Společnost IQair dlohodobě měří kvalitu ovzduší ve městech po celém světě. Největší problémy se smogem mají asijská města v čele s Indií. Relavanci statistiky však zkresluje fakt, že v řadě zemí Afriky nejsou dostupná data o kvalitě ovzduší. Ani v Česku města nedosahují na bezpečnou úroveň množství poletavých prachů, ovšem dlouhodobě se jejich hladina snižuje. Hlavní město Praha za rok 2023 dosáhlo na relativně slušná čísla.
Jedno jediné město na světě, které zhodnotila společnosti IQ air ve své studii o znečištění ovzduší, mezi stovkou měst s nejhorší kvalitou vzduchu se nenachází v Asii. Asi nikoho nepřekvapí, že nejde o evropské město v dominanci asijských měst se na 96. městě v intenzitě znečištění vzduchu nachází jihoafrické Benoni.
První místo v nelichotivé statistice třímá Gegusarai v Indii. Podle dostupných dat je Indie zemí s daleko největšími problémy se znečištěním ovzduší ve městech. Ve statistice nejhorší stovky měst zahlcených smogem se 83 z nich nachází právě v Indii, pak následují města v sousedním Pákistánu a Číně
Ačkoliv uvedeným zemím výsledky studie nevydávají příliš pozitivní vysvědčení, rozhodně se nejedná o jediná místa na světě, která mají problémy se smogem. Pro samotnou statistiku je však problémem, že některé země neposkytují svobodný přístup k informacím o kvalitě vzduchu. Tyto údaje například přestal poskytovat Čad, pravděpodobně právě proto, že se v minulosti umisťoval na čelních příčkách nelichotivého indexu.
Čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí je univerzálním lidským právem. V mnoha částech světa nedostatek údajů o kvalitě ovzduší oddaluje rozhodná opatření a způsobuje zbytečné lidské utrpení. Údaje o kvalitě ovzduší zachraňují životy. Tam, kde je kvalita ovzduší hlášena, jsou přijímána opatření a kvalita ovzduší se zlepšuje,"
uvádí v komentáři ke studii Frank Hammes, ředitel společnosti IQAir.
Klíčovým faktorem podle něhož se měří intenzita znečištění vzduchu je množství polétavého mikroskopického prachu na metr krychlový vzduchu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by množství tohoto polétavého prachu nemělo přesáhnout množství mikrogramů na jeden kubický metr vzduchu.
,Ačkoliv Asie kraluje negativnímu trendu, v tomto ohledu by měli zbystřit obyvatelé celého světa. Jen 7,5 % ze sledovaného vzorku 7,800 měst z celého světa nepřekročilo doporučené množství prachu ve vzduchu. V drtivé většině měst tak lidé dýchají znečištěný vzduch. Důsledkem pak jsou zdravotní problémy od astmatu až pro rakovinu plic.
Nejčistší životní prostředí ve městech se pak nachází ve Austrálii, Estonsku, Finsku, Grenadě, na Islandu, Mauritiu nebo na Novém Zélandě. Jedná se tak o výjimky, kde je standardem, že množství nebezpečného polétavého prachu zde nepřekračuje množství stanovené jako nezávadně WHO.
Znečištěné ovzduší je tak globálním problémem. Podle údajů WHO jsou polétavé toxické částice prachu zodpovědné za 5,1 milionu úmrtí každý rok. Příčinou přítomnosti nebezpečných prachových částic ve vzduchu je primárně spalování fosilních paliv. Aktuálně převládající debata o vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, které způsobuje globální oteplování, tak není jediným problémem spalování fosilních paliv. Rostoucí teploty pak prohlubují problémy se smogem, který se v řadě měst objevuje i v letních měsících.
Ideální podmínky, co se týče poletavého prachu nejsou ani v Česku. I aktuální statistika potvrzuje, že v českých městech není dlouhodobě zaručena bezpečná hranice doporučená WHO. Nejhůře na tom za loňský rok byl ze sledovaných měst Spešov s průměrnou hodnotou 20 mikrogramů na metr krychlový.
Karviná, jakožto město, kde jsou dlouhodobě nejvýrazněji překročovány hodnoty poletavého prachu se umístila na 3. místě. Průměrná hodnota zde dosáhla na 17 mikrogramů. Naopak nejlépe na tom byl Měděnec, který se s hodnotou 5,5 jen těsně do doporučení WHO nevešel a je tak možné považovat vzduch v tomto městě za relativně bezpečný. Pod hranici 10 mikrogramů na metr krychlový se pak vešla Plzeň a těsně i Praha, ačkoliv kvalita vzduchu v těchto městech není ideální, vzhledem k velikosti těchto měst se jedná o relativně dobré číslo. Obzvláště s ohledem na to, že se dlouhodobě tato statistika v českém hlavním městě zlepšuje.
Zdroje: cnn.com, iwair.com, twitter.com, seznamzpravy.cz, autorský článek