Top hledané
Výsledky (0)
Oficiální platy světových leaderů začínají od skromných až po ty mimořádně štědré. Mít peníze a kontakty je však perspektivou k tomu, stát se nejvyšším vůdcem kterékoli země.

Kolik vydělává prezident USA, Ruska nebo Francie? A kdo za svou práci bere nejméně?

Kristina Valachyová
05. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Emannuel Macron a Zuzana Čaputová.

Nejbohatšího krále má Thajsko, nejbohatšího prezidenta Rusko a nejchudšího naopak Laos. Země světa se liší svými systémy vlády i pojmenováními svých nejvyšších představitelů - prezident nebo král? Přinášíme vám seznam těch nejbohatších hlav států a jejich roční výdělky, které za výkon své funkce získávají. Není třeba ani dodávat, že většina prezidentů na světě jsou také úspěšnými podnikateli. A prozradíme vám i to, že někteří se o své peníze dělí!

A řekněme si to otevřeně, český prezident ani slovenská prezidentka nejsou žádnými chudými příbuznými! 

Nejbohatším králem je Maha Vajiralongkorn z Thajska – 924 miliard korun

Otevřít v galerii (13)
thajský král Maha Vajiralongkorn
thajský král Maha VajiralongkornZdroj: Profimedia

S odhadovanou čistou hodnotou majetku 924 miliard korun je thajský král Maha Vajiralongkorn, oficiálně známý jako král Rama X, nejbohatší korunovanou hlavou na světě. Po něm následuje brunejský sultán Hassanal Bolkiah s celkovým bohatstvím v hodnotě 602 miliard korun.

Třetí nejbohatší král je z Blízkého východu. Bohatství saúdskoarabského panovníka Salmána Abdulaziz bin Sauda má hodnotu zhruba 15 miliard eur (387 miliard korun).

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Mohammed VI (Maroko) - 10 milionů korun

Otevřít v galerii (13)
Mohammed VI
Mohammed VIZdroj: Profimedia

Mohammed VI. je dokonalou ilustrací přísloví „bohatý jako král“. Marocký panovník, který vlastní 2,5 miliardy dolarů, zdědil královský titul po svém otci, který zemřel v roce 1999.

Jeho poddaní asi bohužel nejsou stejně šťastní jako správce jeho bankovního účtu. Zemi tíží mnoho problémů, jako například korupce, nepokoje a nesplněné sliby. Přesto, i kdyby již v budoucnu králem nebyl, stále bude jedním z nejbohatších lidí Afriky. Je hlavním akcionářem skupiny ONA Group, působící v různých odvětvích, jako je těžba nebo obchod.

Alexander van der Bellen (Rakousko) - 9 milionů korun

Otevřít v galerii (13)
Alexander van der Bellen
Alexander van der Bellen Zdroj: Profimedia

Aktuálně se rakouský prezident vyslovil pro přijetí uprchlíků z Afghánistánu.

Joe Biden (USA) - 8 600 000 korun

Otevřít v galerii (13)
Joe Biden
Joe Biden Zdroj: Profimedia

Prezident USA si vydělá přibližně 8 600 000 korun ročně. Spolu s platem dostává příspěvek na výdaje ve výši asi 1 000 000 korun, na cestování přibližně  2 144 000 korun a 407 000 korun na zábavu.

Spolu s platem získává prezident i jisté výhody - bezplatnou přepravu v prezidentské limuzíně nebo bezplatné bydlení v Bílém domě. Podle listu Business Insider dostávají prezidenti roční důchod ve výši přibližně 4 000 000 korun, zdravotní péči, placené úřední cesty a kancelář.

Aby se prezidenti cítili jako doma, po zvolení dostanou ještě asi 2 000 000 korun na vymalování Bílého domu. Několik prezidentů, jako například Barack Obama, se rozhodlo tyto peníze nevyužít a místo toho použili své vlastní prostředky. Pokud jde o potraviny, prezident má také přístup do zahrady s čerstvým ovocem a zeleninou v Bílém domě. V Bílém domě je více než 100 stálých obyvatel, včetně služek, kuchařek, instalatéra, květináře a vedoucí domácnosti. Nachází se zde také kino a bowlingová dráha.

Zmíníme-li některé bývalé prezidenty, například John F. Kennedy a Herbert Hoover své platy odmítli a darovali je na charitu.

Miloš Zeman (Česko) -7 milionů korun

Otevřít v galerii (13)
Miloš Zeman
Miloš Zeman Zdroj: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia
Luxusní rodinný dům na prodej, v okolí Prahy
Luxusní rodinný dům na prodej, v okolí Prahy, Okolí Prahy

Prezidentovi České republiky náleží plat určený z platové základny koeficientem ve výši 3,60.

„Platová základna pro rok 2021 činí 84 060 Kč . Prezidentu republiky náleží zvláštní víceúčelová paušální náhrada výdajů spojených s výkonem jeho funkce ve výši 335 % platové základny. Platová základna pro rok 2021 činí stejně jako v případě platu 84 060 Kč,

řekl pro LP-Life.cz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta ČR. Dohromady je to 584 400 korun za měsíc.

Frank-Walter Steinmeier (Německo) - 6 milionů korun

Otevřít v galerii (13)
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter SteinmeierZdroj: Profimedia

Emmanuel Macron (Francie) - 4 miliony korun

Otevřít v galerii (13)
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron Zdroj: Profimedia

Macron vydělává měsíčně 386 000 korun hrubého. Je prvním prezidentem od roku 1958, který nepochází ze dvou standardních francouzských politických stran - socialistů nebo republikánů. Po svém zvolení se stal nejmladším prezidentem v historii země. Pozornost veřejnosti si získal i vztahem s manželkou Brigittou, která je o 24 let starší. Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (2 542 miliard korun).

Zuzana Čaputová (Slovensko) - 4 miliony korun

Otevřít v galerii (13)
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová Zdroj: Profimedia

Podle zákona o platových poměrech některých ústavních činitelů náleží slovenské prezidentce plat ve výši čtyřnásobku platu poslance Národní rady SR.

„Na začátku tohoto roku tak prezidentce plat klesl téměř o 23 000 korun a dosahuje výše 311 000 korun měsíčně (plat poslance NR SR dosahuje od 1.1.2021 výše téměř 78 000 korun),“

vyjádřil se pro redakci LP-Life.cz Martin Strižinec, mluvčí prezidentky SR. Prezidentka má podle zákona nárok na paušální náhrady ve výši 34 000 korun. Na daních a odvodech odvede více než 109 000 korun.

Prezidentka má nárok i na bezplatný služební byt nebo může bezplatně používat služební vozidlo.

Sauli Niinistö(Finsko) - 3 miliony korun

Otevřít v galerii (13)
Sauli Niinistö
Sauli NiinistöZdroj: Profimedia

V roce 2009 se oženil s o třicet let mladší Jenni Haukio. Jeho synovcem je Ville Niinistö, někdejší předseda Zeleného svazu a ministr životního prostředí v letech 2011-2014. Sauli Niinistö je také jedním z přeživších zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu v roce 2004.

Vladimír Putin (Rusko) - 3 miliony korun

Otevřít v galerii (13)
Vladimír Putin
Vladimír Putin Zdroj: Profimedia

Připočteme-li však k prezidentskému platu i jeho majetek, stává se z Putina nejbohatší státník na světě. V jeho sbírce najdeme palác u Moskvy, který je dvakrát větší než Buckinghamský palác, byty, domy nebo vily. Vlastní i zámek nad břehy Černého moře, soukromou vinici, má vlastní přistávací plochu pro helikoptéru.

Klaus Iohannis (Rumunsko) - 1 650 000 korun

Otevřít v galerii (13)
Klaus Iohannis
Klaus Iohannis Zdroj: Profimedia

Prezident Rumunska pobírá základní měsíční plat cca 5 456 eur (139 000 korun). Ve volbách slíbil, že bude prezidentem všech Rumunů.

„Dnes zvítězilo moderní, evropské a normální Rumunsko,“

prohlásil Iohannis.

Iohannis využil svých omezených pravomocí prezidenta k podpoře protikorupčních protestů nebo posílení vztahů s USA. Jeho kritici tvrdí, že se tento liberál vyhýbá diskusím a chybí mu charisma, ale díky silnému odporu veřejnosti vůči PSD zaznamenává volební úspěchy.

János Áder (Maďarsko) - 1 500 000 korun

Andrzej Duda (Polsko) - 1 500 000 korun

Si Ťin-pching(Čína) - 442 000 korun

Podle časopisu Forbes je nejbohatším prezidentem na světě s čistým jměním 58 miliard dolarů (50 miliard eur, 1 246 miliard korun) Vladimír Putin. Ten je současným prezidentem Ruska a zároveň druhým nejmocnějším mužem na světě.

Otevřít v galerii (13)
Bývalý prezident Laosu Choummaly Sayasone s ruským prezidentem Vladimirem Putinem
Bývalý prezident Laosu Choummaly Sayasone s ruským prezidentem Vladimirem PutinemZdroj: Profimedia

Nejnižší plat mezi současnými hlavami států má pak podle Wikipedie prezident Laosu, a to přibližně 35 000 korun ročně, tedy asi 3 000 korun měsíčně.

Nejchudší prezident na světě

Ačkoli už prezidentem není, přízvisko „nejchudší prezident“ dostal José „Pepe“ Mujica, který stál v čele Uruguaye od 2010 do 2015.

Otevřít v galerii (13)
José „Pepe“ Mujica
José „Pepe“ Mujica Zdroj: Profimedia

Jeho plat činil přibližně 212 000 korun měsíčně, většinu z něj však rozdal, nechával si jen 10 procent. Část platu daroval nevládním organizacím a lidem v nouzi. Nevozil se v drahých limuzínách, ale jezdil „broukem“ z roku 1987. Nebydlel v prezidentském paláci, ale na malém statku na okraji Montevidea. Mnoha lidem pomohl z bídy a jeho politika vedla k poklesu míry nezaměstnanosti. S manželkou žije na malé květinové farmě, kde mu dělá společnost pejsek s amputovanou tlapkou.

„Nejsem chudý. Chudí jsou ti, co potřebují k životu hodně,

opakoval v rozhovorech.

„Mujica je něco jako moderní uruguayská verze středověkého mnicha,

poznamenal pro stanici BBC sociolog Santiago Cardoso.

Ačkoli prezidenti nevydělávají stovky milionů eur, jako například Kardashianky, mají, zdá se, všechno, co k životu potřebují.

Zdroje: Kancelář prezidentky SR, Kancelář prezidenta ČR, Pravda, Aktuality, BBC, Forbes, Reuters

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze