Top hledané
Výsledky (0)
Zdravotnický personál přestává současnou situaci zvládat. V Nitře přistavěli chladírenský návěs pro mrtvé.

Koronavirus na Slovensku: Situace je podle premiéra katastrofická. Skafandr oblékají i duchovní

Kristina Valachyová
13. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Igor Matovič

Počet pacientů s onemocněním COVID-19 v nemocnicích stoupá. Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky je nuceno přijímat stále nová opatření. K dnešnímu dni je v nemocnicích hospitalizováno celkem 3 322 pacientů, z nich potvrzené onemocnění má 3 082 lidí. Na JIP je 238 pacientů, podporu umělé plicní ventilace aktuálně potřebuje 253 osob.

Pomáhají i duchovní

Ministerstvo nemocnicím nařídilo, aby pacientům poskytovaly do 31. ledna 2021 pouze neodkladnou zdravotní péči. Léčba pokračuje bez omezení u onkologických pacientů nebo u těch, kterým se v nemocnicích poskytuje dialyzační nebo biologická léčba. Tento pokyn si však někteří lékaři vysvětlili po svém. Neodkladnou péči totiž začala poskytovat i část lékařů specialistů, těch se přitom pokyny netýkají. Ministerstvo vyzývá také pacienty po transplantacích, aby při COVID-19 kontaktovali lékaře transplantačního centra. U infikovaných je třeba zvážit úpravu imunosuprese (stav snížené imunity). 

Enormní počet případů hlásí i záchranáři. S tranzitem pacientů mezi nemocnicemi pomáhá armáda. Kněžské taláry vyměnilo za skafandry i několik duchovních, kteří se rozhodli pomáhat ve vytížených nemocnicích.

Prví vakcíny mají své majitele

Historicky prvním očkovaným Slovákem se stal 26. prosince 2020 Vladimír Krčméry, jehož očkovali ve Fakultní nemocnici v Nitře.

Otevřít v galerii (4)
První očkovaný Slovák Štefan Krčméry
První očkovaný Slovák Štefan Krčméry Zdroj: MZ SR

Prezidentka Zuzana Čaputová byla první osobou, která dostala vakcínu v Univerzitní nemocnici Bratislava. Očkována byla 27. prosince 2020.

Otevřít v galerii (4)
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová Zdroj: MZ SR

Bývalou tenistku Cibulkovou očkovali přednostně

Dominiku Cibulkovou s manželem očkovali přednostně i přesto, že nepatří do první vlny lidí, kteří mají být očkováni. Tento fakt se setkal s vlnou nevůle u Slováků, kteří stále čekají na svou vakcínu a považují to za "papalášství". Jakékoliv upřednostňování osob mimo pořadník však ministerstvo odmítá.

Po vlně kritiky přišla s vysvětlením na sociálních sítích i samotná tenistka.

"Je mi velmi líto, že jsem se nechala uvést v omyl, když jsem se při doprovodu blízkého v nemocnici pouze informativně zeptala, v jakém období bychom mohli přijít na řadu při očkování. Pokud bych tušila, že se dopouštím vážného pochybení, a že jsem jen nevyplnila volné místo v pořadníku, v žádném případě bych možnost očkování nevyužila. "

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo Cibulkové pomáhat v nemocnici jako dobrovolnice, ta výzvu přijala.

Odhalí slovenské laboratoře anglický kmen koronaviru?

Svět stále čelí druhé vlně koronaviru a už jím otřásá nový kmen. Jeho schopnost šíření je o 70% vyšší, a to především u lidí do 60 let a mezi dětmi. Klinické příznaky a úmrtnost onemocnění nové varianty je v porovnáním s původním virem přibližně stejná.

Britskou variantu koronaviru zachytili už i na vzorcích v Nitře a Bratislavě. Vědec Pavel Čekan z firmy Multiplex DX oznámil, že vyvinuli PCR test, který nový kmen dokáže identifikovat.

"Podle mně dostupných informací jde vůbec o první takový screeningový test na světě, který využívá pozitivní signál v RT-PCR,"

řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Otevřít v galerii (4)
Zdravotník se stará o nemocného s COVID-19
Zdravotník se stará o nemocného s COVID-19 Zdroj: MZ SR

Krajčí předpokládá, že se virus nachází již ve všech koutech Slovenska a izolace regionů tak nepřipadá v úvahu. Nadále zůstávají v platnosti přísná opatření zabraňující socializaci lidí. Podle ministra standardní opatření dostatečně nezabírají, a proto bude zapotřebí časté testování lidí.

„Nejpozději od příštího víkendu bude každý týden masivní plošné testování. První víkend, kterého se to bude týkat, bude testování ve všech okresech na Slovensku,“

uvedl předseda vlády Igor Matovič.

Testování se má v daných okresech opakovat, dokud incidence (poměr nově vzniklých případů onemocnění v daném časovém období k celkovému počtu osob ve sledované populaci) neklesne pod 0,5. 

V Nitře přistavěli chladírenský návěs pro mrtvé

Otevřít v galerii (4)
Chladírenský návěs v Nitře
Chladírenský návěs v Nitře Zdroj: nitra.sk

A smutné zprávy přichází také z Nitry. V nitranské nemocnici přes víkend evidují 13 úmrtí. Na hřbitově ve městě přibyl již druhý chladírenský návěs. Pokud se naplní i ten, ministerstvo avizuje zřízení velkokapacitního místa pro zesnulé. Od 11. ledna platí v Nitře a okolních obcích přísná opatření. Pohyb v okrese včetně cesty do práce či přírody je možný jen s negativním testem.

Policie nasadila přísnější opatření

Policie na celém území Slovenska kontroluje nošení roušek v interiérech a v exteriérech, dodržování karanténních opatření a omezení při fungování provozů. Sankce jsou v blokovém řízení do 1000 € a ve správním řízení do 1659 €. A jaká opatření tedy aktuálně platí? 

Aktuální opatření

Na Slovensku platí od 1. ledna 2021 přísný zákaz vycházení s minimem výjimek. Opatření bude platit do 24. ledna. Nejdůležitější je zrušení setkávání s blízkými a zákaz cestování mezi okresy. Zavřené zůstanou i kostely. Zakázaná je konzumace jídla v exteriéru – jídlo si bude možné vzít jen domů. Křty, sňatky a pohřby lze pořádat do počtu 6 osob.

Od 1. do 24. ledna 2021 se umožňují tyto výjimky ze zákazu vycházení, který platí od 5. do 1. hodiny následujícího dne:

● cesta do zaměstnání, pokud zaměstnanci nemohou vykonávat práci formou home office

● cesta za účelem pořízení nezbytných životních potřeb

● cesta na poštu, výdejní místo

● cesta do zdravotnického zařízení

● cesta k provedení testování

● cesta na pohřeb blízké osoby, uzavření manželství, křest

● cesta za účelem péče o blízkou osobu

● procházky se psem či kočkou do vzdálenosti 1000 m od bydliště a cesta za účelem péče o hospodářská zvířata

● vycestování do zahraničí

● pobyt v přírodě v rámci okresu

● cesta z nemovitosti určené k rekreaci

● cesta dítěte a jeho doprovázející osoby za rodiči nebo osobami, které mají právo na styk s dítětem

● cesta rodiče, jiné oprávněné osoby a dítěte realizované v souvislosti s rozhodnutím soudu ve věci styku rodiče s dítětem

● cesta dítěte do zařízení péče o děti do 3 let věku a mateřské školy

● cesta do školy

● osoba bez domova při přesouvání se do zařízení sociálních služeb

Přehled nejdůležitějších změn od 11. ledna 2021

● regionální úřady veřejného zdravotnictví mohou v rámci svého územního obvodu z důvodu epidemiologické situace nařídit přísnější opatření

● mohou se otevřít služby krátkodobého ubytování v souvislosti s výkonem práce a služby a služby nezbytného ubytování za účelem návštěvy zdravotnického zařízení

● otevírají se opravny obuvi.

Byt na pronájem-Praha 3-114m
Byt na pronájem-Praha 3-114m, Praha 3
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze