Top hledané
Výsledky (0)
Slavný fotbalista v anketě zvítězil již poosmé

Ranní ptáče: Fotbalistou roku je podle FIFA Lionel Messi. Výroba šampaňského loni klesla o více než 8 procent

Radek Polák
16. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Messi může opět slavit

Kapitán argentinských mistrů světa Messi ovládl cenu The Best pro nejlepšího fotbalistu světa a předstihl tak Nora Erlinga Haalanda z Manchesteru City a Francouze Kyliana Mbappého z Paris St. Germain. Výroba šampaňského se kvůli slabší poptávce i klimatickým změnám snižuje. Loni klesla o 8,2 procenta.

Messi vyhrál anketu FIFA pro nejlepšího fotbalistu roku

Cenu The Best pro nejlepšího fotbalistu světa za uplynulý rok podle mezinárodní federace FIFA získal Argentinec Lionel Messi. Útočník Interu Miami obhájil loňský triumf a navázal na říjnové vítězství v jiné anketě, kterou byl Zlatý míč časopisu France Football. Šestatřicetiletý Messi vyhrál celkově už poosmé a vylepšil vlastní rekordní bilanci. Kapitán argentinských mistrů světa stejně jako ve Zlatém míči předčil Nora Erlinga Haalanda z Manchesteru City a Francouze Kyliana Mbappého z Paris St. Germain, napsal portál Ceskenoviny.cz. Nejlepším trenérem byl zvolen Pep Guardiola. Španělský kouč loni s fotbalisty Manchesteru City vyhrál Ligu mistrů, anglickou ligu a Anglický pohár. 

Produkce šampaňského v poslední době klesá

Francouzské obchodní sdružení zastupující více než 16 000 vinařů a 320 šampaňských domů v nové zprávě uvedlo, že celkové dodávky bublinkových nápojů v loňském roce klesly ve srovnání s rokem 2022 na 299 milionů lahví, což představuje snížení o 8,2 procenta. Název Champagne se používá výhradně pro vína sklizená a vyrobená 16 200 pěstiteli na 34 300 hektarech severovýchodně od Paříže, zdůraznila přitom CNN. Uvedený region se navíc potýká s extrémními povětrnostními jevy, včetně vysokých veder a časných mrazů. To vedlo k tomu, že pěstitelé vína zaznamenali v roce 2021 nejmenší sklizeň od roku 1957.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6
Otevřít v galerii (2)
Chuť na šampaňské je menší než dříve
Chuť na šampaňské je menší než dříveZdroj: Pixabay

Bernardo Arévalo složil v Guatemale prezidentskou přísahu

Nový guatemalský prezident Bernard Arévalo složil včera přísahu do úřadu poté, co jednoznačně vyhrál srpnové volby. Od té doby však čelí řadě problémů, včetně jeho neúspěšného požadavku na rezignaci generální prokurátorky Consuelo Porras. Ta se snažila zabránit jeho zvolení. Ve svém inauguračním projevu Arévalo uznal práva početného domorodého obyvatelstva země. Asi 40 procent těchto původních Guatemalců patří k nejchudším, poznamenala k tomu agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Guatemala patří k nejchudším zemím světa
Guatemala patří k nejchudším zemím světaZdroj: Pixabay

Brunej s královskou svatbou prince Abdula Mateena

Život v malém království bohatém na ropu Brunej se v neděli zastavil na velkolepé královské svatbě, které se zúčastnily hlavy států a královské rodiny z Bhútánu a zemí Blízkého východu. Jednalo se o vrchol 10 dnů oslav. Na okázalém obřadu se princ Abdul Mateen, desáté dítě a čtvrtý syn brunejského sultána Hassanala Bolkiah, oženil se svou dlouholetou partnerkou Yang Mulia Anisha Rosnah, vnučkou královského poradce. Pár si vyměnil sliby v oficiální rezidenci sultána a největším obytném paláci na světě Istana Nurul Iman, který se pyšní 1788 pokoji, 257 koupelnami a klimatizovanými stájemi pro 200 poníků na pólo, jak uvedl server televize CNN.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, AP, CNN

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: