Kapitán argentinských mistrů světa Messi ovládl cenu The Best pro nejlepšího fotbalistu světa a předstihl tak Nora Erlinga Haalanda z Manchesteru City a Francouze Kyliana Mbappého z Paris St. Germain. Výroba šampaňského se kvůli slabší poptávce i klimatickým změnám snižuje. Loni klesla o 8,2 procenta.
Cenu The Best pro nejlepšího fotbalistu světa za uplynulý rok podle mezinárodní federace FIFA získal Argentinec Lionel Messi. Útočník Interu Miami obhájil loňský triumf a navázal na říjnové vítězství v jiné anketě, kterou byl Zlatý míč časopisu France Football. Šestatřicetiletý Messi vyhrál celkově už poosmé a vylepšil vlastní rekordní bilanci. Kapitán argentinských mistrů světa stejně jako ve Zlatém míči předčil Nora Erlinga Haalanda z Manchesteru City a Francouze Kyliana Mbappého z Paris St. Germain, napsal portál Ceskenoviny.cz. Nejlepším trenérem byl zvolen Pep Guardiola. Španělský kouč loni s fotbalisty Manchesteru City vyhrál Ligu mistrů, anglickou ligu a Anglický pohár.
Francouzské obchodní sdružení zastupující více než 16 000 vinařů a 320 šampaňských domů v nové zprávě uvedlo, že celkové dodávky bublinkových nápojů v loňském roce klesly ve srovnání s rokem 2022 na 299 milionů lahví, což představuje snížení o 8,2 procenta. Název Champagne se používá výhradně pro vína sklizená a vyrobená 16 200 pěstiteli na 34 300 hektarech severovýchodně od Paříže, zdůraznila přitom CNN. Uvedený region se navíc potýká s extrémními povětrnostními jevy, včetně vysokých veder a časných mrazů. To vedlo k tomu, že pěstitelé vína zaznamenali v roce 2021 nejmenší sklizeň od roku 1957.
Nový guatemalský prezident Bernard Arévalo složil včera přísahu do úřadu poté, co jednoznačně vyhrál srpnové volby. Od té doby však čelí řadě problémů, včetně jeho neúspěšného požadavku na rezignaci generální prokurátorky Consuelo Porras. Ta se snažila zabránit jeho zvolení. Ve svém inauguračním projevu Arévalo uznal práva početného domorodého obyvatelstva země. Asi 40 procent těchto původních Guatemalců patří k nejchudším, poznamenala k tomu agentura AP.
Život v malém království bohatém na ropu Brunej se v neděli zastavil na velkolepé královské svatbě, které se zúčastnily hlavy států a královské rodiny z Bhútánu a zemí Blízkého východu. Jednalo se o vrchol 10 dnů oslav. Na okázalém obřadu se princ Abdul Mateen, desáté dítě a čtvrtý syn brunejského sultána Hassanala Bolkiah, oženil se svou dlouholetou partnerkou Yang Mulia Anisha Rosnah, vnučkou královského poradce. Pár si vyměnil sliby v oficiální rezidenci sultána a největším obytném paláci na světě Istana Nurul Iman, který se pyšní 1788 pokoji, 257 koupelnami a klimatizovanými stájemi pro 200 poníků na pólo, jak uvedl server televize CNN.
Zdroj: Ceskenoviny.cz, AP, CNN