Top hledané
Výsledky (0)
Jak je to v dnešní době s klimatickou krizí? OSN schválilo nedávno historickou klimatickou rezoluci.

Klimatické pruhy jsou stále vidět a jsou symbolem globálního oteplování. OSN nedávno schválilo klíčovou rezoluci

Radim Červenka
25. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zasedání o klimatické krizi

Globální oteplování je jedním z nejpalčivějších problémů, zároveň jde o dlouhodobý proces, který není úplně jednoduše pozorovatelný. Britský vědec přišel s nápadem jak jednoduše vědecký problém popsat a dnes je z něj zásadní trend současné kultury, který se dostal i do České republiky. O globálním oteplování se ale mluví, nedávno valné shromáždění OSN schválilo klíčovou klimatickou rezoluci.

Současný trend globálního oteplování teplot se popisuje srovnáním s předindustriální érou lidské civilizace, což je možné datovat přibližně dvě století nazpět. Rozvoj průmyslové výroby byl, a dodnes je, hnán spalováním fosilních paliv (uhlí, ropa, plyn). Množství oxidu uhličitého, který vzniká při hoření, se usazuje v atmosféře a způsobuje oteplování planety. 

Jenže skoro dvě století trvající proces je pro laika obtížně představitelný, nad čímž se začal zamýšlet i britský vědec Ed Hawkins. Podle něj je pojmenována barevná pruhovaná škála. Každý pruh reprezentuje průměrnou roční teplotu. Chladnější roky mají odstíny modré barvy, teplejší roky jsou v odstínech červené. 

Otevřít v galerii (1)
Pruhy znázorňující vývoj průměrných ročních teplot v ČR od roku 1850
Pruhy znázorňující vývoj průměrných ročních teplot v ČR od roku 1850Zdroj: University of Reading
Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Za vším hledej deku

Hawkins zpracoval webovou prezentaci, kde najdeme toto "duhové" zobrazení pro všechny státy světa. Na webu showyourstripes.com najdeme i barevné znázornění klimatické změny odrážející teploty v České republice. Na obrázku jsou patrné roční výkyvy, ale trend posledních let jednoznačně směřuje k červené barvě, tj. vyšším teplotám.

Samotný nápad použít tento druh grafického znázornění není původně jen Hawkinsův. Britský vědec v roce 2017 potkal na univerzitě, kde pracoval, svou kolegyni Ellie Highwoodovou, jak plete malou dětskou deku za použití pruhů, které symbolizovaly průměrnou teplotu za zmíněné období.

"Ok, tak jsem závislá na háčkování. To je má "deka globálního oteplování" - pruhy zabarvené podle průměrných teplot za posledních 100 let,"

napsala Elie Highwoodová ke svému twitterovému příspěvku, který odstartoval globální fenomén Hawkinsových varovných pruhů globálního oteplování.

Nejen, že si teď každý na webu může prohlédnout pruhy pro lokality na celém světě s dalšími doprovodnými grafy, atraktivní grafický design oslovil doslova zástupy lidí, kteří ho využili k upozornění na nebezpečí globálního oteplování. 

Pruhy se stávají součástí nejrůznějších happeningů, objevily se například i na pražské náplavce. Zdobí fasády domů v New Yorku a dresy si podle pruhů nechali nadesignovat i fotbalisté anglického týmu FC Reading.

Na kolo i na nehty

Vůbec mezi sportovci je zbarvení podle klimatických pruhů velmi populární. Například cyklistické sdružení "Cycling 4 climate" se aktuálně pyšní počtem 1500 cyklistických dresů, kterými demonstrují svou podporu snahám zmírnit klimatickou krizi.

Umělkyně Tolmeia Gregory, která se ekologickou tématikou často inspiruje přidala na sociální sítě fotografii svých nehtů v barvách klimatických pruhů. Věci nejrůznější denní potřeby jsou pak často obarveny podle pruhů a lidé tak rádi jejich používáním upozorňují na problém globálního oteplování. Aktuálně je možné třeba koupit klimatickou košili.

Klimatické projednávání 2023

Klima je věčným tématem, které je potřeba řešit. Valné shromáždění OSN schválilo nedávno historickou klimatickou rezoluci. Požadují po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters. Pozice ICJ nebude pro státy OSN právně závazná, ale může fungovat jako etický kompas, který národní soudy často berou v úvahu, uvádí agentura AFP. 

 

Zdroje. fashionunited.uk, ekonews.cz, seznamzpravy.cz, twitter.com, thenewyorktimes.com, showyourstripes.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze