Top hledané
Výsledky (0)
Plány na slučování Prahy a Středočeského kraje jsou dobré leda pro novinové titulky v okurkové sezóně, tvrdí politik.

Kandidát na hejtmana Středočeského kraje Jan Skopeček: Rozvoj kraje v dopravě současná paní hejtmanka bohužel přehlíží

Radek Polák
27. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Skopeček je lídrem SPOLU ve středních Čechách

Díky svému dlouhodobému působení v poslanecké sněmovně i domovské ODS se zná s řadou vrcholných politiků této země. Současně s tím, ale zůstává zastupitelem ve svých rodných Hořovicích. V dnešní kosmopolitní době je dobré mít někde kotvu a kořeny, říká v exkluzivním rozhovoru pro LP-Life kandidát na hejtmana Středočeského kraje Jan Skopeček.

Během volební kampaně
Opravovat a rozšiřovat dopravní infrastrukturu je pro kandidáta na hejtmana zásadní
Pokud vám na životě ve vašem kraji záleží, jděte 20. a 21. září k volbám, říká Skopeček
Zmrzlina se v létě hodí nejen k pózování pro fotografy

Původně jste byl zastupitelem a radním v Hořovicích. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Zastupitelem a radním v Hořovicích pořád jsem, takže na to ani nemusím pouze vzpomínat. (smích) Lidé mě dnes znají více z celostátní politiky, nikdy jsem ale úplně neopustil ani tu komunální či regionální sféru politiky. A považuji to za svoji výhodu. Člověk ví o regionu, který zastupuje ve Sněmovně, mnohem více, pokud se jako místní zastupitel či radní podílí na řešení problémů místa, ve kterém žije. Navíc v dnešní kosmopolitní době je dobré mít někde kotvu a kořeny. Pro mě jsou těmi kořeny a kotvou právě Hořovice a okolí.

Stal jste se také zastupitelem a radním ve Středočeském kraji. Jakým oblastem jste se věnoval?

Do Zastupitelstva Středočeského kraje jsem byl prvně zvolen v roce 2004 a jako ekonom jsem se přirozeně věnoval finančním a rozpočtovým otázkám. Nějakou dobu jsem vedl finanční výbor. Za nejdůležitější období v krajské politice ale považuji více než rok mého fungování v pozici radního pro vzdělávání a sport. Přišel jsem do oblasti hluboce podfinancované po éře Davida Ratha. Střední školy na tom nebyly vůbec dobře, prosadil jsem výrazný nárůst prostředků na investice právě do škol a podařilo se nám nastavit systém fungování a financování sportovních center mládeže. Školství je oblastí, která je mi stále blízká, držím si stále i výuku na Vysoké škole ekonomické v Praze. Teď, když kandiduji jako lídr kandidátky SPOLU v krajských volbách a ucházím se o místo hejtmana Středočeského kraje, beru tyto letité zkušenosti s financemi kraje či školstvím jako svoji výhodu oproti kandidátům jiným, kteří na kraji fungují krátce. Mám střední Čechy moc rád, prožil jsem zde celý život, založil rodinu a chci tu trávit co nejvíce času. Každý chce pro místo, které je mu domovem, jen to nejlepší. A politik má tu výhodu, že může tyto tužby pomoci přetavit v realitu.

Pronájem historické vily na Praze 1 - Hradčany
Pronájem historické vily na Praze 1 - Hradčany, Praha 1

Jak velkou změnou pro Vás byl přechod na celostátní politiku, když jste získal poslanecký mandát?

Změna to samozřejmě byla. Parlamentní politika je trochu jinou disciplínou. Dochází v ní k mnohem tvrdším ideologickým a politickým střetům s opozicí. Média ji řeší mnohem více. Často je tedy spousta témat rukojmí mediálních her a střetů, což řešení celé řady problémů naší země brzdí. Na druhou stranu v politice, ať té regionální, tak celostátní, jde vždy o potřebu nalézt pro své návrhy a řešení většinu, mít schopnost své plány vysvětlit veřejnosti, dotáhnout je v realitě do konce. Za sebe vidím výhodu z mého působení v celostátní politice v tom, že na kraji bych mohl využít i kontaktů z celostátní politiky a synergie toho, že mám řadu kolegů ve vládě, nebo v čele důležitých institucí. Potkávám se s premiérem, pražským primátorem, dobře se znám s ministrem dopravy. To se dá využít i pro projekty ve Středočeském kraji.

Jak jste již zmínil, budete v krajských volbách letos usilovat o post středočeského hejtmana. Na co byste se soustředil nejvíce, pokud byste ve volbách uspěl?

Mou prioritou je zodpovědný rozvoj kraje, což znamená maximální výše investic při zachování finančního a rozpočtového zdraví kraje. Mezi nejpalčivější problémy k řešení patří doprava, zdravotnictví a školství. Dokončení pražského okruhu s doprovodnými stavbami, propojkami a obchvaty měst a obcí je zásadním úkolem pro nové vedení kraje. Opravovat a rozšiřovat infrastrukturu tak, aby se lidé rychleji dostali do Prahy, nebo v rámci kraje je zásadní. Chceme dál rozvíjet železniční spojení s Prahou, budovat P+R parkoviště u nádraží, řešit, aby na sebe různé typy dopravy navazovaly. Ve zdravotnictví je absolutní prioritou jeho kvalita a dostupnost, která v některých regionech bohužel není ideální. Je tedy potřeba ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami motivovat praktické, dětské lékaře či zubaře k otevírání ordinací v našem kraji. Ve školství se v některých lokalitách neobejdeme bez budování nových škol, jinde bez rozšiřování kapacit stávajících. A každopádně musíme dohlédnout na to, aby výuka byla kvalitní a odpovídala standardům 21. století.

O jaké spolupracovníky a subjekty byste se přitom opřel? 

Je mi velkou ctí, že mohu být lídrem kandidátky SPOLU. Máme na kandidátce 20 úspěšných starostů, spoustu dalších zkušených politiků a mnoho mladých energických osobností. Zkrátka to jsou všechno lidé, za které mluví jejich práce v jimi spravovaných městech a obcích. Ostatně máme v čele kandidátky i současné krajské radní a náměstky, kterým se podařilo dostát předvolebním slibům z předchozích voleb, skutečně postavili kraj na nohy a nyní chtějí ve své práci pokračovat a navázat na ni. S takovými lidmi je radost spolupracovat. Co se koaliční spolupráce týče, tak tam je potřeba počkat na to, jak volby dopadnou, dosáhnout silného výsledku, který nám dá dobrou vyjednávací pozici. Jsme jediní, kteří mají reálnou šanci vyhrát a zabránit možné koalici hnutí ANO a SPD. Samozřejmě se asi nejvíce nabízí pokračování v koalici stávající. To je ale otázka povolebního vyjednávání.

A s kým byste si naopak takovou spolupráci dokázal představit jen obtížně, nebo dokonce vůbec?

Jednoznačně mohu vyloučit spolupráci s extremisty. Ostatně toto je i jeden z důvodů, proč ve Středočeském kraji kandiduje koalice SPOLU, protože jedině společně dokážeme ve volbách zmíněné populistické a extremistické subjekty porazit a zabránit tomu, aby kraj uvrhli do éry planých slibů, vyhozených peněz, klientelismu, korupce a stagnace. To si nemůžeme dovolit riskovat. Cítím svou politickou povinnost vůči spoluobčanům z mého kraje, abych pro to osobně udělal, co je v mých silách. V evropských volbách jsme za hnutím ANO zaostali de facto ani ne o jeden procentní bod, tedy o pár hlasů. Udělám vše pro to, abychom vyhráli, hnutí ANO porazili a nedopustili tak vznik nějaké prapodivné koalice s SPD či komunisty.

Jak se stavíte k myšlenkám na užší propojení Prahy se Středočeským krajem?

Plány na nějaké slučování Prahy a Středočeského kraje jsou dobré leda pro novinové titulky v okurkové sezóně. Co je ale realita, je to, že se bez úzké spolupráce vedení Středočeského kraje s vedením Prahy rozvoj kraje neobejde. Obzvláště v dopravě je to palčivé téma, které současná paní hejtmanka bohužel poněkud přehlíží. Mám velkou výhodu v tom, že jak pražský primátor Bohuslav Svoboda, tak ministr dopravy Martin Kupka jsou moji dlouholetí kolegové. Máme za sebou roky společné práce v poslanecké sněmovně a jsem připraven s nimi spolupracovat i jako hejtman.

Co byste poradil těm, kteří říkají, že volby do krajů nejsou tak důležité jako celostátní volby?

Osobně toto dělení voleb na důležité a méně důležité nemám rád. Jsem přesvědčen, že každé volby mají své zásadní místo, ty krajské nevyjímaje. Realita je taková, že některá témata ani komunální ani celostátní politika nevyřeší, spadají pod pravomoci právě krajů. Je tedy nesmírně důležité zvolit si do jejich vedení kompetentní politiky, kteří budou od prvního dne tvrdě pracovat, připravovat projekty, investovat, dotahovat věci do konce díky manažerskému stylu řízení. Všechny volby jsou navíc svátkem demokracie a dávají lidem možnost ovlivnit, jakým směrem se budou jejich životy v následujících letech odvíjet. Za mě osobně tedy mohu říct jediné – pokud vám na životě ve vašem kraji záleží, jděte 20. a 21. září k volbám.

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze