Lidí s omezenou svéprávností přibývá. Nejméně jich je v Praze, nejvíce v Ostravě a Brně

Lidí s omezenou svéprávností bylo loni v Česku 43 830 a lidí je stále více. Omezení svéprávnosti je mnohdy velmi tenký led. Britney Spears by mohla vyprávět.
05. srpna 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Za loňský rok bylo v České republice 43 830 lidí s omezenou svéprávností, což je o téměř 4000 více než v roce 2019. Do roku 2014 soudy mohly zbavovat svéprávnosti úplně, potom se ale zákon změnil a práva občanů se od té doby smějí pouze omezovat. V roce 2011 bylo toto číslo o dost nižší - celkem bylo považováno za nesvéprávné 26 620 osob. Co vše “stačí” k tomu, aby se člověku omezila svéprávnost, a kdo ji za vás následně přebírá?  

Britney Spears

Omezení musí mít jasná pravidla 

Je to soud, který jako jediný může rozhodovat o vašich právech. Rozhoduje o nich na základě podaného návrhu ze strany rodiny či jiné fyzické osoby, která prokáže právní zájem, lékaře nebo instituce, která má opodstatněné důvody. Pokud soud dospěje k tomu, že je omezení svéprávnosti nezbytné, v rozsudku musí být jasně stanovená pravidla a rozsah, čeho konkrétně se bude týkat. Hlavními důvody bývá vážná duševní nemoc, kdy pacient není schopen sám o sobě rozhodovat a postarat se o sebe. V první řadě jde o to, aby si člověk nezpůsobil újmu sám. 

Muž a žena se drží za ruku
Muž a žena se drží za ruku • Zdroj: Unsplash

“V normální společnosti to rozhodně není nic dehonestujícícho. Tak jako nosím brýle, protože nemám zdravé oči, tak tyto lidé potřebují mít jinou ochranu, protože nemají zdravý rozum. Společnost by na to měla nazírat jako na způsob ochrany člověka,” 

říká pro LP-Life emeritní soudkyně Hana Nová.  

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m, Praha 1

Podle čeho se tedy rozhoduje  

Soud vždy vychází z lékařských posudků, do řízení je přizván soudní znalec. I proto má v posudku rozhodující slovo lékař - z pravidla psychiatr, který se vyjádří k aktuálnímu stavu duševní nemoci. Mezi nejčastější diagnózy patří střední a těžší demence, mentální retardace anebo těžší formy psychóz a poruch osobnosti. Proces je celkově velmi náročný, neboť jsou prováděny i jiné potřebné důkazy, například svědecké výpovědi, zprávy různých institucí, případně trestní spisy atd. Lékař v rámci vyšetření žádá mimo jiné o klinicko-psychologické vyšetření, při kterém psycholog dělá komplexní vyšetření.  

Soudcovské kladívko
Soudcovské kladívko • Zdroj: Unsplash

“Vyšetření zahrnuje podrobnou celkovou anamnézu (zdravotní, školní, vývojovou, vztahovou...), základní orientaci (v čase, prostoru, místě, osobě, situaci), diagnostiku intelektu a celkových rozumových schopností, diagnostiku dílčích funkcí (paměť, pozornost, exekutivní funkce, rozhodovací schopnosti) a popřípadě diagnostiku osobnosti prostřednictví dotazníků nebo projektivních metod, jako je třeba Rorschachův test,” 

říká pro LP-Life Juliana Zmrhalová, psycholog online psychologické poradny. Přizpůsobení testů samozřejmě vždycky záleží na celkovém stavu pacienta a taky se odvíjí od jeho spolupráce a celkového nastavení, často například i únavy nebo nedostatečné koncentrace pozornosti. 

O jaká práva můžeme přijít? 

Tohle je opravdu velmi individuální otázka. U každého jsou omezení úplně jiná. Soud vždy určí taková právní jednání, která člověk není způsobilý vykonávat. V praxi je to například uzavírání smluv, jejichž majetková hodnota převyšuje určitou částku nebo zákaz uzavření smlouvy s opakujícím se plněním a podobně.  

Dále soud rozhoduje i o schopnosti či neschopnosti vykonávat rodičovskou odpovědnost. Člověk, který není schopný zastupovat sám sebe, nemůže zastupovat ani své dítě.  

Dvě ženy se drží za ruku
Dvě ženy se drží za ruku • Zdroj: Unsplash

Opatrovnictví se určuje pod velkým drobnohledem  

Proces jmenování opatrovníka je rovněž důležitý a vše musí být důkladně prozkoumáno. Hlavní roli hraje rodina osoby, jejíž svéprávnost je posuzována. Jestli má rodinné zázemí a je tam někdo, kdo by se o něj mohl postarat. V takovém případě má tato osoba přednost před jiným řešením. Zkoumají se rovněž motivy budoucích opatrovníků k výkonu funkce. Proces je v Česku velmi důkladný a jen těžko se dá zneužít.  

“Se zneužitím jsem se já v praxi osobně nesetkala. Ta pravidla jsou teď velmi přísně nastavená. Soudce, který o opatrovníkovi rozhoduje, je povinen všechny okolnosti podrobně prozkoumat. Soudce je povinen s posouzenou osobou jednat osobně. Já sama jsem za nimi často i jezdila, aby následně nebyli tolik vystresovaní soudním prostředím, na které nejsou zvyklí,” 

říká pro LP-Life emeritní soudkyně Hana Nová.  

Muž podává ženě ruku
Muž podává ženě ruku • Zdroj: Unsplash

Mezery v české legislativě  

Česko má však oproti řadě evropských zemí jednu určitou mezeru – a tou je centrální evidence nesvéprávných lidí, která u nás chybí. Česká republika takový registr nemá, protože by to bylo z velké části vnímáno jako něco špatného a ohrožujícího. Cílem celého procesu je ovšem ochrana, kterou však osoba s omezenou svéprávností rozhodně nemá stoprocentní. Pokud totiž přijde taková osoba například do obchodu s elektronikou, bude si tam chtít něco koupit, prodavač nemá sebemenší šanci zjistit, že by mu produkt prodat neměl a že daná osoba na to právo prostě nemá. Tím není zajištěna ani náležitá ochrana třetích osob. 

Člověk s omezenou svéprávností je, co se týče dokumentů, na stejné úrovni jako “normální” člověk. O žádné totiž nepřichází, a to ani o občanský průkaz.  

“Já si myslím, že tento stav není správný. Pokud se totiž člověk může prokázat občankou, kde to není napsané, tak je to potom velmi těžko zjistitelné,” 

říká pro LP-Life emeritní soudkyně Hana Nová. 

Počet léčených pacientů s diagnózami, které vedou k omezení svéprávnosti, je na 100 tisíc obyvatel kraje ve věku 20 a více let nejvyšší v Ostravě a Brně. Krajský soud v Ostravě má ze všech soudních krajů nejvyšší počet případů omezení svéprávnosti v letech 2015-2018 (158,70). Naopak Krajský soud v Praze má nejméně osob s omezenou svéprávností na 100 tisíc obyvatel (75,83). 

Srovnání konkrétních dat s evropskými státy nebo USA je bohužel nemožné. Podle ministerstva spravedlnosti k těmto datům není přístup. 

Dá se z takového stavu dostat?  

Dá! Míra omezení je však plně závislá na zdravotním stavu, který je přezkoumáván každých pět let. V době mezi tím však může kdokoliv podat návrh na nové přezkoumání. Pokud se prokáže zlepšení zdravotního stavu, omezení se musí snížit, popřípadě svéprávnost vrátit a pokud dojde ke zhoršení zdravotního stavu, i v tomto směru je nutné rozhodnutí soudu upravit. 

“Podle toho, jak se duševní stav pacienta vyvíjí, je možné postupem zrušit omezení svéprávnosti anebo naopak rozšířit - po doporučení lékaře. Znovu proběhnou revizní vyšetření a porovnají se s předešlými. Pro žádnou rodinu to není jednoduchá situace a obvykle i prověří vztahy v ní,” 

říká pro LP-Life psycholožka Juliana Zmrhalová.

Nejznámější případ Britney Spears  

Od roku 2008 bojuje za svoji svéprávnost i americká zpěvačka Britney Spears, která se po rozvodu, u kterého nedostala do opatrovnictví své dva syny, několikrát psychicky zhroutila. Ruku nad jejím majetkem tak přebral její otec, jeho “moc” se ovšem poněkud protáhla. Soudní tahanice ne a ne skončit.  

#freeBritney – to je hasthag, který na začátku letošního roku odstartoval dokument Osvoboďte Britney Spears, za cílem podpořit zpěvačku. U posledního soudu zpěvačka telefonicky vypovídala a tvrdila soudci, že se má fajn a cítí se dobře. Mimo jiné řekla, že se například nemůže se svým partnerem pokoušet o děti, protože si nemůže bez svého souhlasu nechat vyjmout nitroděložní tělísko. Její otec James Pears však všechna negativní tvrzení dementuje a tvrdí, že vše dělá v jejím nejlepším zájmu.  

Příspěvek Britney Spears na sociálních sítích
Příspěvek Britney Spears na sociálních sítích • Zdroj: Profimedia

Jak takhle tahanice dopadne, neví snad nikdo z nás. Jedna věc je ale pravdou - příspěvky, které občas Britney Spears přidává na sociální sítě, jsou hodně daleko od psychické pohody.  

Zdroje: Forbes.com, ministerstvo spravedlnosti, emeritní soudkyně Hana Nová, vlastní dotazování 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jestli někdo vraždí kvůli módě, tak já to nejsem. Ale zaručeně ti pomůžu zahladit stopy. Miluju dobrou kávu a toulky po Praze s příjemnou hudbou v uších. Červená rtěnka je správnou volbou, vždycky!
Kateřina Ostrejšová
Luxusní bydlení Praha
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m

2 + 1 78 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
137 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Praha 10

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m

10 + 1 616 m², ter. 89 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6
Praha 6

Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6

5 + KK 195 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice
Praha 9

Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice

8 + KK 315 m², ter. 55 m²
44 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem na Praze 4-52m
Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m

2 + KK 56 m², bal. 4 m²
16 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
29 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + 1 197 m², ter. 22 m²
56 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 46 m², bal. 1 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej - Praha

9 + 1 364 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m

2 + KK 108 m², ter. 32 m²
39 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m

5 + KK 249 m², bal. 10 m², ter. 16 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 400m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 400m

6 + KK 400 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

3 + KK 100 m², bal. 13 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ
Okolí Prahy

Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ

6 + KK 812 m², ter. 22 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2
Praha 5

Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2

2 + KK 53 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks