Top hledané
Výsledky (0)
O tom, že na Slovensku, ale i v Čechách máme šikovné herce, není pochyb. Právě díky nim se naše země mohou pyšnit svou filmovou a seriálovou tvorbou.

Rapper po boku Willise: Rytmus si zahrál ve Smrtonosné pasti. Slováci a Češi v zahraničních filmech a seriálech

Kristina Valachyová
19. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Vladimir Furdik

Jejich talentu si však všimli i v zahraničí, kde se naši herci dostali do povědomí a objevili se ve známých filmech a seriálech po boku velkých jmen.

O těle a duši

Alexandra Borbély se narodila v Nitře. Studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, ale později přestoupila na studium herectví v Budapešti. Do povědomí diváků dostal tuto herečku maďarského původu film

Otevřít v galerii (5)
Alexandra Borbély
Alexandra BorbélyZdroj: Profimedia

O těle a duši z roku 2017, ve kterém si Alexandra zahrála jednu z hlavních postav, mladou a pedantickou kvalitářku masa Márii, která má fobii z tělesné blízkosti, ale i přesto se sblíží s tělesně hendikepovaným finančním ředitelem jatek Endrem. Film se zabývá vztahem dvou lidí, kteří se i přes své vnitřní úzkosti a rozpory do sebe zamilují. V roce 2017 získala Alexandra za ztvárnění této role cenu pro nejlepší herečku na European Film Awards jako první Slovenka v historii.

 

Svět v plamenech

Seriál Svět v plamenech se může pyšnit jmény jako Helen Hunt, Sean Bean či Jonah Hauer-King. Kromě nich se v něm objevili i čeští herci Iva Šindelková a Antonín Mašek. V seriálu sledujeme životy obyčejných lidí během 2. světové války z obou stran válečného konfliktu od vpádu Němců do Polska v září roku 1939 po bitvu o Británii. Příběh sleduje prolínající se osudy lidí z Británie, Polska, Francie, Německa a USA. Dozvíme se, jak se vyrovnávali s následky války ve svém každodenním životě.

 

Hostel

Známý Slovák Milan Kněžko si zahrál v mnoha slovenských i českých filmech a určitý čas se věnoval i politice. Objevil se v inscenaci Kumšt s Milanem Lasicou a Mariánem Labudou a ve snímcích Goethe nebo Rána z milosti. Jednou z jeho kontroverznějších rolí byla postava elitního lovce Sashe v drsném pokračování hororu Hostel.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Za nepřátelskou linií

Rodák ze Žiliny Marko Igonda studoval restaurátorství v Kremnici, ale po návratu z USA se zapsal ke studiu na VŠMU v Bratislavě, po jejímž absolvování se stal členem Slovenského národního divadla. Brzy se prosadil také v sousedním Česku. Mezi snímky zahraniční produkce, ve kterých se Marko objevil po boku Owena Wilsona, Gene Hackmana či Gabriela Machta patří válečný film Za nepřátelskou linií anebo vedlejší role v kultovním filmu Hannibal - Zrození. V roce 2008 reprezentoval Slovensko na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v kategorii Shooting Stars jako mladý evropský herecký talent.

 

Marie z Nazaretu

Slovenka Antónia Lišková se po studiu farmacie odstěhovala do Itálie, kde pracovala jako servírka. Později se však uchytila i jako modelka a po castingu na divadelní roli začala její italská herecká kariéra.

Otevřít v galerii (5)
Marco Simon Puccioni, Maria De Medeiros, slovenka Antónia Lišková a Mario Mazzarotto
Marco Simon Puccioni, Maria De Medeiros, slovenka Antónia Lišková a Mario Mazzarotto Zdroj: Profimedia

Hlavní roli si zahrála ve snímku Riparo (Úkryt), kde se popasovala se společensko-kritickým tématem homosexuálních partnerství, ale lze ji zahlédnout i ve filmu s náboženskou tématikou Maria di Nazaret (Marie z Nazaretu) a mnoha dalších. Herečka slovenského původu získala nominaci na italskou filmovou cenu Donatellův David a zařadila se tak mezi největší hvězdy italského filmového plátna současnosti. Na Slovensku se prosadila teprve nedávno, a to rolí doktorky Kristýny v seriálu Milenky.

 

360

Romantické drama sledující obyčejného muže, který chce zůstat věrný své ženě a jeho rozhodnutí vedou ke sledu intenzivních, napínavých a dojímavých situací.

Otevřít v galerii (5)
Slovenky Gabriela Marcinková a Lucia Siposová
Slovenky Gabriela Marcinková a Lucia SiposováZdroj: Profimedia

Zahráli si v něm Jude Law, Anthony Hopkins, Ben Foster, ale i Slovenky Gabriela Marcinková, Lucia Siposová nebo Češka Tereza Srbová.

 

Rychle a zběsile: Tokijská jízda

Rychle a zběsile je kultovní záležitost, kterou asi není potřeba představovat. Objevili se zde Lucas Black, Vin Diesel, ale i Slovenka Silvia Šuvadová, která ve filmu ztvárnila ruskou modelku. Tato scéna byla ale údajně vystřižená.

 

Tajemný let

Jana Kolesárová se divadlu věnovala už jako 14letá na konzervatoři. Později ji přijali na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, kde v divadelním herectví pokračovala. Diváci na Slovensku ji mohou znát zejména ze seriálu Panelák, kde ztvárnila nevěstu Božidary Turzonovové, ale zahrála si i v seriálu Dr. Ludsky. Jejím největším zahraničním úspěchem bylo účinkování ve filmu Tajemný let po boku Jodie Foster, ale objevila se třeba i v seriálu Námořní vyšetřovací služba L. A. jako barová tanečnice.

 

Hra o trůny

Vladimír Furdík. V současné době na Slovensku asi nejvíce zmiňované herecké jméno působící v zahraničí. Narodil se v Bratislavě, ale svou hereckou kariéru nastartoval až za „velkou louží“. K filmu se dostal velice netradičním způsobem. Působil totiž v jezdeckém oddíle, který zajišťoval koně pro filmové produkce. Řízením osudu tak začal pracovat ve filmovém průmyslu. Furdík je v Hollywoodu známý především jako kaskadér. Díky svým schopnostem, které zahrnují i jezdectví nebo tradiční bojová umění, se dokázal prosadit ve známých produkcích (Tristan a Isolda, Válečný kůň). Své kaskadérské dovednosti předvedl i jako dublér Daniela Craiga v bondovce Skyfall.

Otevřít v galerii (5)
Vladimír Furdík
Vladimír FurdíkZdroj: Profimedia

K jeho dosud největší filmové roli mu však pomohla právě jeho znalost starých bojových umění. Ve veleúspěšném seriálu Hra o trůny zpočátku trénoval herce pro bojové scény. Režiséři si ho všimli a obsadili ho do role hlavního záporáka - Nočního krále.

 

Úkryt v ZOO

Historické válečné životopisné drama sleduje osud Antoniny Zabinské, která spolu s manželem řídí zoologickou zahradu ve Varšavě v době, kdy Německo napadlo Polsko a proběhne bombardování, které během chvíle zničí vše, co manželé roky budovali. Po boku Johana Heldenbergha, Daniela Brühla či Jessicy Chastain si v něm zahrál i slovenský herec Marián Mitaš.

 

Smrtonostná past

Rytmus prorazil už i v Americe. Zpěvák si totiž zahrál v nejnovějším pátém pokračování Smrtonosné pasti s Brucem Willisem. I když šlo jen o krátký štěk, takový kousek se nepodaří jen tak někomu.

„Do filmu jsem se dostal přes jednoho producenta, kterého znám asi pět let. Po těch letech se mi konečně ozval, že má pro mě jednu věc a režisér že mě potřebuje vidět, tak abych rychle natočil nějakou scénku. Na amatérskou kameru jsem tady v Batislavě rychle něco natočil a pak se vyjádřili, že pro mě mají takovou a takovou věc,“

prozradil pro Nový čas Patrik Vrbovský

„Vidíte a poznáváte tam toho kluka v patnácté vteřině traileru? Hehehehehehe,“

napsal tehdy Patrik v příspěvku, ke kterému přiložil i video. V něm byly zveřejněny záběry z připravovaného akčního trháku, ve kterém se na pár vteřin mihl i slovenský interpret. Zahrál si roli ruského mafiána a zahlédnout ho můžete i ve traileru k filmu. V pátém pokračování této kultovní série se objevil i Roman Luknár nebo Martin Hindy.

 

Kobra 11

Jejich revírem je dálnice, jejich tempo je vražedné, jejich soupeři jsou zloději aut, vrazi, vyděrači… Kdo by neznal legendární intro z ještě legendárnějšího seriálu Kobra 11. Příběhy Semira Gerkhana, kterého ztvárnil Erdoğan Atalay, a jeho parťáků, ať už Jana, Chrise, Toma nebo Bena, sledují miliony lidí po celém světě. Pozornému divákovi ale neujde, že v populárním seriálu si zahrál i Slovák Juraj Kukura, a to rovnou v deseti epizodách v sérii Frankie, kde hrál padoucha, kterého nezničitelný Semir naháněl.

 

Karel Roden

Karel Roden si v roce 1992 zahrál v italské pohádce Princezna Fantaghiro. Český herec má ve své filmografii i několik hollywoodských trháků. Médiím se vyhýbá a nerad mluví o svých úspěších. Velkou roli si střihl v roce 2001 - ztvárnil psychopatického gangstera Emila Slovaka v thrilleru 15 minut, kde si zahrál po boku Roberta De Nira. Šanci dostal i ve snímcích Blade II, Neprůstřelný mnich, Hellboy, Rasputin, RocknRolla nebo Bournův mýtus.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Anthropoid

V tomto filmu jde o skutečný příběh vojenské operace, jejímž cílem byl atentát na Reinharda Heydricha, který byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše. Film sleduje osud dvou vojáků českého zahraničního odboje Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, které ztvárnili Cillian Murphy a Jamie Dornan, kteří v prosinci 1941 uskutečnili útok na „pražského řezníka“.

Otevřít v galerii (5)
Anna Geislerová a Cillian Murphy
Anna Geislerová a Cillian MurphyZdroj: Profimedia

S velmi omezeným množstvím informací a minimální výbavou museli odvážní vojáci provést atentát a následně odolávat nacistům. Film se však zaměřuje i na soukromé vztahy postav a právě zde zazářila česká herečka Aňa Geislerová, která si zahrála přítelkyni Jozefa Gabčíka.

Šikovné umělce však máme nejen mezi herci. Na fantazijní filmové trilogii Hobit se podílel i Slovák Jakub Krajčovič, který pracoval na vizuálních efektech. A nezapomeňme na bratislavské studio Blue Faces, které vyrábí vizuální efekty do filmů, reklam nebo počítačových her. Tito šikovní Slováci, jejichž první zahraniční zakázka přišla z Rakouska, to dotáhli to až k hollywoodským trhákům. Spolupracovali na mnoha světoznámých filmech, jako je například marvelovka Avengers, Thor, Harry Potter, Spider Man, ale třeba i animovaní Šmoulové. Tak tomu se říká megaúspěch!

Představili jsme si zde některé z nadaných Čechů a Slováků, kteří se díky svému talentu objevili v zahraničních snímcích. A naopak, zejména v Americe nalezneme zvučná herecká jména, které zná snad celý svět, ale jen málokdo tuší, že jejich kořeny sahají do českých a slovenských zemí.

 

Zdroje: Recfruit, Interez, mojevideo.cz, TV Markíza, TV Joj, SITA, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze