Top hledané
Výsledky (0)
To, co se před nedávnem událo ve slovenské nemocnici, je až neuvěřitelné. Lidé se ptají, jak je možné, že lékařka vyoperovala pacientovi nesprávné oko?

Omyly slovenských lékařů. Vyoperované špatné oko, zaměněná kolena i omylem uříznutá zdravá noha.

Kristina Valachyová
09. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Lékaři

Nebylo to ale poprvé, co se při závažné operaci stala chyba. Zpackaných operací proběhlo na Slovensku několik, ačkoli časem upadly v zapomnění. Pojďme si je tedy společně připomenout.

Muž s jednou nohou

Lékaři omylem uřízli pacientovi zdravou nohu!

Otevřít v galerii (4)
 Zdravotně postižený člověk
Zdravotně postižený člověkZdroj: Freepik

V červnu 2002 zůstal po operaci pořádně zaskočený invalidní občan z Košic, kterému omylem amputovali zdravou nohu. Namísto nehybné pravé nohy mu uřízli funkční levou. Pro slepého muže, navíc po srdečním infarktu a mrtvici, to byla velká rána. Lékaři se tehdy bránili, že jejich postup byl správný a invalidnímu důchodci amputací levé nohy zachránili život, protože její gangréna by způsobila sepsi organismu. Druhou ischemickou nohu, i když po mrtvici nepohyblivou, se mu snažili zachránit, ale nešlo to. Proto mu ji museli po více než roce od první amputace také odstranit.

„Sousedé jsou svědky, do nemocnice šel manžel s funkční levou a nehybnou pravou nohou. V tom, že mu amputovali nesprávnou, nám dávají za pravdu i papíry. V propouštěcí zprávě z nemocnice se uvádí, že byl přijat s gangrénou pravé nohy...“

uvedla tehdy jeho manželka Klára pro magazín Korzár.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

V propouštěcí zprávě se uvádí, že byl Košičan Jiří Vlach do nemocnice přijat kvůli gangréně pravé nohy, avšak nejde zde o konstatování lékaře, ale o údaj z anamnézy. Bylo to tedy tvrzení pacienta, zatímco lékaři trvají na tom, že jeho levá noha byla v horším stavu než pravá.

Podobný případ se loni stal i v nemocnici v rakouském Freistadtu. I zde čekal důchodce po probuzení z anestézie pořádný šok. Během operace mu amputovali nesprávnou nohu! Incident vyšel najevo až poté, co zdravotní personál začal ráno provádět plánovanou výměnu obvazu nohy.

Klinika uvedla, že k chybě zřejmě došlo krátce před operací, kdy byla označena nesprávná noha, která měla být amputována.

„Bohužel chyba, při které byla odstraněna pravá noha místo levé, nastala v důsledku sledu nešťastných okolností,“

uvedla klinika.

Lékařka, která před zákrokem nesprávně označila a amputovala špatnou nohu, ukončila s nemocnicí na vlastní žádost pracovní poměr. Při soudním jednání tvrdila, že došlo k nedorozumění při předávání pokynů. Když se jí ptali, proč označila nesprávnou nohu, svůj omyl vysvětlit neuměla. Rozhodnutím soudu v Linci byla odsouzena k pokutě 2 700 eur (téměř 67 000 korun). Pacientovi byla nabídnuta psychologická pomoc a musel podstoupit další operaci, při které mu odstranili i levou, nemocnou nohu. Soudu se však nedožil. Podle informací portálu BBC bylo vdově po muži přisouzeno odškodné ve výši 5 tisíc eur (téměř 124 000 korun). Odsouzená lékařka v současnosti pracuje na jiné klinice, polovinu pokuty jí mezitím už odpustili.

Banální zákrok skončil katastrofou

V nemocnici v Komárně nevzpomínají rádi na rok 2012. Podle portálu Vyšetrenie zde měli dětské pacientce Viktorii provést naprosto jednoduchý zákrok - vyoperovat nosní mandle. Po sérii pochybení skončila holčička s otokem mozku a už se neprobudila.

Podle Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí provedli lékaři předoperační vyšetření skoro tři měsíce před plánovaným operačním výkonem, přičemž toto vyšetření může být staré maximálně měsíc. Lékaři navíc pochybili i co se týče pooperační péče. Na vzniklé komplikace zareagovali pozdě.

V nitranské nemocnici operovali nesprávné koleno

Ve Fakultní nemocnici v Nitře odoperoval lékař zdravé koleno sportovce a bývalého fotbalisty Františka Rapana. Zákrok proběhl 21. března 2019. Když se pacient probral, čekalo ho velmi nepříjemné zjištění.

 „Zničili mi život, nemůžu se s tím vyrovnat,“

konstatoval František Rapan.

Františka trápilo koleno na pravé noze. Podle lékařů byla nutná operace, při které by byl kolenní kloub pravé nohy nahrazen umělým. Na operační sál se dostal koncem března 2019. Ještě na operačním sále mu prý přišlo divné, že chirurgické instrumentárium chystají z opačné strany. Upozornil na to přítomnou lékařku, která na to však údajně reagovala sdělením, že ona dává pouze anestezii. Na pooperační místnosti pak čekal pacienta pořádný šok:

„Nadzdvihl jsem se a vidím, že hadička trčí z levého kolene. Začal jsem křičet, že mám operované zdravé koleno,“

vylíčil.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Toto zjištění bylo o to víc šokující, že oholené měl správné koleno.

„Do rány mu byly zašity i chlupy, dlouhé měsíce měl bolestivý zánět,“

řekl u soudu advokát poškozeného.

Důchodce zjistil, že mu operaci provedli na levé noze a ne, jak bylo plánováno, na pravé. Po pár hodinách za ním údajně přišli lékaři s vysvětlením.

„Operatér se mi omluvil, že to byla jeho chyba, ale měl jsem špatné i to druhé koleno,“

vypráví František.

„Podle odborníka, který není v případě zainteresován, je tvrzení nemocnice, že i druhé koleno nebylo v pořádku, irelevantní,"

uvedl advokát a soudní lékař Peter Kováč.

Nitranská nemocnice uvedla, že ji situace mrzí. Ohradila se však proti informacím, že koleno, které lékaři pacientovi operovali, bylo zdravé. Jak ale potvrdila Rapanova dcera Rút, její otec hrával do svých 37 let aktivně fotbal a měl dlouhodobé problémy s pravým kolenem. Na levé si však nikdy nestěžoval.

„Zřídili jsme komisi k prošetření případu, jejímž členem je hlavní odborník MZ SR pro ortopedii, aby byla zajištěna objektivita a nezávislost. Zároveň jsme poskytli součinnost Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí. Na základě našich dosavadních zjištění odmítáme uvádění nepravdivých informací, že se pacientovi operovalo zdravé koleno. Vzhledem k tomu, že ve věci probíhají uvedená šetření, k případu se dále nebudeme vyjadřovat,“

stojí ve stanovisku nemocnice.

Nemocnice přiznává pochybení, ale zároveň tvrdí, že pan František neměl zdravé ani koleno, které mu omylem operovali. Opírá se o stanovisko Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí.

Otevřít v galerii (4)
Lékař na operačním sále
Lékař na operačním sáleZdroj: Unsplash

Šéf lékařských odborů Peter Visolajský, který v nitranské fakultní nemocnici působí, na facebooku uvedl, že podle něj se na operaci nesprávného kolene podílelo několik systémových pochybení.

„Politici tlačili na nemocnici, aby exemplárně potrestala daného lékaře. Do nemocnice telefonicky volá tehdejší premiér a žádá, aby daného lékaře demonstrativně vyhodili. Nemocnice později, na nátlak lékařů, přijala systémová opatření, aby se takové chyby neopakovaly (vícenásobná kontrola správné strany operace, označení místa operace a příprava pacienta ještě na oddělení,...),“

píše na facebookovém profilu Zachraňme zdravotnictví.

Poškozený František požadoval vyplacení nemajetkové újmy ve výši 65 000 eur (přibližně 1,6 milionu korun). Nemocnice hovoří o nepřiměřené částce.

Jakmile na Františkův případ upozornila média, vyšlo najevo, že se nejednalo o jediný omyl. Televize JOJ později vypátrala dalšího pacienta, kterého operovali v nitranské nemocnici. Tomu pro změnu do levého kolena voperovali speciální vložku určenou pro koleno pravé.

Nesprávná vložka

Jen několik dní před výše popsaným zákrokem se lékaři „zmýlili“ při operaci kolena pacienta Karola Cigáňa. Důchodce z obce u Vrábľů šel na operaci levého kolene, do něhož mu měli dát speciální vložku. Podle jeho slov mu ale voperovali vložku, která je určena do pravého kolena. Operaci absolvoval v ranních hodinách. Muž si myslel, že je všechno v pořádku a operace dopadla dobře. O tom, že se něco událo se dozvěděl od lékařů odpoledne. Přišli mu říci, že ho musí operovat znovu.

„Tu vložku, co jde do pravého kolena, dali do levého,“

uvedl důchodce.

Během druhé operace mu už dali do kolena správnou vložku.

V bratislavské nemocnici vyoperovali pacientovi nesprávné oko

Představte si, že vidíte jen na jedno oko a svítá vám naděje, že budete opět vidět. Úžasný pocit. Co když se však stane, že vám vyoperují nesprávné oko a v důsledku toho přijdete o zrak úplně? Takový případ rezonoval nedávno celým Slovenskem. V bratislavské nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávné oko a ten v důsledku toho přišel o obě oči a tedy kompletně o zrak. Lékařka, která operaci vedla, už s pacienty nepracuje. Nemocnice přijala několik opatření.

„Zrealizovali jsme několik opatření, aby se podobná situace už nikdy nezopakovala. Proškolili jsme personál oční kliniky v předoperační přípravě na klinice, na operačním sále se důsledně provádí management tzv. „check-listu“ – protokol bezpečné operace, s následným dodržováním pravidel pooperační péče. Byla vytvořena pracovní skupina, zapracování nových poznatků do „check listu“ – protokolu bezpečné operace,"

řekla LP-Life.cz Eva Kliská, tisková mluvčí UNB.

„V současnosti byl podán podnět k Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí, jsme plně součinní a ÚDZS jsme poskytli veškerou zdravotní dokumentaci pacienta."

V souvislosti s případem byl podán i podnět k Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí, což úřad potvrdil ve svém vyjádření pro slovenskou tiskovou agenturu TASR. Uvedl, že v rámci výkonu dohledu se posuzuje postup nemocnice, nikoli konkrétního zdravotnického pracovníka. Na prošetření má úřad devět měsíců, lhůta může být maximálně o tři měsíce prodloužena.

Otevřít v galerii (4)
Operace oka
Operace okaZdroj: Unsplash

S dalšími informace přišla Televize Markíza. Ukázalo se, že šlo o 50letého geodeta, kterému byla diagnostikována rakovina oka. Bylo proto zapotřebí jeho vyoperování. Chyba nastala již během přípravy na operaci, kdy bylo pacientovi přelepeno nesprávné oko. Lékařka, která operaci prováděla, převzala za chybu plnou zodpovědnost. Téměř ihned nemocnici opustila a zároveň se zřekla všech zastávaných funkcí v oboru. Situace ji mrzí a je ochotna poskytnout rodině odškodné.

„Před odchodem na operační sál musí mít pacient operatérem nebo jím pověřeným lékařem označenou správnou stranu a místo operace nesmývatelným fixem,"

říká Eva Kliská, mluvčí UNB.

Podle informací agentury TASR vedla operaci uznávaná oftalmoložka. Nemocnice po incidentu proškolila personál oční kliniky v předoperační přípravě.

Znepokojení vyjádřila i Univerzita Komenského, na jejíž lékařské fakultě lékařka, která operaci vedla, vyučovala.

„UK je zděšena zprávou, podle níž došlo v důsledku chyby ve zdravotnickém zařízení k nenávratnému poškození zraku pacienta. Děkan Lékařské fakulty (LF) UK Juraj Šteňo si k předmětné věci vyžádal všechna relevantní stanoviska kompetentních osob a po seznámení se s celou událostí a souvislostmi zaujme LF UK stanovisko,“

uvedla mluvčí Lenka Miller.

Možné odškodnění

Pacient, který takto přišel o zrak, může po nemocnici požadovat finanční náhradu za bolestné a ztížení společenského uplatnění. Suma se může pohybovat v desítkách tisíc eur. Uvedl to docent katedry trestního práva Právnické fakulty Trnavské univerzity, advokát a soudní lékař Peter Kováč.

Poškozený může podle něj žádat také náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, jejíž složkou je i zdraví.

„Zde se náhrada může pohybovat také v desítkách tisíc eur, případně i více,“

konstatoval.

Je podle něj možné uplatnit náhradu ztráty na výdělku během pracovní neschopnosti, náhradu ztráty na důchodu, náhradu nákladů spojených s léčením nebo náklady, které by poškozenému jinak nevznikly. Advokát připomněl, že v případě nesprávně poskytnuté zdravotní péče nenese odpovědnost stát, ale poskytovatel zdravotní péče. Úkolem státu je podle něj zajistit, aby se poškozený mohl domoci spravedlivého odškodnění.

Poučení - co děláme na Slovensku špatně podle Visolajského

Otevřít v galerii (4)
Peter Visolajský
Peter VisolajskýZdroj: Profimedia

K problémům slovenského zdravotnictví šéf lékařských odborů Peter Visolajský dále uvádí:

„Kdyby se řešil systém a ne jednotlivec, tak po kauze NR kolene v normální zemi s normálním ministerstvem zdravotnictví měla být přijata systémová opatření k zamezení takových pochybení ve všech nemocnicích, nejen v Nitře po nátlaku lékařů. Pokud by se tak stalo, po dvou letech by se tragédie v ružinovské nemocnici nemusela stát. Na Slovensku totiž všichni s krví podlitýma očima jen řeší toho, který jen doplatil na systém. Ale pokud nevyřešíme systém, pacientovi to nepomůže a stejné pochybení se dříve či později zopakuje a doplatí na to jen další nevinný pacient (a spolu s ním i zdravotník). Slovensko by se mělo zaměřovat méně na tresty pro jednotlivce a více na prevenci. Ta totiž skutečně ochrání všechny pacienty (žádný zdravotník nechce svému pacientovi ublížit a ani ten nejtvrdší trest pro lékaře už pacientům nepomůže)."

A další problém...

„Dlouhodobě my lékaři upozorňujeme, že nedostatek personálu generuje chyby. Pokud Ministerstvo zdravotnictví SR a vláda stav neřeší, kdo je potom zodpovědný? Bohužel, pokud se situace s počtem personálu nezlepší, chyby v nemocnicích a ambulancích budou jen přibývat.“

„Nejvyšší vyplacená částka za špatně poskytnutou péči byla na Slovensku půl milionu eur. Šlo o nemocnici v Nitře, kde chlapci při operaci nosní přepážky poškodili mozek. V Americe se přitom částky pohybují v milionech eur. Tam je v podstatě jiný právní systém. Tam dokonce lékaři poměrně značnou část svých příjmů dávají na pojištění právě pro takové případy,“

uvedl advokát a soudní lékař Peter Kováč.

Jedná se o rekordně nejvyšší odškodné v dějinách Slovenska. Lepí se nitranské nemocnici smůla na paty?

O dva roky později totiž opět nitranští lékaři špatně stanovili diagnózu jedenáctileté pacientce Evě. Tu správnou určili později lékaři v bratislavském kardiocentru, ale holčička už bude mít trvalé následky. Úřad pro dohled nad zdravotní péčí zjistil pochybení i v případě zdravotní péče poskytnuté tříletému Sebastiánu Zajacovi, který zemřel v roce 2017. Podle úřadu neposkytla nemocnice malému pacientovi zdravotní péči správně. Soud rodině přiznal odškodné ve výši 8 500 eur (přibližně 210 000 korun).

Co se děje v takových případech?

V případě zjištění pochybení při poskytnutí zdravotní péče může úřad uložit povinnost přijmout opatření k odstranění nedostatků.

„Pokud je poskytovatelem zdravotní péče právnická osoba, zákaz výkonu zdravotnického povolání může být uložen jejímu odbornému zástupci,”

uvedl Úřad pro dohled nad zdravotní péčí.

 

Ten může poskytovateli zdravotní péče také uložit pokutu, případně zákaz výkonu zdravotnického povolání nejvýše na jeden rok.

 

Zdroj: TV MARKIZA, TV JOJ, Fakultná nemocnica Nitra, UNB, Pravda, Rakúske noviny, vlastné dotazování

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze