Top hledané
Výsledky (0)
Toužíte po tom, pořídit si drona a vytvářet krásné panoramatické fotky nebo videa? Od začátku nového roku se pravidla o létání s drony v České republice změnila.

Nová pravidla pro drony: Povinná registrace nebo složení vědomostní zkoušky

Barbora Mikešová
16. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Muž s letícím dronem

Sice si stále můžete zajít do obchodu a jednu poměrně nákladnou hračku v podobě drona přinést domů, ale jakmile s ní půjdete ven a vypustíte ji do vzduchu, můžete tím porušit zákon. O regulaci dronů se mluví po celém světě. Jejich konstrukce je čím dál lepší, dolet a výdrž baterie čím dál větší, a zákazníků je čím dál víc. Všechny tyto faktory znamenají i to, že přibývá nejrůznějších incidentů, za nimiž stojí neopatrní piloti, které by šlo v případě nehod jen těžko dohledat.

Majitel dronu vybaveného GPS navigací a kamerou se od svého stroje mohl nacházet stovky metrů daleko a v případě jakékoliv nehody jej šlo velice těžko dohledat. Právě z těchto, a mnoha dalších, důvodů došlo k přijetí nových regulací na evropské úrovni, která zavádí jednotná pravidla podle toho, s jakým dronem chcete létat.

Otevřít v galerii (4)
Dron s růžovými světly
Dron s růžovými světlyZdroj: Pixabay.com/pixel2013

Dejte pozor na váhu i kameru

Předně, není pravda, že musíte být v každém případě registrovaní, abyste mohli svůj dron vznést do vzduchu. Pokud půjdete létat s dronem o váze menší než 250 gramů, nemusíte registrovat ani sebe, ani svůj dron. Dron lehčí než 250 gramů je zpravidla stroj spíše pro hraní a létání pro zábavu. Do této kategorie však spadá i několik dronů, které na sobě mají i záznamové zařízení. Jelikož v některých zemích tento váhový limit existoval už dříve (například společnost DJI přišla s modelem Mini, který má pouhých 249 gramů, a přesto dokáže natáčet videa v rozlišení 4K), bylo zavedeno další pravidlo. Pokud má dron kameru, musíte jej registrovat tak jako tak.

Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha
Mezonetový zařízený byt 5+kk na pronájem-Praha, Praha 1

Pozor! Kategorie A i kategorie C

Cokoliv nad 250 gramů už podléhá registraci vždy. V závislosti na váze se pak jen liší pravidla provozu, která musíte dodržovat. Nová legislativa rozděluje drony do tří kategorií, A1, A2 a A3, přičemž podle dalšího členění se dělí ještě mezi kategorie C0 až C4. Kategorie A specifikují provozní omezení, kategorie C se stanovují přímo podle vlastností dronu.

Otevřít v galerii (4)
Muž na pláži s dronem
Muž na pláži s dronemZdroj: Profimedia.cz

Rozdělení dronů podle kategorií

Prozatím jsme hovořili o kategorii A1 C0, kde vzletová hmotnost (respektive hmotnost dronu) nesmí přesáhnout 249 gramů, rychlost 19 m/s a letět nesmíte výše než do výšky 120 metrů nad zemí. Do kategorie A1 C1 poté spadají drony, které jsou těžší než 250 gramů a zároveň lehčí než 900 gramů, maximální výška je 120 metrů pro všechny kategorie. Drony s vlastností C2 mohou mít provozní omezení stupně A2 i A3, v každém případě jde o drony lehčí než 4 kilogramy. Jen zřídkakdo si zřejmě pořídí modely v kategorii C3 a C4, v nichž jsou drony těžší než 4 kilogramy, a přitom lehčí než 25 kilogramů.

Otevřít v galerii (4)
Dron nad bavlnou
Dron nad bavlnouZdroj: Pixabay.com/DJI-Agras

Příklady z praxe aneb s Čím a kam můžete letět

Pojďme si uvést praktické příklady. V kategorii A1 C0 můžete přelétat nad osobami nezapojenými do provozu, v kategorii A1 C1 však už budete potřebovat jejich souhlas. Jakmile spadáte do kategorie A2, od lidí se můžete pohybovat nejblíže ve vzdálenosti 30 metrů. A A3 je ještě striktnější, nejenže se musíte nacházet nejblíže 150 metrů od lidí, ale nesmíte létat nad obytnými, průmyslovými nebo obchodními zónami. Ve všech kategoriích platí, že na dron musíte mít přímý výhled a nesmí se létat nad zásahy záchranných složek nebo nad shromážděním osob.

Otevřít v galerii (4)
Letící dron zblízka
Letící dron zblízkaZdroj: Pixabay.com/pixel2013

Drahá hračka, u které musí „rodiče“ skládat těžkou zkoušku

U nových dronů naleznete štítek, podle kterého poznáte, do jaké kategorie patří. U starších je však potřeba rozpoznat kategorii svépomocí. Z výše uvedeného však vyplývá, že většina pilotů se bude muset registrovat. Jednak musí registrovat sebe coby pilota, ale také musí registrovat svůj dron. Učinit tak může každý online na stránkách Úřadu pro civilní letectví. Pro registraci pilota je potřeba úspěšně zodpovědět 30 ze 40 otázek, následně obdržíte Doklad o absolvování online výcviku dálkově řídícího pilota. Pro registraci dronu se musíte registrovat jako provozovatel, čímž za dron převezmete zodpovědnost. Následně svůj dron musíte opatřit přiděleným identifikačním číslem.

Závěrem snad už jen zmínit slova, která pronesl český humorista Pavel Kosorin:

„Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze