Top hledané
Výsledky (0)
Za rohem jsou prezidentské volby v Rusku, překvapení se nečeká a ani k němu nemůže dojít.

Jak se volí diktátor. Putin a Lukašenko si na volebním cirkuse dávají záležet

Radim Červenka
02. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Putin dohlíží na volební místnosti z plakátů

Vladimir Putin a jeho spojenec běloruský prezident Alexandr Lukašenko se připravuji na další volby v jejich zemích. Putin se nechá potvrdit do svého úřadu ve volbách už za dva týdny, Lukašenko až příští rok. O výsledku nepanují žádné pochyby, oba diktátoři ovládají důmyslný systém volebních manipulací, který nepříznivý výsledek nepřipouští.

Další prezidentské volby v Ruské federaci se odehrají 15. až 17. března letošního roku. Zatímco např. volby v USA vzbuzují velkou pozornost dlouho dopředu, v ruském podání nejde o atraktivní podívanou. Výsledek je nalinkovaný dopředu.

Jakkoliv je Putinově konkurenci bráněno v úspěchu ve volbách i v samotné účasti, Kreml si na organizaci voleb dává velmi záležet. Režim současného prezidenta ovládá celý státní aparát a tvrdě potírá své kritiky, přesto si nemůže dovolit existovat bez voleb.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Propaganda beznaděje

"Musíte pochopit, co březnové "volby" pro Putina znamenají. Jsou propagandistickou snahou šířit beznaděj,"

okomentoval podle CNN ruský opoziční aktivista Leonid Volkov jednu ze zásadním příčin, proč jsou pro Putina volby tak důležité. Celý volební proces pak označuje jedním slovem za "cirkus".

Aby volby měly své zdání regulérnosti, Putin má řadu protikandidátů. Všichni jsou však loajální kremelské politice a není mezi nimi jediný kritik "speciální vojenské operace na Ukrajině". Kandiduje tak například Nikolaj Charitonov. Tento Zástupce komunistický strany se účastnil všech prezidentských voleb v Rusku v tomto století a nikdy nedostal více jak 5 % hlasů. 

Dalšími kandidáty jsou místopředseda Dumy Vladislav Davankov nebo ultranacionalista Vladimir Žrinovskij, od nichž nelze očekávat opozitní názory proti oficiální politice Kremlu, potažmo Putina, jelikož se jedná o jeho dlouhodobé podporovatele.

Dostatek slabých protikandidátů má za cíl inscenovat možnost reálné volby. Po stoletích carské a následně bolševické diktatury však Rusové se střídáním u moci, typickým prvkem každé demokracie, nemají žádné zkušenosti, tudíž jim neexistence názorového střetu divná nepřijde.

Opozice nemá k volbám přístup

Zájemci s nabídkou odlišného pohledu na věc by se v Rusku našli, jenže pro jejich účast se vždy najdou administrativní překážky. Kandidatura opozičních zájemců Borise Naděždina a Jekatěriny Duntsové byla odmítnuta právě kvůli chybám v přihlášce, respektive v podpisech.

Řada kremelských kritiků už je dávno v exilu nebo ve vězení. Podobně jako nedávno zesnulý Alexej Navalnyj. Ten těsně před svou smrtí vyzýval prostřednictvím svých spolupracovníků ruské občany, aby k volbám šli, hlasovali proti Putinovi a odmítli tak válku na Ukrajině. Jako obvykle měl vymyšlenou kličku před chystanými manipulacemi.

Doporučil všem, aby se k volbám vydali až poslední den těsně před jejich koncem a vytvořili u volebních místností dlouhé fronty. Cílem postupu je ztížit manipulaci s hlasy, kterou zaznamenali zahraniční pozorovatelé i ruští občané a publikovali je ve videích a na sociálních sítích během minulých voleb. Záznamy, kdy volební komise vyhazovaly nevhodné lístky nebo dosypávaly do uren hromady obálek nejsou ničím výjimečným.

Lukašenko odpůrce režimu tvrdě likviduje

Na další zvolení do prezidentského úřadu se chystá také Putinovým věrný spojenec Alexandr Lukašenko. Prezidentské volby se v Bělorusku odehrají až příští rok, ale již teď Lukašenko ohlásil svůj plán na další kandidaturu. V čele země je při tom od roku 1994.

Jenže poslední volby neprobíhaly vůbec hladce. Doprovázely je manipulace, zástupci opozičních stran nemohli zasedat ve volebních komisích, řadě lidí bylo zabráněno přistoupit k urnám a rovněž byly zaznamenány manipulace s obálkami. Podle exit pollu Rádia Svobodná Evropa zvítězila Světlana Tichonovská se ziskem 80 % oproti Lukašenkovi s 6% podílem. Podobné výsledky hlásily i některé volební komise. Jenže Lukašenko sám ohlásil opačný výsledek.

Tichanovská ho odmítla uznat, jenže to už se skrývala před režimem, jelikož její mluvčí byla zadržena policií. Po brutálním potlačení protestů proti volebním výsledkům, musela Tichanovská opustit zemi a nyní žije v Litvě, její manžel je uvězněn neznámo kde. Příští rok již kandidovat nemůže, jelikož byla v nepřítomnosti odsouzena k patnáctiletému trestu vězení. Lukašenko tak nedal pochyb o svém postavení "posledního diktátora Evropy" a příští rok budou prezidentské volby v Bělorusku jen další inscenací nedemokratického volebního cirkusu.

Zdroje: cnn.com, apnews.com, irozhlas.cz, wikipedia.org, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze