Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Brazílie má nového prezidenta. V Indii se zřitil most. Životní minimum od ledna stoupne

Barbora Večeřová
31. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Těsný souboj ve druhém kole brazilských voleb

Se začátkem nového týdne je tu i první Ranní ptáče. A co důležitého se událo? Brazílie má za sebou volby s velmi těsným výsledkem, Andrej Babiš oznámil kandidaturu na prezidenta a Marian Jurečka oznámil zvyšování životního minima i přídavku na dítě. Více se dozvíte v pondělním Ranním ptáčeti! 

Brazílie má nového prezidenta 

Dalším prezidentem Brazílie bude Luiz Inácio Lula de Silva, ve velmi těsných volbách porazil ve druhém kole současnou hlavu státu Jaira Bolsonara. Pro Lulu hlasovalo 50,9 procent voličů, Bolsonaro získal 49,1 procenta hlasů. Průběh voleb byl velmi dramatický, původní sčítání totiž ukazovalo náskok Bolsonara, s přibývajícími sečtenými obvody se poměr obracel. Po oznámení oficiálních výsledků rovněž začaly přicházet gratulace od světových politiků, mezi nimiž byl například Emmanuel Macron nebo Joe Biden

 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Babiš kandiduje na prezidenta

Andrej Babiš na poslední chvíli oznámil svou kandidaturu na prezidenta. V pondělí požádá o důvěru předsednictva hnutí, pokud jii získá, obrátí se na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Jeho kandidatura vyvolala vlnu reakcí, podle současného premiéra Petra Fialy chce Babiš na hrad kvůlu imunitě, protože se momentálně čelí žalobě ve věci dotačního podvodu. Podle politologů Babiš nebude mít v kampani žádné zábrany, do voleb totiž zbývají pouhé tři měsíce. 

Otevřít v galerii (1)
Andrej Babiš chce na Hrad
Andrej Babiš chce na HradZdroj: Profimedia

V Indii se zřitil historický most

V západoindickém státě Gudžarát došlo ke zřícení visutého mostu. Původní bilance udávala 81 obětí, nyní ale jeden z představitelů tamní vlády uvedl, že mrtvých bylo minimálně 132. Konstrukce mostu nevydržela kvůli přetížení, v moment pádu se na něm nacházelo až 500 lidí. Na záchranné operaci se podílí pobřežní stráž, potápěči i vojáci. 

 

Haloweenský víkend přinesl několik zraněných 

Oslavy Haloweenu přinesly letos také vážná zranění. Při oslavě tohoto svátku v Music clubu Sud ve Slušovicích se v noci ze soboty na neděli zranilo celkem osm lidí, z toho pět nezletilých utrpělo vážná zranění. Podle svědků byla důvodem tlačenice před vstupem do klubu. 

 

Životní minimum stoupne minimálně o 5 procent 

Životní a existenční minimum se od ledna zvýší o pět až šest procent. Přesné číslo chce ministerstvo práce a sociálních věcí stanovit podle údajů ČSÚ o inflaci za říjen. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Zvýšit by se měl také přídavek na dítě, a to až o 30 procent. 

 

Zdroje: novinky.cz, ČTK, idnes.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze