Deset tisíc vojáků vyslaných do války na Ukrajině Severní Koreou bylo až nyní oficiálně potvrzeno představiteli tamějšího režimu. Muž ve Vancouveru zabil 11 lidí, když mezi ně vjel automobilem během festivalových oslav. Ke hrobu papeže Františka přišlo po oficiálním pohřbu 200 000 prostých věřících. Muž podezřelý ze zabití muslimského věřícího v mešitě na jihu Francie je podle úřadů stále na útěku.
Severní Korea v pondělí poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky do Ruska, aby podpořili jeho válku proti Ukrajině, a uvedla, že toto nasazení má Rusku pomoci získat zpět Kurskou oblast, které se ukrajinské síly zmocnily při nečekaném vpádu v loňském roce. Severní Korea vyslala loni na podzim do Ruska asi 10 000-12 000 vojáků, což byla její první účast ve velkém ozbrojeném konfliktu od konce korejské války v letech 1950-53. Severní Korea však až do pondělí nepotvrdila ani nevyvrátila údajné vyslání svých vojáků do Ruska.
Severokorejské oznámení přišlo dva dny poté, co Rusko uvedlo, že jeho jednotky plně dobyly zpět Kurskou oblast. Ukrajinští představitelé toto tvrzení popřeli. Severokorejský vůdce Kim Čong-un rozhodl o vyslání bojových jednotek do Ruska na základě smlouvy o vzájemné obraně, kterou podepsal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v červnu 2024, uvedla agentura AP.
Třicetiletý muž byl obviněn z osmi vražd druhého stupně poté, co na pouličním festivalu v kanadském Vancouveru najel autem do davu lidí. Útok na festivalu, který oslavoval filipínskou kulturu, si vyžádal 11 mrtvých a desítky dalších zraněných.
Práce na identifikaci některých obětí pokračovaly i v neděli večer a policie uvedla, že podezřelý - Kai-Ji Adam Lo z Vancouveru bude pravděpodobně obviněn z několika vražd. Vyšetřovatelé uvedli, že podezřelý byl policii znám již před útokem, ale vyloučili extremistický motiv, místo toho poukázali na jeho psychické problémy v minulosti, informovala BBC.
Den po pohřebním obřadu, kterého se zúčastnili světoví představitelé a členové královské rodiny, čekaly v neděli davy truchlících ve frontě, aby mohly navštívit místo posledního odpočinku papeže Františka v římském kostele Santa Maria Maggiore.
Podle Vatikánu byly v neděli brzy ráno vidět stovky lidí, kteří procházeli kolem jeho hrobu, zatímco v okolí Svatopetrského náměstí se stále nacházelo přibližně 200 000 lidí. Vatikán zveřejnil snímky hrobky zesnulého pontifika, na nichž je vidět bílá růže ležící na prostém mramorovém náhrobku s nápisem "Franciscus". Nad ním je krucifix osvětlený jediným bodovým světlem. Jednoduchost hrobky je ve srovnání s hrobkami předchozích papežů pozoruhodná a odpovídá pokynům v pontifikově závěti, uvedla CNN.
Muž podezřelý ze zabití muslimského věřícího v mešitě na jihu Francie je podle úřadů stále na útěku. Premiér Francois Bayrou označil útok za islamofobní. Oba muži byli v pátek v mešitě v bývalém hornickém městě La Grand Combe sami, když byla oběť smrtelně pobodána. Útočník si útok nahrál na telefon a na záběrech z bezpečnostních kamer bylo vidět, jak křičí urážky na "Alláha", což v arabštině znamená Bůh.
Místní prokurátor Abdelkrim Grini v neděli uvedl, že vyšetřovatelé berou v úvahu možnost, že šlo o islamofobní čin, ale může jít podle nich i o jiný motiv. "Rasismus a nenávist na základě náboženství nebudou mít ve Francii nikdy místo, náboženská svoboda je nedotknutelná." řekl ke skutku francouzský prezident Emmanuel Macron, podle agentury AP.
Zdroje: AP, CNN, BBC