Top hledané
Výsledky (0)
Stává se součástí našeho života, ale mnozí se jí bojí. Co je to umělá inteligence a jak nás může ohrozit?

Češi a umělá inteligence: Průzkum odhalil, zda se jí bojíme a jak ji umíme nejlépe využít

Michaela Hanelová
08. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Umělá inteligence zasahuje do našich životů.

Už jste slyšeli o ChatGPT? Jedná se o přelomového chatbota s umělou inteligencí, který od svého spuštění rozdělil svět na dva tábory. Na jedné straně fanoušci nových technologií, na straně druhé obavy, že nás umělá inteligence nahradí a vyžene lidi z úřadu práce. Jak to ve skutečnosti je a máme tuto novou technologii vnímat jako hrozbu či jako pomocníka, který by nám výrazně mohl usnadnit soukromý a pracovní život? Na to se zaměřili specialisté z marketingové agentury, kteří se rozhodli udělat průzkum mezi lidmi. Výsledky tohoto šetření vás možná překvapí.

ChatGPT je postaven na technologii GPT-3.5 pro bezplatnou verzi a GPT-4 pro placenou verzi, což jsou pokročilé modely pro zpracování přirozeného jazyka. Díky těmto modelům dokáže ChatGPT chápat kontext, rozpoznávat nuance a dokonce vnímat humor, což činí interakce s ním více poutavými a přirozenými. Často tak může být těžké rozpoznat, že komunikujete s robotem. Jak ChatGPT funguje? Stačí položit otázku a chatbot vytvoří písemnou odpověď v různých formátech.

Umělá inteligence (AI) je technologie, která napodobuje lidskou inteligenci v strojích, programovaných k myšlení a učení se podobně jako lidé. Cílem AI je vytvářet systémy schopné plnit úkoly, které obvykle vyžadují lidskou inteligenci, jako je vizuální vnímání, rozpoznávání řeči, rozhodování a překlad jazyků. Přestože může působit strašidelně, podle vedoucího společnosti Seyfor není třeba se AI obávat. Naopak, AI nám může výrazně usnadnit život a pokud se naučíme s touto technologií pracovat, může nám přinést mnoho výhod.

„Umělá inteligence je velmi dobře udělaná marketingová značka. Evokuje nějakou mechanickou lidskou bytost, která dělá spoustu práce. Není to nic jiného než matematický model, který dokáže něco udělat velmi rychle, a tím, že to umí rychle, to v daném čase udělá lépe. Dnes umělá inteligence nemá vědomí a doba, kdy ho bude mít, je ještě velmi daleko, proto si nemyslím, že je nutné se obávat o svou budoucnost. Naopak, je třeba tuto dobu posunovat dopředu a měly by se posunovat i naše možnosti a znalosti," 

myslí si Martin Cígler generální ředitel společnosti Seyfor, který se této umělé inteligenci věnuje ve svém rozhovoru pro deník Bussinesinfo.

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Roboti jsou zde od pradávna

Je důležité si uvědomit, že první chatovací program založený na umělé inteligenci, ELIZA, byl vytvořen již v roce 1961. Jeho omezení nebyla způsobena nedostatečnou kvalitou, ale omezenými schopnostmi tehdejších počítačů, které neumožňovaly využití rozsáhlých databází dat. Přestože se objevují obavy, že umělá inteligence může lidem vzít práci, odborníci tyto obavy považují za neopodstatněné. Naopak, lidé, kteří se naučí s AI pracovat, budou na trhu práce vysoce žádaní, protože práce s AI se stává stále důležitější dovedností.

Na druhou stranu, ti, kteří se s AI neumějí vypořádat, mohou čelit ztrátě zaměstnání kvůli neschopnosti pracovat efektivně a rychle. AI má samozřejmě i své nedostatky. Například AI, jako je ChatGPT, někdy nedokáže odmítnout odpověď, což může vést k situacím, kdy poskytne nesmyslnou nebo nevhodnou odpověď na složitější dotazy. Je tedy důležité vědět, kdy a jak AI používat. V oblastech jako marketing a redakční práce se AI ukazuje jako velká pomoc a významný nástroj pro profesionály.

Pomůže nám v podnikání

ChatGPT můžete velmi úspěšně využít například v podnikání. Může být skvělým pomocníkem při komunikaci se zákazníky. Dokáže pohotově odpovídat na často kladené otázky, vyřizovat reklamace, a dokonce i zpracovávat objednávky. Lze jej také využít například k procházení rozsáhlých souborů a vytváření přehledných zpráv o zákaznících. Své místo má i při tvorbě marketingového obsahu. Pomůže vám s reklamními texty, které jsou přesně cílené na vaše zákazníky, a zajistí konzistentní obsah na všech platformách.

Češi se toho však bojí

V září 2023 provedla agentura MNForce marketingový průzkum pro společnost Seyfor v České republice na téma umělé inteligence a využití ChatGPT. Respondenti pocházeli z IT sektoru, a tak byli s těmito pojmy dobře obeznámeni. Přesto asi 12 % z nich o ChatGPT a umělé inteligenci nikdy neslyšelo. Výsledky ukázaly, že ChatGPT se nejčastěji používá pro vyhledávání obecných informací a informací na různá témata. Většina respondentů hodnotila ChatGPT jako užitečný nástroj – 90 % z nich jej označilo za spíše až velmi užitečné. Podle tohoto průzkumu je tedy jasné, že o umělé inteligenci mnoho běžných lidí neslyšelo. Slovo ChatGTP se nejvíce skloňuje mezi mladými lidmi ve věku 25-35 let, kteří ho již vyzkoušeli.

Největší přínos ChatGPT spatřovali respondenti zejména v oblastech IT, marketingu a obchodu. Méně využití našli respondenti pro ChatGPT v oblasti lidských zdrojů a řízení firmy. Co se týče plánů na využití umělé inteligence v nejbližších měsících, odpovědi byly různorodé. Většina respondentů nebyla jistá, zda pro implementaci AI využije služeb externích konzultantů. Rovněž byla nejistota ohledně toho, jaké konkrétní přínosy může umělá inteligence přinést v roce 2024. Jak ukázal výše zmíněný výzkum, ChatGTP může být nápomocný i v oblasti pojištění, grafického designu a foto odvětví, kdy lidé pomocí umělé inteligence mohou generovat různé obrázky, loga a ty si následně sami za sebe dopracovat. 

Zdroje: agentura Seyfor, Bussines info, iDNES, aktuálně.cz, crzpravy.cz, chatgtp.com, bbc.news

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze