Top hledané
Výsledky (0)
O víkendu skončil filmový festival v Karlových Varech.

Ohlédnutí za KVIFF 57: Ocenění mladých českých filmařů, úchvatná Kolářová a Šary Vary

Radim Červenka
10. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Daniela Kolářová a Jiří Bartoška

Fanoušci potvrdili značný zájem o filmový festival v Karlových Varech (KVIFF) a příliš volného místa v promítacích sálech nenechali. Festival kromě filmových hvězd představil také řadu nových a velmi zajímavých filmových počinů. Zaujala i mladá generace českých filmařů.

57. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary navštívilo na 10 989 akreditovaných účastníků. Akce probíhala 9 dní od 30. 6. do 8. 7. a představila 185 filmů, některé opakovaně, a nabídly tak divákům 445 projekcí, na ty se prodalo 123 517 vstupenek, což hraničilo se samotnou kapacitou projekčních sálů. Za zmínku také stojí, že 188 projekcí přišla uvést autorská delegace tvůrců.

V popředí mediálního zájmu každého ročníku jsou vždy především hvězdy stříbrného plátna, které festival každoročně navštěvují. Pro Křišťálový glóbus za mimořádný přínos mezinárodní kinematografii si letos přijel "Gladiátor" Russel Crowe a cenu prezidenta festivalu převzal "vtipkující" Ewan McGregor.

Z domácích hvězd si cenu prezidenta festivalu za přínos českému filmu odnesla Daniela Kolářová. Ačkoliv za svou nejzajímavější roli považuje roli paní Maxové ze Svěrákovy Obecné školy, k speciálnímu uvedení na festivalu vybrala film Kulový blesk režiséra Ladislava Smoljaka, kde měla sice jen vedlejší roli, ale považuje snímek za oázu tvůrčí svobody v dobách socialistického filmu. Dojetí neskrývala, jak při přebírání ceny, tak zejména při samotném uvedení filmu, kdy herečku fanoušci odměnili mimořádně dlouhým potleskem ve stoje, čímž ji dokonale zaskočili. 

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Nejlepší film ve Varech si posvítil na šmejdy

Jenže krví v tepnách celé akce jsou filmové novinky, které je možné vychutnat v jednom z dvanácti kin a promítacích sálů rozmístěných nejen v centru festivalu v Hotelu Thermal, ale po celých Karlových Varech.

Nejprestižnější Křišťálový glóbus si z uvedených filmů odnesl snímek natočený v bulharsko-německé koprodukci Blažiny Lekce (Urotcite na Blaga, 2023) režiséra Stephana Komandareva, kromě sošky bylo součástí odměny i 25 000 dolarů pro tvůrce filmu. 

"Troufám si odhadnout, že za úspěchem filmu stála vzácná kombinace velmi soustředěné, propracované jednoduché formy, která byla velmi efektivní, a velmi silného příběhu ženy sedmdesátnice, která se stane obětí tzv. šmejdů. Tyto praktiky u nás známe také velmi dobře, ten její příběh je vyprávěn velmi neokázale a soustředěně. Herecký výkon Eli Skorchevy úspěchu také velmi napomáhá,"

zhodnotil pro Českou televizi vítězný film umělecký ředitel festivalu Karel Och. Připomenul dlouhé standing ovation diváků při projekci filmu, což podle Ocha dokládá výrazný soulad mezi názorem diváků a poroty.

Česká nová vlna zaujala v zahraničí

Na festivalu se představily i české snímky a pozornost vzbudily zejména filmy nastupující generace režisérů.

"Brutální vedro je šarmantní manifest party mladíků, který oslovil i porotu sekce PROXIMA, jak známo filmu udělila zvláštní cenu,"

uvedl na adresu oceněného česko-slovenského filmu mladého režiséra Alberta Hospodářského Karel Och a dodal, že nebyl jediným, kdo si mladých českých tvůrců všímá.

Před zakončením zatím posledního ročníku festivalu vyšel v zahraničním periodiku Screen International, respektive jeho internetové mutaci Screen Daily, článek právě o nadějných mladých českých filmařích. 

Své filmy v Karlových Varech představili např. Matěj Chlupáček, Tomáš Klein, Robert Hloz nebo Eliška Křenková. Screen International je označuje za novou vlnu mezi českými filmovými tvůrci a považuje je za budoucnost středoevropského filmu.

Kdo nestihl navštívit samotné Karlovy Vary má ještě šanci na tradiční promítání vybraných filmů v několika kinech v Praze a Brně v rámci "dozvukového" festivalu Šary Vary, který představí přes třicet filmů uvedených na festivalu.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, csfd.cz, idnes.cz, kviff.com, screendaily.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze