Riziko, že se země žene špatným směrem, se zvyšuje. Na vině je podle vědců především okyselování oceánů a zatížení aerosolem. Mark Zuckerberg, Elon Musk, Bill Gates a další podnikatelé strávili několik hodin s americkými senátory, aby spolu řešili zákonné regulace umělé inteligence.
Poškozování planety člověkem, využívání přírodních zdrojů a znečištění učinilo ze Země místo, které už není pro člověka bezpečné. Podle 29 vědců z osmi zemí už bylo překročeno šest z devíti takzvaných planetárních limitů, v některých případech výrazně.
uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Science Advances.
Změna klimatu, odlesňování, ztráta biodiverzity, množství syntetických chemických produktů včetně plastů, horší dostupnost pitné vody a rovnováha koloběhu dusíku už jsou za hranou. Míra překročení se navíc zvýšila u všech oblastí, které byly již dříve označeny za překročené, napsal server Ceskenoviny.cz.
Vlivné hlasy technologického průmyslu se ve středu setkaly s americkými federálními zákonodárci. Mezi účastníky této akce byli i generální ředitelé společností Anthropic, Google, IBM, Meta, Microsoft, Nvidia, OpenAI, Palantir a X, společnosti dříve známé jako Twitter. Na seznamu hostů byl také Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates či Eric Schmidt, bývalý generální ředitel společnosti Google.
To vše reaguje na fakt, že umělá inteligence může potenciálně narušit podnikání a každodenní život mnoha způsoby – od zvýšení komerční produktivity až po ohrožení pracovních míst, národní bezpečnosti a duševního zdraví. Americký Senát proto také připravuje legislativu, jež má rychle se rozvíjející průmysl umělé inteligence regulovat, informovala CNN.
Čína podle stanice Al Jazeera údajně nevydala zákaz nákupu a používání cizích značek telefonů, jak uvedlo čínské ministerstvo zahraničí v reakci na zprávy médií, které informovaly, že některé vládní agentury a firmy řekly zaměstnancům, aby přestali používat telefony Apple iPhone v práci. Dodalo v té souvislosti, že některé vládní agentury a firmy i státní podniky řekly zaměstnancům, aby přestali používat iPhony v práci, jsou nepodložené.
Agentura Reuters totiž nedávno zmínila, že Čína rozšířila stávající omezení používání iPhonů státními zaměstnanci a řekla zaměstnancům některých ústředních vládních agentur, aby přestali používat své mobilní telefony Apple v práci. Tato zpráva vyvolala mezi investory Applu obavy, protože druhá největší ekonomika světa je pro americkou technologickou společnost hlavním trhem.
Další z mistrovských děl Pabla Piccasa bude pravděpodobně na prodej. Jedná se o obraz s názvem Femme à la montre. Letos na podzim by se měl vydražit za více než 120 milionů dolarů, tedy 2,7 miliardy korun. Olejomalba z roku 1932 se stane středobodem na dvoudenní akci v Sotheby’s v New Yorku v listopadu, kdy se začne prodávat sbírka Emily Fisher Landau.
Dílo o rozměrech 51¼ x 38 palců, tedy 130 x 96,5 centimetru, zobrazuje Picassovu milenku a „zlatou múzu“ Marii-Thérèse Walterovou, která se objevila na mnoha jeho portrétech, uvedla CNN.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera