Top hledané
Výsledky (0)
Emise v Číně se oproti loňsku zvýšily o 458, v Indii o 233 a emise z letecké dopravy o 145 milionů tun oxidu uhličitého

Ranní ptáče: Největším producentem emisí jsou Čína, India a letecký průmysl. Spojené státy se mohou vyhnout recesi, tvrdí ekonomové

Radek Polák
05. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Do ovzduší se stále vypouští příliš emisí oxidu uhličitého

Podle iniciativy Global Carbon Project se za tento rok do ovzduší vypustí 36,8 miliardy tun oxidu uhličitého. Na vině jsou především asijské velmoci a letecká doprava. Většina amerických ekonomů si myslí, že se země vyhne recesi. Nezaměstnanost by se pak mohla udržet na nízkých číslech.

Emise oxidu uhličitého ve světě letos vzrostou o 1,1 procenta

Celosvětové emise oxidu uhličitého v letošním roce stoupnou o 1,1 procenta v porovnání s rokem 2022. Letos bylo do ovzduší vypuštěno 36,8 miliardy tun oxidu uhličitého, což je dvakrát více než před 40 lety.

Hlavním tahounem tohoto nárůstu je Čína, Indie a letecká doprava, jak vyplývá ze studie mezinárodní iniciativy vědců Global Carbon Project, která mapuje globální uhlíkové emise. Největší pokles zaznamenala naopak Evropa a Spojené státy.

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5

Podle vědců se zdá nevyhnutelné, že se planeta oteplí více než o 1,5 stupně Celsia, informoval server Ceskenoviny.cz

Americká ekonomika se může vyhnout recesi

Podle průzkumu amerických firemních ekonomů by se mohlo tamní hospodářství v příštím roce vyhnout recesi. Pouze 24 procent z nich v průzkumu Národní asociace pro podnikovou ekonomiku uvedlo, že vidí recesi jako pravděpodobnější.

Zatímco většina respondentů očekává v budoucnu nárůst míry nezaměstnanosti, nepředpokládá se, že by přesáhla 5 procenta,“ 

uvedla k tomu zároveň v prohlášení Ellen Zentnerová, prezidentka asociace a hlavní americká ekonomka Morgan Stanley.

Americký trh práce si dosud navzdory vysokým úrokovým sazbám zachoval solidní úroveň. Míra nezaměstnanosti se v říjnu pohybovala na úrovni 3,9 procenta, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Americká ekonomika stále jede
Americká ekonomika stále jedeZdroj: Pixabay

Maorové protestovali na Novém Zélandu proti vládě

Tisíce demonstrantů se v úterý shromáždily v hlavním novozélandském městě Wellingtonu proti domorodé politice tamní vlády. Demonstrace, jež organizovala menší maorská strana zasazující se za práva původních obyvatel, se konaly také asi v desítce dalších novozélandských měst a obcí.

Spolupředseda Maorské strany Rawiri Waititi řekl, že nová politika vlády premiéra Christophera Luxona vrátí Nový Zéland „zpět do 19. století“. Maorská strana získala šest ze 123 křesel v 54 parlamentu, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Maorové se na Novém Zélandu bouří
Maorové se na Novém Zélandu bouříZdroj: Pixabay

Velvyslanec Spojených států byl agentem kubánského režimu

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo svého bývalého velvyslance v Bolívii z údajné spolupráce s kubánskými zpravodajskými službami jako tajný agent po několik desetiletí. Ministerstvo tvrdí, že Manuel Rocha se účastnil „utajených aktivit“ minimálně od roku 1981. Měl se proto také setkávat se s kubánskými agenty. 73letý bývalý velvyslanec pracoval 25 let v americké zahraniční službě. Zastával nejvyšší posty v takových jihoamerických zemích, včetně Bolívie a Argentiny.

„Případ proti Rochovi „odhaluje jednu z nejrozsáhlejších a nejdéle trvajících infiltrací“,

uvedl generální prokurátor Merrick Garland v prohlášení, jak napsal web televize Al Jazeera.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: