Pojem ideálního vzhledu muže se v jednotlivých zemích liší. Stejně jako ženy, i mnozí muži se snaží sledovat aktuální trendy krásy, aby zvýšili svou přitažlivost. Objevování kulturních variací v tom, co se považuje za všeobecně krásné, může být překvapující.

Vysoký, tmavý a hezký: Tak charakterizuje rysy ideálního muže AI. Ve společnosti vyhrává "hypermužnost"

Kristina Valachyová
31. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Thore Schölermann

Slovník Merriam-Webster Dictionary definuje krásu jako „vlastnosti osoby nebo věci, které přinášejí potěšení smyslům nebo mysli“. Definice lidské krásy se může lišit v závislosti na čase, místě nebo kultuře. Například korejská společnost preferuje jemnější typ mužské krásy – čistá pleť, velké oči a androgynní postava si zde získaly velkou popularitu. V západní společnosti se oproti tomu standard mužské krásy zaměřuje na hypermužnost – zlatá pokožka, drsný vzhled a svalnatá postava se považují za atraktivnější.

1. Německo

Definice ideálního muže se v jednotlivých zemích liší, ale existuje několik společných znaků, které většina žen považuje za mimořádně žádoucí. Široká ramena, vysoká postava a smysl pro styl patří mezi jedny z nich. Tady nastupují Němci! Německo je domovem mnoha dobře vypadajících mužů. Němečtí muži jsou téměř všichni působivě vysocí, mnozí jsou blonďatí a často mimořádně pěkní s tělem Adonise. Ještě lepší je, že se dobře oblékají, voní drahou kolínskou a jsou inteligentní.

Podle výzkumu preferují německé ženy pro partnerské vztahy vyšší muže s černými nebo hnědými krátkými vlasy. Většina dotázaných vyjádřila touhu po svalnatých mužích, těsně za nimi se však umístili muži hubené postavy. Fotbalista Marco Reus a herec Thore Schölermann bývají označováni za nejpřitažlivější muže v Německu.

2. Jižní Korea

Za posledních pět let dosáhly korejské standardy krásy nejvyšší úrovně celosvětové popularity a v mnohém předstihly ty západní. Korejské pojetí mužské krásy prosazuje celkový nevinný a mladistvý vzhled, k němuž patří malý obličej, velké oči a štíhlé tělo. V porovnání se západními standardy krásy mají Korejci obecně tendenci preferovat jemnější a zženštilejší vzhled, alespoň pokud jde o tvář.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Namísto svalnaté postavy se zde upřednostňuje štíhlejší a androgynnější tělesná konstituce. Dámy u mužů preferují jemné rysy, štíhlý obličej a světlý odstín pleti.

Zajímavé je, že mužské celebrity v Jižní Koreji jsou otevřené používání make-upu a barvení vlasů. Herci často volí černou barvu vlasů, aby vypadali mladistvěji, zatímco idoly experimentují s bláznivějšími barvami.

3. Brazílie

V brazilské kultuře mužské krásy je kladen velký důraz na holistický přístup. Správná péče o pleť za pomoci opalovacích krémů a přírodních produktů, jako je kokosový olej, se považuje za nezbytnost. Důraz je kladen na to, abyste se stali tou nejlepší verzí sebe sama. Mezi populární muže zde patří modelové Marlon Teixeira a Jesus Luz nebo herec Luciano Szafir.

Brazílie má už nějakou dobu mezinárodní pověst země, kde panuje kult těla a kultura posedlosti krásou, vitalitou a zdravím. Přestože je tato představa v mnohém odtržená od reality, odvětví péče o zdraví a wellness v této zemi vzkvétá.

A jací jsou brazilští muži?

Energičtí. Brazilky velmi oceňují živost brazilských mužů. Jsou vysportovaní, milují tanec a především jsou baviči. Brazilci flirtují, pískají, žertují a povídají si; udělají vše pro to, aby se ženě zalíbili.

4. Indie

Podle průzkumu jsou za nejatraktivnější muže v Indii považováni herci Shah Rukh Khan, Aamir Khan a Hrithik Roshan. Shah Rukh Khan, který si zajistil první místo, upřímně prozradil, že v minulosti čelil kritice svého vzhledu a vnímal se jako ošklivý. V Indii se jeden z hlavních standardů krásy točí kolem světlejšího tónu pleti, který je silně propagován i v televizi. Jinak se indické standardy krásy shodují s těmi americkými: vysocí, svalnatí muži s čistou pletí a hustými vlasy.

5. Spojené státy americké

Podle ankety magazínu People jsou za nejatraktivnější muže současnosti v USA považováni herci Paul Rudd, Michael B. Jordan nebo hudebník John Legend. Tradičně se konvenční představa o mužské kráse ve Spojených státech a Kanadě točí kolem svalnaté postavy, drsného vzhledu a tmavší pleti. V poslední době se však zejména mezi mladší generací stále častěji upřednostňuje androgynní vzhled.

6. Turecko

V Turecku vynakládají muži značné úsilí, aby byli pro ženy atraktivní. Udržování dobré kondice a pečlivá úprava vlasů je rozhodující. Je zajímavé, že turecké ženy oceňují kontrast mezi tmavými vlasy a světlýma očima, takže jedinci, kteří mají tyto vlastnosti, jsou považováni za geneticky šťastné. Mezi obdivované celebrity v Turecku patří zejména herci Burak Özçivit a Onur Tuna.

7. Itálie

V Itálii se nadměrná maskulinita nepovažuje za klíčovou, aby byl muž vnímán jako přitažlivý. Mnozí muži tu o sebe pečují, což se týká i jejich ochlupení. Italové také nemají problém s nošením „holčičích“ barev oblečení, jako je růžová nebo fialová. Mezi nejpřitažlivější mužské celebrity Itálie patří herci Raoul Bova a Giulio Berruti.

8. Spojené království

Na základě průzkumu byl nejpřitažlivějším mužem Spojeného království zvolen herec Tom Hardy. Průzkum provedený v roce 2022 však naznačuje, že velkou šanci získat tento titul a sesadit Hardyho z trůnu má jeho kolega z branže Richard Madden. Podle výsledků průzkumu je preferovaný mužský archetyp ve Velké Británii charakterizován atletickou postavou, hnědýma očima, krátkými tmavě hnědými vlasy a strništěm na tváři. Vousatí či zarostlí muži jsou podle ankety o 60 % atraktivnější než ti bez porostu na tváři.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

9. Mexiko

Krásní muži jsou k nalezení v různých zemích ze všech koutů světa, mexičtí muži jsou však mezi nimi považováni za jedny z nejpřitažlivějších pro svůj šarm a vzhled. Mexiko je obecně známé svou bohatou kulturou, a naleznete zde i značné množství pěkných a dobře vypadajících mužů. Mexičané jsou proslulí svou oslnivou krásou, sexuální přitažlivostí a dobrou tělesnou konstitucí a patří k jedné z nejžhavějších mužských kultur na světě. Není divu, že mají mexičtí muži spoustu fanynek po celém světě.

V Mexiku jsou preferováni mačové, neboli extrémně mužní jedinci, na rozdíl třeba od Jižní Koreje, která se přiklání k androgynnímu vzhledu. V žebříčku tamních nejpřitažlivějších mužů obsadili první dvě místa herci Diego Boneta a Ryan Guzman.

10. Nizozemsko

Nizozemsko je známé tím, že zde žijí jedni z nejvyšších lidí na světě, přičemž ženy mají v průměrnou výšku kolem 170 cm a muži kolem 183 cm. V holandské kultuře je běžné, že ženy upřednostňují mužské partnery, kteří jsou vyšší než ony.

Televizní moderátor Arie Boomsma a herec Michiel Huisman jsou považováni za nejatraktivnější Holanďany. I jejich výška je v souladu s převládajícím standardem krásy, Boomsma totiž měří 198 cm a Huisman 185 cm. Oba muži mají navíc svalnatou postavu a zarostlé tváře.

11. Čína

V čínské kultuře muži často touží po světlé pleti, která je považována za přitažlivou. Na rozdíl od západních společností se klade menší důraz na to, aby muži byli svalnatí nebo měli mužnou postavu. Namísto toho se obecně upřednostňuje štíhlá postava. Stejně jako u žen, i u mužů jsou preferovány větší oči. Populárními celebritami v Číně jsou často hudebníci, například Jackson Wang a Huang Zitao.

12. Austrálie

V Austrálii se normy krásy pro muže točí kolem toho, že mají silnou a svalnatou postavu. Je zajímavé, že zatímco ženy mají tendenci považovat své tělo za robustnější než je ideál, muži, kteří sledují tyto standardy, mají často pocit, že jsou příliš hubení. Bratři Hemsworthovi, známí svým fit a atraktivním vzhledem, jsou všeobecně považováni za ztělesnění australské krásy.

Normy krásy se v různých kulturách liší a nepochybně ovlivňují nejen vzhled a módu mužů, ale také žen.

 

Média a jejich tlak

Standardy nejen ženské, ale i mužské krásy určují platformy sociálních médií, jako jsou Instagram a Tiktok.

Teenageři, kteří účty na sociálních sítích sledují, jsou jejich prostřednictvím často konfrontováni s představami o „ideálu“ krásy, který přitahuje pozornost mnoha sledujících, což se projevuje množstvím lajků a komentářů. Pokud jejich tělo tento ideál nesplňuje, může to u nich vyvolat pocity neštěstí a nespokojenosti. Popularita různých typů příspěvků z odvětví fitness a krásy na sociálních sítích roste. Mnoho influencerů nahrává obrázky nebo krátká videa, jak navštěvují posilovnu a prezentují sami sebe jako osoby odpovídající standardu krásy.

I společnosti zábavního průmyslu mají tendenci obsazovat do hlavních rolí svých vysokorozpočtových trháků, jako jsou například Marvelovky, silné a svalnaté muže. Postavy s jinými typy těl se musí spokojit s méně důležitými rolemi.

Někteří však mohou namítat, že fyzická rozmanitost na sociálních sítích se mění.

Různí lidé mohou interpretovat tyto příspěvky různými způsoby. Co může u jedné osoby umocňovat pocity nejistoty, to jiný využije jako motivaci pracovat na sobě. Někteří tomu nevěnují pozornost vůbec.

Je snadné zapomenout, že výsledná podoba příspěvků nemusí odpovídat skutečnosti – mnohé aplikace jsou vybaveny speciálními nástroji a filtry pro úpravu tváří, které původní obrázek vylepší.

Normy mužské krásy způsobují ale i to, že se dospívající chlapci cítí méněcenní, ztrácejí sebedůvěru a často vedou k vážným zdravotním problémům, jako je špatné stravování.

Jak vypadá „dokonalý“ muž a žena podle AI

„Ideální“ typ mužského i ženského těla je svalnatý, štíhlý, s olivovou pletí. Asi 40 procent žen jsou blondýnky a 70 procent mužů má tmavé vlasy.

Pánové skutečně upřednostňují blondýnky a rysy ideálního muže lze popsat jako „vysoký, tmavý a hezký“.

Vyplývá to alespoň ze studie, kterou zpracovala umělá inteligence na základě vyhodnocení miliard obrázků ze stránek sociálních médií zobrazujících krásné lidi.

The Bulimia Project, skupina zaměřená na povědomí o poruchách příjmu potravy, zadala AI úkol, aby vytvořila ideál „dokonalého“ mužského a ženského těla podle předloh, které dominují na sociálních sítích.

Výzkumníci z organizace zjistili, že nejžádanější ženy měly blond vlasy, olivovou pleť, hnědé oči a štíhlou postavu, zatímco „dokonalý“ muž měl tmavé, jiskrné oči, vystouplé lícní kosti a výrazné svaly.

Zdá se, že vyhodnocení umělé inteligence se přiklání k zastaralým standardům krásy – kavkazský typ, ale opálený, štíhlé, ale svalnaté tělo a převážně blond vlasy – což poukazuje na implicitní předsudky tohoto nástroje.

 

Zdroj: Brightside.me, Thevou.com, Talesoftravellingsisters.com, Web.archive.org, Abcnews.go.com, Westminsterpawprints.com, Conandaily.com, Thesun.co.uk, Croatiaweek.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze