Top hledané
Výsledky (0)
Vytiskněte si luxusní boty. Nebo šaty. Nebo prostě cokoli, co chcete. A noste je.

3D tisk aneb Origami v botníku

Jana Vápeníková
07. září 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Na 3D tiskárně se dá vytisknout prakticky všechno. Bylo jen otázkou času, kdy tahle supertechnologie prorazí i do módního průmyslu. Je libo originální večerní róbu, koktejlové šaty nebo třeba luxusní lodičky tak krásné a jemně provedené, jako kdyby byly složeny z papíru technikou origami?

Co je 3D tiskárna

3D tisk je, zjednodušeně řečeno, proces, při kterém z digitální předlohy vytvořené v počítači vzniká konkrétní fyzická věc. Daný objekt vzniká díky vrstvení a natavování tenkého proužku plastového materiálu. To si můžete představit třeba jako jablko nakrájené na plátky, přičemž jednotlivé plátky nakreslíte speciální pistolí na tavné lepidlo.

 

3D tisk do ruky

A tato technologie jde ještě dál: v roce 2013 vzniklo speciální pero s názvem 3Doodler, které dokáže kreslit trojrozměrně. Trojrozměrné modely vytvořené ručně pomocí této hi-tech hračky budou sice vypadat jinak než z běžné 3D tiskárny (kde je tisk naprogramován a tahy jsou absolutně přesné), ale zato se s ním dají dělat opravdu zajímavé věci. Třeba originální bota.

Origami v botníku

Přesně k tomu 3Doodler použil designér a profesionální výtvarník origami Kade Chan. Nechal se inspirovat tímto japonským tradičním uměním skládání papíru a zároveň přenesl tradiční ševcovské postupy do 3D tisku. A vyrobil luxusní dámskou lodičku na jehlovém podpatku, který umí tlumit nárazy při chůzi. Nejde tedy jen o nějakou věc do vitríny, ale o skutečně a prakticky použitelnou botu.

Byt s výhledem na Pražský hrad 126m
Byt s výhledem na Pražský hrad 126m, Praha 1

Hi-tech luxusní móda

Podobně jednoduché by to v budoucnu mělo být i s oblečením. Už nyní si lze na 3D tiskárně nejen vytisknout šaty, ale lze je přizpůsobit přímo na míru. Jak? Pomocí 3D skenu postavy. Zdůrazní se tak ladnost křivek jejich nositelky. Aktuálně má trojrozměrný tisk oblečení jen jeden háček: materiál. Běžně tisknuté 3D šaty totiž nejsou z opravdové, dlouhodobě nositelné látky. Dobře nakročeno má ale v tomto ohledu například společnost Electroloom, která se snaží vyvinout tisknutelnou tkaninu. Čím dál častější využití 3D tisku v módním průmyslu je nad slunce jasné. Ve 3D tisku totiž neexistují téměř žádné limity a komplikace. Prostě jde „úplně všechno“. V budoucnu si tak každé ráno jen spontánně navrhneme, co si chceme ten den obléknout, a model si jednoduše vytiskneme. A takovou výzvu si nejen módní návrháři přece nemohou nechat ujít.

Pořád se vám to zdá jaksi neuvěřitelné? Žijeme ve světě netušených možností – a tohle je evidentně jedna z nich. Tak proč si ji prostě nezamilovat?

Buďte trendy i eko zároveň

Oblečení nemusí být jen krásné a luxusní, ale i šetrné k životnímu prostředí. O to se snaží i společnost Electroloom, která s pomocí investora – atlantské firmy Alternative Apparel – postavila 3D tiskárnu speciálně uzpůsobenou na tisk tkanin. Speciální tiskárna už dokáže upříst nositelná vlákna. Navíc jde o výrobu, při které nevzniká žádný odpad, takže je šetrná k životnímu prostředí.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze