Top hledané
Výsledky (0)
Koronavirová pandemie změnila během pár týdnů celý svět od základu a ovlivnila i loučení se životem.

NATVRDO: Odpočívej v pokoji aneb COVID-19 a pohřební služby

Lukáš Bilinec
01. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Žena se závojem

České pohřební služby zkasírují každoročně od občanů více než 2,5 miliardy korun. Na první pohled by se mohlo zdát, že v době koronaviru bude patrný výrazný nárůst tržeb. Opak je ale pravdou. I přes zvýšený počet úmrtí nemají pohřební služby v České republice úplně zlaté časy.

Rozporuplné dopady koronaviru

Drtivá většina lidí totiž upřednostňuje kremaci před pohřbíváním do země. Zpopelnění bývá o více než polovinu levnější. Pokud je i bez obřadu, dá se sjednat již od 14 tisíc. Už před koronavirovou pandemií u nás volilo kremaci 80 % občanů. Toto číslo v posledních měsících ještě roste. Jedním z důvodů je aktuální vládní omezení, které na pohřbu dovoluje pouze omezený počet lidí, konkrétně pak 20. Od čtvrtka 3.12. se bude moci účastnit pohřebního obřadu nově 30 osob. 

"Na základě usnesení vlády jsme omezili zpěv v obřadní síni. Také jsme zrušili oblékání a úpravu zesnulého. Tělo je uloženo do určeného obalu (hygienického vaku)," 

napsala nám Marie Dlouhá z Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna. Námi oslovené pohřební služby se shodují na tom, že žádné výrazné změny na trhu pohřebnictví, s výjimkou nárůstu bezobřadných pohřbů, nepociťují. 

"Nemuseli jsme služby nijak omezovat nebo rušit. Ceny za pohřby zůstávají stejné,"

dozvěděli jsme se třeba od pohřebního ústavu Charón z Ostravy, který je v branži již skoro 30 let. 

Otevřít v galerii (4)
Rakev v pohřebním voze
Rakev v pohřebním vozeZdroj: Pixabay.com/carolynabooth

Skutečně se umírá víc?

Data pro tvrzení o vyšším počtu zemřelých u nás prozatím chyběla. Změnilo se to však v posledních dnech, kdy i ministerstvo zdravotnictví představilo údaje, podle kterých v posledních týdnech umírá skoro o pětinu více lidí než je běžné. Předposlední měsíc roku je pro pohřební služby obdobím zvýšené poptávky každoročně, a tak je ani nárůst nezastihl nepřipravené. 

"Jako každý rok je listopad v úmrtí silný. Každý rok před Vánoci je také více pohřbů bez smutečního obřadu, což letos ještě podpořil COVID,"

sdělil nám Jaroslav Mangl, předseda Asociace pohřebních služeb v ČR, který je v názorech na nárůst zemřelých z důvodu pandemie COVID-19 zdrženlivý. Ministr zdravotnictví Jan Blatný však představil data, podle kterých byl COVID-19 hlavní příčinou úmrtí u více než třetiny zemřelých s pozitivním testem. V současné chvíli v České republice však ani v případě zhoršení situace nehrozí, že by pohřební služby nezvládaly odbavovat, což se událo v minulých měsících v některých jiných státech. I přes nárůst poptávky po kremacích by byly mnohé z českých pohřebních služeb schopné počet zážehů až ztrojnásobit. 

Otevřít v galerii (4)
Hřbitov
HřbitovZdroj: Unsplash.com/thesollers

Jaké jsou ceny hrobek či hrobů? 

Ruku v ruce s bořením některých tabu a přijímáním smrti jako součásti našeho života, postupně roste také zájem o hroby a hrobky. To postupně zvyšuje jejich ceny, hlavně ve velkých městech. Místo posledního odpočinku si může člověk pouze pronajmout, koupit si může jen samotnou stavbu. Lze ji nově zhotovit, pokud to okolnosti umožňují. Urnový hrob od dvaceti tisíc, klasický hrob za dvojnásobek, či hrobku od 100 tisíc korun. Druhou možností je si danou stavbu na poptávaném místě od někoho koupit.

Cena za metr čtvereční postaveného hrobu či hrobky může podle umístění či použitých materiálů na známých hřbitovech v Praze vystoupat až na vyšší desítky tisíc. Například rodinná hrobka na Olšanském hřbitově o velikosti 3m² je aktuálně nabízena za 180 000 Kč (60 tisíc korun za m²), hrobka o velikosti 3,4 m² z leštěného syenitu na lukrativním místě na Malvazinkách pak vychází na 280 tisíc českých korun (82 tisíc Kč za m²). O poznání levnější jsou urnové hroby - za 1m² na Olšanském hřbitově zaplatíte 10 000 Kč, ve Vršovicích dokonce seženete urnový hrob o rozloze 3 m² za 19 tisíc korun (tj. něco přes 6 000 Kč za m²). V menších městech pak lze sehnat podobně velkou stavbu za násobně nižší obnos peněz (třeba v Mělníku seženete honosnou antickou hrobku o velikosti 9 m za 279 000 Kč (31 tisíc korun/m²) , v moravském Šternberku pak lze pořídit hrobku, vycházející na 9 tisíc Kč za m²). 

Otevřít v galerii (4)
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov Zdroj: PIxabay.com/hahanulka

Pronájem se platí obci či registrované církvi. U hrobů je nejkratší doba pronájmu stanovená na 10 let, u hrobek na 20 a urnové hroby mají spodní hranici na pěti letech. Často se však smlouvy uzavírají i na dlouhé desítky let dopředu. Výše nájmu na všech devětadvaceti pražských hřbitovech činí 120 korun za metr čtvereční na rok. Podobné ceny jsou i na hřbitovech v Brně či v Ostravě. Místo si může pronajmout každý, kdo vlastní občanský průkaz. 

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Pohřebnictví na burze

Jakkoliv to zní kontroverzně, držet dlouhodobě akcie pohřebních služeb je zajímavou investiční příležitostí s poměrně vysokou šancí na nemalý zisk v dlouhodobém horizontu. Třeba v Americe nebývá zvykem na cestě za posledním odpočinkem šetřit a okázalé pohřby tu mají dlouhou tradici a celospolečenský význam. Akcie amerických pohřebních služeb tak představují zajímavou možnost pasivního příjmu. Zvětšující se a stárnoucí populace zajišťuje udržení poptávky po produktech v pohřebním průmyslu. Stále populárnější levnější způsoby pohřbívání, nyní umocněné světovou pandemií, sice snižují přijatou částku na osobu, ale v konečném součtu to stačí k růstu příjmů pohřebních služeb o několik procent každý rok. Tím pádem i zisku pro investory.

Společnost Service Corporation International má ve své správě přibližně 380 hřbitovů, působí ve 43 zemích USA , v kanadských provinciích a expandovala už i do Evropy, konkrétně do Německa. Cena jedné akcie se pohybuje kolem 48 dolarů. Stabilně vyplácí dividendu každé čtvrtletí. V roku 2020 se pravidelný výnos pohyboval od 0,19 do 0,21 dolarů za akcii. 

Aktérem na trhu s akciemi je i společnost Carriage Services, Inc. z Texasu, která na trhu působí už od roku 1991. Svoje akcie nabízí na burze NASDAQ.  Aktuální cena za jednu akcii je 27,19 dolarů. Dividendy vyplácí kvartálně. Za letošní rok se jejich suma pohybuje  mezi 0,075 až 0,10 dolarů za akcii. 

Jednou z dalších možností je i společnost StoneMor Partners L.P. fungující od roku 2004. Cena jedné její akcie je aktuálně na hodnotě 1,46 dolarů. 

Otevřít v galerii (4)
Žena v černém závoji na hřbitově
Žena v černém závoji na hřbitověZdroj: Profimedia.cz

A nejsou to jen akcie. Zajímavou investiční příležitostí může být i koupě bytu či domu v blízkém sousedství hřbitovů, či přímo v jejich areálu. Této otázce se před dvěma lety věnovala realitní expertka Elena Jakubovič, která predikovala, že "Ceny bytů u hřbitovů půjdou nahoru". Přečtení zajímavých informací v jejích řádcích vás může inspirovat k pozoruhodné investici s velmi zajímavým potenciálem. 

TVRDÉ ČÍSLO: 96 049

Přesně tolik lidí zemřelo v České republice v prvních 43 týdnech tohoto roku. Jde o nárůst 3 520 úmrtí oproti stejnému období loňského roku. V porovnání s průměrem let 2015-2019, který činí 91 673 úmrtí za prvních 43 týdnů roku, je letošní nárůst ještě vyšší. Smutné číslo stouplo o 4 376 zemřelých. Právě odchylku od dlouhodobé průměru, který bývá na daném území stabilní, vědci považují za spolehlivý ukazatel závažnosti epidemie.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze