Počet pacientů s onemocněním COVID-19 v nemocnicích stoupá. Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky je nuceno přijímat stále nová opatření. K dnešnímu dni je v nemocnicích hospitalizováno celkem 3 322 pacientů, z nich potvrzené onemocnění má 3 082 lidí. Na JIP je 238 pacientů, podporu umělé plicní ventilace aktuálně potřebuje 253 osob.
Ministerstvo nemocnicím nařídilo, aby pacientům poskytovaly do 31. ledna 2021 pouze neodkladnou zdravotní péči. Léčba pokračuje bez omezení u onkologických pacientů nebo u těch, kterým se v nemocnicích poskytuje dialyzační nebo biologická léčba. Tento pokyn si však někteří lékaři vysvětlili po svém. Neodkladnou péči totiž začala poskytovat i část lékařů specialistů, těch se přitom pokyny netýkají. Ministerstvo vyzývá také pacienty po transplantacích, aby při COVID-19 kontaktovali lékaře transplantačního centra. U infikovaných je třeba zvážit úpravu imunosuprese (stav snížené imunity).
Enormní počet případů hlásí i záchranáři. S tranzitem pacientů mezi nemocnicemi pomáhá armáda. Kněžské taláry vyměnilo za skafandry i několik duchovních, kteří se rozhodli pomáhat ve vytížených nemocnicích.
Historicky prvním očkovaným Slovákem se stal 26. prosince 2020 Vladimír Krčméry, jehož očkovali ve Fakultní nemocnici v Nitře.
Prezidentka Zuzana Čaputová byla první osobou, která dostala vakcínu v Univerzitní nemocnici Bratislava. Očkována byla 27. prosince 2020.
Dominiku Cibulkovou s manželem očkovali přednostně i přesto, že nepatří do první vlny lidí, kteří mají být očkováni. Tento fakt se setkal s vlnou nevůle u Slováků, kteří stále čekají na svou vakcínu a považují to za "papalášství". Jakékoliv upřednostňování osob mimo pořadník však ministerstvo odmítá.
Po vlně kritiky přišla s vysvětlením na sociálních sítích i samotná tenistka.
Ministerstvo zdravotnictví navrhlo Cibulkové pomáhat v nemocnici jako dobrovolnice, ta výzvu přijala.
Svět stále čelí druhé vlně koronaviru a už jím otřásá nový kmen. Jeho schopnost šíření je o 70% vyšší, a to především u lidí do 60 let a mezi dětmi. Klinické příznaky a úmrtnost onemocnění nové varianty je v porovnáním s původním virem přibližně stejná.
Britskou variantu koronaviru zachytili už i na vzorcích v Nitře a Bratislavě. Vědec Pavel Čekan z firmy Multiplex DX oznámil, že vyvinuli PCR test, který nový kmen dokáže identifikovat.
řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.
Krajčí předpokládá, že se virus nachází již ve všech koutech Slovenska a izolace regionů tak nepřipadá v úvahu. Nadále zůstávají v platnosti přísná opatření zabraňující socializaci lidí. Podle ministra standardní opatření dostatečně nezabírají, a proto bude zapotřebí časté testování lidí.
uvedl předseda vlády Igor Matovič.
Testování se má v daných okresech opakovat, dokud incidence (poměr nově vzniklých případů onemocnění v daném časovém období k celkovému počtu osob ve sledované populaci) neklesne pod 0,5.
A smutné zprávy přichází také z Nitry. V nitranské nemocnici přes víkend evidují 13 úmrtí. Na hřbitově ve městě přibyl již druhý chladírenský návěs. Pokud se naplní i ten, ministerstvo avizuje zřízení velkokapacitního místa pro zesnulé. Od 11. ledna platí v Nitře a okolních obcích přísná opatření. Pohyb v okrese včetně cesty do práce či přírody je možný jen s negativním testem.
Policie na celém území Slovenska kontroluje nošení roušek v interiérech a v exteriérech, dodržování karanténních opatření a omezení při fungování provozů. Sankce jsou v blokovém řízení do 1000 € a ve správním řízení do 1659 €. A jaká opatření tedy aktuálně platí?
Na Slovensku platí od 1. ledna 2021 přísný zákaz vycházení s minimem výjimek. Opatření bude platit do 24. ledna. Nejdůležitější je zrušení setkávání s blízkými a zákaz cestování mezi okresy. Zavřené zůstanou i kostely. Zakázaná je konzumace jídla v exteriéru – jídlo si bude možné vzít jen domů. Křty, sňatky a pohřby lze pořádat do počtu 6 osob.
Od 1. do 24. ledna 2021 se umožňují tyto výjimky ze zákazu vycházení, který platí od 5. do 1. hodiny následujícího dne:
● cesta do zaměstnání, pokud zaměstnanci nemohou vykonávat práci formou home office
● cesta za účelem pořízení nezbytných životních potřeb
● cesta na poštu, výdejní místo
● cesta do zdravotnického zařízení
● cesta k provedení testování
● cesta na pohřeb blízké osoby, uzavření manželství, křest
● cesta za účelem péče o blízkou osobu
● procházky se psem či kočkou do vzdálenosti 1000 m od bydliště a cesta za účelem péče o hospodářská zvířata
● vycestování do zahraničí
● pobyt v přírodě v rámci okresu
● cesta z nemovitosti určené k rekreaci
● cesta dítěte a jeho doprovázející osoby za rodiči nebo osobami, které mají právo na styk s dítětem
● cesta rodiče, jiné oprávněné osoby a dítěte realizované v souvislosti s rozhodnutím soudu ve věci styku rodiče s dítětem
● cesta dítěte do zařízení péče o děti do 3 let věku a mateřské školy
● cesta do školy
● osoba bez domova při přesouvání se do zařízení sociálních služeb
● regionální úřady veřejného zdravotnictví mohou v rámci svého územního obvodu z důvodu epidemiologické situace nařídit přísnější opatření
● mohou se otevřít služby krátkodobého ubytování v souvislosti s výkonem práce a služby a služby nezbytného ubytování za účelem návštěvy zdravotnického zařízení
● otevírají se opravny obuvi.