Top hledané
Výsledky (0)
Statistický úřad zveřejnil výsledky

Podíl osob, které se ocitly pod hranicí ohrožení příjmovou chudobou, vzrostl, zjistil ČSÚ. Rostou i výdaje na bydlení a nadváha

Barbora Večeřová
02. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Český statistický úřad

Zjišťování životních podmínek probíhá každoročně. Letos startuje v období od 4. února do 18. června a tazatelé při něm po celé republice navštíví téměř 11,5 tisíc domácností. Výsledky z minulého roku dnes zveřejnil na tiskové konferenci. Jak je to s výdaji na bydlení, příjmy nebo s nadváhou? Podívejte se na zajímavá zjištění Českého statistického úřadu. 

Výdaje na bydlení se zvedly poprvé za posledních deset let 

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, což je 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, u lidí v nájmu to bylo 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Ve vlastním domě loni na jaře podle zjištění ČSÚ žily téměř dvě třetiny domácností, dalších 29 procent bydlelo ve vlastním bytě. 

„Podíl výdajů za bydlení na čistých příjmech meziročně vzrostl o 0,5 procentního bodu a v průměru činil 14,9 %. Oproti trendu v předchozí dekádě příjmy domácností rostly průměrně pomaleji než jejich výdaje za bydlení,“ 

vysvětluje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. 

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Rostoucí příjmy 

Domácnostem v Česku i v druhém roce covidové epidemie rostly příjmy. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2021 dosáhla 241.200 korun. Proti roku 2020 se tak zvedla zhruba o 21.100 korun, tedy o 9,6 procenta. Nejrychleji se předloni zvýšil příjem zaměstnancům, a to díky nižšímu zdanění po zrušení superhrubé mzdy. 

Trvale jsou nejvíce ohroženými skupinami domácnosti tvořené samotným rodičem s jedním či více dětmi a jednotlivci ve věku 65 let a starší, a to převážně ženy. Z osob, které byly po většinu roku 2022 nezaměstnané, jich byla příjmovou chudobou ohrožena téměř polovina (49 %). Osob z neúplných rodin s dětmi bylo příjmovou chudobou ohroženo 30,8 % a osob z rodin se třemi a více dětmi 17,6 %. 

„Podíl osob, které se ocitly pod danou hranicí ohrožení příjmovou chudobou, vzrostl z 8,6 % na 10,2 %, nicméně se dlouhodobě drží v rozmezí přibližně 9 až 10 %,“ 

konstatuje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. 

 

Nadváha v Česku je stále rozšířenější

Průměrný dospělý obyvatel Česka má mírnou nadváhu. Za posledních pět let každý takový člověk o něco přibral. Index jeho tělesné hmotnosti se od roku 2017 do loňska zvedl z 25,2 na 26,2, u zdravé váhy dosahuje tento ukazatel nanejvýš 25. Obezitou loni trpělo 18 procent žen a 21 procent mužů. Český statistický úřad zároveň zjistil, že třetina mužů a 38 procent žen ve volném čase nesportuje a jiným způsobem se nehýbe buď vůbec, nebo jen velmi málo. Hodnota BMI postupně narůstá s přibývajícím věkem. Zatímco ve věku 16 až 34 let má normální váhu 66,2 % české populace, ve věku 35 až 49 let je to již jen polovina populace (49 %), dále ve věku 50 až 64 let je to pouze slabá třetina dospělých osob (31,8 %), přičemž výrazně přibývá osob s mírnou nadváhou (43,3 %). Ve věkové kategorii 65 a více let má normální zdravou váhu už jenom 28,1 % osob.

 

Zdroje: Český statistický úřad 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze